Malezya

Gezi yazısı yazmanın en zor tarafı da nerden başlayacağını bilememek . Galiba sözkonusu ülke Malezya olunca anlatacak çok şey olması da etken haliyle .  Bu uzakdoğu ülkesi ( ki kendileri gerçekten çok uzak) bugüne kadar gittiğim en farklı ülke .  Bir kere tropikal iklim kuşağında  ta ta tataammm ! Kulağa tanıdık geliyor değil mi ? Bende her Türk  vatandaşı gibi   sadece coğrafya derslerinde duymuştum . Öyle ekvatorun az yukarısında az aşağısında bir kuşak . Bir de yengeç dönencesi , oğlak dönencesi  var ki neden bu hayvan isimleri verilmiş merak ediyorum . Neyse konumuza dönelim . ) Fakat tropikal kuşağın ne olduğunu bir anda yağan yağmur arkasından yakan  bir güneş çıkınca anladım.

 İşte bu kuşağın içinde , yıllar boyu kendi halinde yaşamışlar. Fakat her nedense bizim işgüzar batılılar  tarafından bir türlü rahat bırakılmamışlar.  Malezya’ nın kuzeyinde Tayland güneyinde Singapur var . Hoş Singapur da aslında onlarınmış ama dedim ya  ; gelmiş ceketli ,  fötr şapkalı zengin İngilizler  ordan burdan derken konmuşlar Singapur’a… Ve komşu olarak bir de Endonezya var . Özetleyecek olursak ;  Hint okyanusuna kıyı yarımada ve bir ada ( borneo ) dan oluşan şirin ülke Malezya !

Malezya nın cennet adalarından birinde

Bu gezide ablam , teyzemin kızı , Malezya da okuyan iki yeğenimiz başrolde . Bayram tatiliyle birleşen iznimizle  2 haftayı buluyordu. Yanımızda gurbetçi kızlarımızın en sevdiği çikolatalar , bisküviler , börekler  ile dolu bir bavulla gezimiz  başlamış oldu.  En çok zeytin peynir getirin  dediler  , ayakkabıya gerek yok yedek filan da  getirmeyin flipflop ile gezeceksiniz dediler. Elektrik fişleri İngiliz usulü dediler  , paranızı burda çevirirsiniz dert etmeyin dediler. Fazla kıyafete gerek yok çok ucuz her şey burdan  alırsınız dediler … Hepsini dikkate almış şekilde Dubai aktarmalı Malezya havayolları ile Kuala lumpur a vardık .

Dünyanın en büyük üç  havaalanından biri KLIA . Herhalde trenle tropik yağmur ormanının içinden geçilerek uçuş kapılarına varılan  tek havalimanıdır . Çok şirin ve güleryüzlü memurlar var ki bu memur kesimi genelde tüm ülkelerde suratsızdır . Ülkelerine gittiğimiz için  bir memnunlar sormayın ,nerdeyse sarılacaklar o derece 🙂 İleri ki günlerde de öğreniyoruz ki Malezya  insanının  genel özellikleri bu  “güleryüzlüler ülkesi ” burası  .

her inanıştan insanı Malezya da görebilirsiniz

Bizi bekleyen kuzenlerimiz ile onların okullarına  gittik . Okulda okul hani bildiğin ormanın içinde , tatil köyü filan zannedersiniz… Tek sıkıntıları açlıklarını gidermek için gelen maymunlar 🙂 Bir de bahçenin ortasındaki nehirde timsaha benzeyen bir yaratık vardı . Bana sorarsanız timsah kızlara sorarsan değil , öyle yüzen sakin bir hayvan diyorlar ,sıradan bir şey gibi 🙂 Korkutucu  ama zararsızmış dediler ,bizde inandık 🙂  Etraftaki kuş seslerini söylememe gerek yok herhalde bir de yağmurun ıslattığı yeşilliklerin kokusunu …

Petronas kuleleri

Biraz dinlendikten sonra ( aslında biraz değil  söylediğine göre bayağı uyumuşuz ) gece olunca hemen şehre gidelim istedik. Görüleceklerin başında Petronas kuleleri var. Hem gece ışıl ışıl iken kim takar Jetlagı 🙂  hem jetlag da ne ? Dedik demesine ama gözler kapanıyor , acıkıp acıkmadığımızın bile farkında değiliz. Gece olmasına rağmen hava sıcak gibi ama çare yok bir yerden başlamalıyız . Hiç görmediğimiz kadar çekik gözlü insanın arasında yuvarlak gözlerimizle dolanıyoruz . Metroya binip KLCC  Suria alışveriş merkezine gittik. Dünyanın en bilinen mağazalarının bulunduğu lüks bir alışveriş merkezi aynı zamanda Petronas kulelerinin bulunduğu yer , o yüzden heyecanlıyız . Muazzam yükseklikte ve ışıl ışıl …

Meraklısı bilir ;  Petronas Formula 1 yarışlarına  da sponsor olan dünyanın en büyük petrol firmasının adı . Tayvan daki bina yapılana kadar en yüksek bina olma ünvanına sahipti. Biz Malezya da iken öyleydi en azından … Sonra Dubai deki yapılınca sıralamada  düştü. İki kule arasındaki köprüye kadar çıkmanıza izin veriliyor fakat sabah erken gidip sıraya girmelisiniz bir ücret karşılığı çıkmalısınız . Biz teşebbüs bile etmedik çünkü onun yerine Menara kulesine çıkarız dedik . Hem onun bir becerisi de  var ”  dönüyor ” . Aklıma gelmişken KualaLumpur lular şehirlerinin ismini kısaltarak  KL diye telafuz ediyorlar . Ben de yazarken öyle kullanacağım bilginiz olsun . Kulelerin ışıl ışıl manzarası karşısında oturup etrafı izledikten sonra gezi planını oluşturmak için bir yerde oturmaya karar verdik.

Hem yorgunluk kahvesi içiceğimiz , hem internete bağlanabileceğimiz neresi olabilir ? Tabii ki de Starbucks  ! Resmen  çöreklendik. Bir masanın etrafına toplanıp hiç vakit kaybetmeden Malezya haritası etrafında kendimizi plan yaparken bulduk . Daha KL ye inişimizin 7 saat sonrası yarın nereye gideceğimizi planlamak biraz komik aslında . Fakat  sınırlı günleri değerlendirmenin tek yolu sağlam plan ve hızlı hareket etmektir . Fakat ülkede görülecek o kadar çok şey varken nasıl becereceğimizi o an kestiremiyorduk . Ama başardık , nasıl derseniz  buyrun aşağıda anlattım .

Merak edilen sorular

1 Malezya ‘daPARA mevzusu nu nasıl halediyorsunuz ?

Genelde bu seyahatteki gibi grup halinde gezerken harcamaları ayarlamak zordur . Grup halinde gidecekseniz aklınızda olsun  biz şunu yapıyoruz ; her birimiz  eşit miktarda parayı kasaya koyuyoruz . Bir kişi bu kasadan sorumlu oluyor , her harcananı yazıyor . Zor iş oldğundan hergün başka birinin kasa olması tek kişiden yükü alır. Herkesin sorumluluk alıp ve fiyatlardan haberdar olması açısından da  daha uygun . Biz bu gezimizde kahvemizi içerken üç İstanbullu iki Malezyalı gezgin yine aynı şeyi yaptık . Öğrenci kızlarımızın itirazlarına aldırmadan onları yeme içme, ulaşıma para vermeyin  sadece kalınacak  otelleri ödeyin deyip anlaşmaya vardık . Malezya nispeten ucuz bir ülke ,para birimi de ringit . Yemek içmek , kıyafet , işim olmasa da duyduğum kadarı ile elektronikte ucuz bu ülkede aklınızda bulunsun. Paranızı ülkeye gittiğinizde havalimanında ya da şehir merkezinde rahatça bozdurabilirsiniz . Yanınızda Usd , eur götürmeniz çok farketmiyor .

2 Görülecek yerleri belirleme

Haftalar öncesi ders çalışır gibi hazırlanıyoruzm desem inanırmısınız 🙂 bakınız Bir geziye hazırlanmak . Bu kez yeğenler orda diye geniş davrandık . Kahvelerimizi içerken bir yandan da ülkeyi aşağıdan yukarıya doğru gezmeye karar verdik. Şöyle ki ; ilk gün  araba kiralama   KL i gezmek.  Sonra sırasıyla ; Kucing ( sarawak adasında) , Singapur , Langhawi ( Tayland a yakın ) gitmek. Endonezya ile karşıkarşıya olan Melaka’ya gidip yine KL e dönüş olarak belirlendi . Bu plana ilginçtir tam tamına uyduk . Kaçar gün kalacağımızı oralara varınca belirlemek en doğrusuydu . Öyle de yaptık , kiminde 1 gün geçirdik kiminde fazla kaldık . Sizlerde 1 hafta kalacaksanız mutlaka Singapur u ve tropikal adalardan herhangi birini eklemelisiniz diye önermek  isterim . Hatta bir takım bilgilere   buradan ulaşabilirsiniz .

3 Malezya da Ulaşım işi ???
monorail tam İstanbul a göre

Malezya  da biz  sanırım 8 kez iç hat  uçağına bindik. O bölgede AirAsia  etkili  bir firmadır. Planınızı erken yaparsanız çok çok ucuza seyahat edersiniz . Biz Jahor Bahru dan Singapur a otobüs ile geçtik bunu özellikle yaptık , maksadımız  kara geçişini görmekti. Seyahatimiz boyunca ayrıca Feribota bindik ,  şehirler arası otobüs ile 8 saat yol gittik . Tuktuk a bindik , bisiklete bindik , nehirde derme çatma bir kanoya bindik , teleferiğe bindik çok fazla yürüdük. Şehir içinde ise metro ve monorail kullandık . Yani binilecek her türlü taşıtı kullandık .  En keyiflisi ise KL de nereye gittiğini bilmediğimiz bir belediye  otobüse binip son durağa kadar  gidip gelmemiz oldu .. Kapısında muavinin  “Nereye gidiyorsunuz bacılar? ”  der gibi sürekli bize bakıp bakıp durakları sıralıyordu ,  inecekseniz inin der gibiydi ,bir süre sonra o da bizle uğraşmaz oldu  :))

4 Malezya ‘da Yeme içme işleri

Bu başlık çok uzun süreceğinden burada anlattım . Umarım birilerinin işine  yarar .

 

Sizler diğer Malezya yazılarına gözatarken ben başka ülkeler ve şehirlerin yazılarına dönüyorum .Malezya yı seveceksiniz  !

Maleka da renkli hayat

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın