Malezya

Gezi yazısı yazmanın en zor tarafı da nerden başlayacağını bilememek  galiba sözkonusu ülke Malezya olunca anlatacak çok şey olmasına rağmen hem de .  Bu uzakdoğu ülkesi ( ki kendileri gerçekten çok uzak) bugüne kadar gittiğim en farklı ülke .  …Bir kere tropikal iklim kuşağında  ta ta tataammm !Kulağa tanıdık geliyor değil mi ? Bende her Türk  vatandaşı gibi   sadece coğrafya derslerinde duymuştum . Öyle ekvatorun az yukarısında az aşağısında bir kuşak işte  ( Bir de yengeç dönencesi , oğlak dönencesi  var ki neden bu hayvan isimleri verilmiş merak ediyorum .Neyse konumuza dönelim . ) Fakat tropikal kuşağın ne olduğunu bir anda yağan yağmur arkasından yakan  bir güneş çıkınca anladım.

 İşte bu kuşağın içinde , yıllar boyu kendi halinde yaşamaya çalışmış fakat her nedense bizim işgüzar batılı ülkeleri tarafından bir türlü rahat bırakılmamış şirin insanların ülkesi  Malezya da bulunuyor . Kuzeyinde Tayland güneyinde Singapur var .Hoş Singapur da aslında onlarınmış ama dedim ya  ; gelmiş ceketli ,  fötr şapkalı zengin İngilizler  ordan burdan şurdan derken konmuşlar Singapur’a… Ve komşu olarak bir de Endonezya var . Özetleyecek olursak ;  Hint okyanusuna kıyı yarımada ve bir ada ( borneo ) dan oluşan şirin ülke Malezya !

Bu gezide ablam , teyzemin kızı , Malezya da okuyan iki yeğenimiz başrolde . Bayram tatili ile birleşen iznimizle  2 haftayı bulan , yanımızda bizim gurbetçi kızlarımızın en sevdiği çikolatalar , bisküviler , kekler , börekler  ile dolu bir bavul ve sırtımızda çantalar gezimiz  başlamış oldu.  En çok zeytin peynir getirin  dediler  , ayakkabıya gerek yok yedek filan da  getirmeyin flipflop ile gezeceksiniz dediler , elektrik fişleri İngiliz usulü dediler  , paranızı burda çevirirsiniz dert etmeyin dediler , fazla kıyafete gerek yok çok ucuz herşey burdan  alırsınız dediler …Hepsini dikkate almış şekilde Dubai aktarmalı Malezya havayolları ile Kuala lumpur a vardık .

Yaptığımız araştırmalardan sonra Malezya havayolları daha uygun fiyat verince haliyle tercihimiz oldu .Dubai den aktarmalı giden uçağımız rahat , yiyecek içeceğimiz boldu .Ama ablamlar  arefe günü diye ,illa orucumuzu tutarız ne var canım dedikleri için benim  de her önüme  geleni ,  her ikramı lüplettiğimi izleyerek bir yolculuk geçirdiler .
Dünyanın en büyük üç  havaalanından biri KLIA .Herhalde trenle tropik yağmur ormanının içinden geçilerek uçuş kapılarına varılan  tek havalimanıdır .Çok şirin ve güleryüzlü memurlar var ki bu memur kesimi genelde tüm ülkelerde suratsızdır . Ülkelerine gittiğimiz için  bir memnunlar sormayın ,nerdeyse sarılacaklar o derece 🙂 İleri ki günlerde de öğreniyoruz ki Malezya  insanının  genel özellikleri bu  ” güleryüzlü , iyiniyetliler , sıcakkanlı , yardımseverler  ” ne mutlu değil mi ?

Bizi bekleyen kuzenlerimiz ile onların okullarına  gittik .Okulda okul hani bildiğin ormanın içinde , tatil köyü filan zannedersiniz… Tek sıkıntıları açlıklarını gidermek için gelen maymunlar 🙂 Bir de bahçenin ortasındaki nehirde timsaha benzeyen bir yaratık vardı ,adını bilemiyorum. Bana sorarsanız timsah kızlara sorarsan değil , öyle yüzen sakin bir hayvan diyorlar ,sıradan bir şey gibi 🙂 Korkutucu  ama zararsızmış dediler ,bizde inandık 🙂  Etraftaki kuş seslerini söylememe gerek yok herhalde bir de yağmurun ıslattığı yeşilliklerin kokusunu …

Petronas kuleleri

Biraz dinlendikten sonra ( aslında biraz değil  söylediğine göre bayağı uyumuşuz ) gece olunca hemen şehre gidelim istedik. Görüleceklerin başında Petronas kuleleri var.Hem gece ışıl ışıl iken kim takar Jetlagı 🙂  hem jetlag da ne ? Dedik demesine ama gözler kapanıyor , algılarımız şu an itibari ile kapalı ,acıkıp acıkmadığımızın bile farkında değiliz , gece olmasına rağmen hava sıcak gibi ama çare yok bir yerden başlamalıyız .Hiç görmediğimiz kadar çekik gözlü insanın arasında yuvarlak gözlerimizle dolanıyoruz . Metro ya binip KLCC  suria alışveriş merkezine gittik.Malezya nın ve dünyanın en bilinen mağazalarının bulunduğu lüks bir alışveriş merkezi aynı zamanda Petronas kulelerinin bulunduğu yer , o yüzden heyecanlıyız . Muazzam yükseklikte ve ışıl ışıl …

Meraklısı bilir ;  Petronas Formula 1 yarışlarına  da sponsor olan dünyanın en büyük petrol firmasının adı aynı zamanda . Tayvan daki bina yapılana kadar en yüksek bina olma ünvanına sahipti. Biz Malezya da iken öyleydi en azından …Sonra Dubai deki yapılınca sıralamada 3.lüğe düştü. Newyork  Empare State ve Chicago Sears Tower ı da gördüm ,  en tepelerine de çıktım  amma  bu bina  öyle böyle değil hani .. İki kule arasındaki köprüye kadar çıkmanıza izin veriliyor fakat sabah erken gidip sıraya girmelisiniz bir ücret karşılığı çıkmalısınız . Biz teşebbüs bile etmedik çünkü onun yerine Menara kulesine çıkarız dedik .Hem onun bir becerisi de  var ”  dönüyor ” . Aklıma gelmişken KualaLumpur lular şehirlerinin ismini kısaltarak  KL diye telafuz ediyorlar .Ben de yazarken öyle kullanacağım bilginiz olsun .Kulelerin ışıl ışıl manzarası karşısında oturup etrafı izledikten sonra gezi planını oluşturmak için bir yerde oturmaya karar verdik.

Hem yorgunluk kahvesi içiceğimiz , hem internete bağlanabileceğimiz neresi olabilir ? Tabii ki de Starbucks  ! Resmen  çöreklendik. Bir masanın etrafına toplanıp hiç vakit kaybetmeden Malezya haritası etrafında kendimizi plan yaparken bulduk .Daha KL ye inişimizin 7 saat sonrası yarın nereye gideceğimizi planlamak biraz komik olsa da sınırlı günleri en iyi değerlendirmenin tek yolu sağlam plan ve hızlı hareket etmektir .Fakat ülkede görülecek o kadar çok şey varken nasıl becereceğimizi o an kestiremiyorduk .Ama başardık , nasıl derseniz ve ana başlıkları merak ediyorsanız işte buyrun aşağıda anlattım .

Merak edilen sorular

1 PARA mevzusu nu nasıl halediyorsunuz ?

Genelde bu seyahatteki gibi grup halinde gezerken harcamaları ayarlamak zordur .Grup halinde gidecekseniz aklınızda olsun  biz şunu yapıyoruz ; her birimiz  eşit miktarda parayı kasaya koyuyoruz . Bir kişi bu kasadan sorumlu oluyor , her harcananı yazıyor .Yani işi zordur ,aslında ehrgün başka birinin kasa olması tek kişiden yüküğ aldığı gibi herkesin sorumluluk ve fiyatlardan haberdar olması açısından daha uygun . Biz bu gezimizde kahvemizi içerken üç İstanbullu iki Malezyalı gezgin yine aynı şeyi yaptık . Öğrenci kızlarımızın itirazlarına aldırmadan onları yeme içme, ulaşıma para vermeyin  sadece kalınacak  otelleri ödeyin dedik ve anlaşmaya vardık . Malezya nispeten ucuz bir ülke ,para birimi de ringit . Yemek içmek , kıyafet , işim olmadığından bizzat araştırmasam da duyduğum kadarı ile elektronikte ucuz bu ülkede aklınızda bulunsun. Paranızı ülkeye gittiğinizde havalimanında ya da şehir merkezinde rahatça bozdurabilirsiniz .Yanınızda Usd , eur götürmeniz çok farketmiyor .

2 Görülecek yerleri belirleme

Haftalar öncesi ders çalışır gibi hazırlanıyoruzm desem inanırmısınız 🙂 bakınız Bir geziye hazırlanmak  Bu kez yeğenler orda diye geniş davrandık .Kahvelerimizi içerken bir yandan da ülkeyi aşağıdan yukarıya doğru gezmeye karar verdik. Şöyle ki ; ilk gün   araba kiralama   KL i gezmek.  Sonra sırasıyla ; Kucing ( sarawak adasında) , Singapur , Langhawi ( Tayland a yakın ) ,Melaka ( Endenozya nın karşısındaki kıyı ) , yine KL e dönüş yarım kalan yerleri görme olarak belirlendi . Bu plana ilginçtir tam tamına uyduk .Kaçar gün kalacağımızı oralara varınca belirlemek en doğrusuydu . Öyle de yaptık , kiminde 1 gün geçirdik kiminde fazladan kaldık .Sizlerde 1 hafta kalacaksanız mutlaka Singapur u ve tropikal adalardan ehrhangi birini eklemelisiniz diye salık vermek isterim . Hatta bir takım  buradan ulaşabilirsiniz .

3 Ulaşım işi ???
monorail tam İstanbul a göre

Malezya  da biz  sanırım 8 kez iç hat  uçağına bindik.O bölgede AirAsia  etkili  bir firmadır. Planınızı erken yaparsanız çok çok ucuza seyahat edersiniz . Biz Jahor Bahru dan Singapur a otobüs ile geçtik bunu özellikle yaptık , maksadımız  kara geçişini görmekti. Seyahatimiz boyunca ayrıca Feribota bindik ,  şehirler arası otobüs ile 8 saat yol gittik , Tuktuk a bindik , bisiklete bindik , nehirde derme çatma bir kanoya bindik , teleferiğe bindik çok fazla  da yürüdük. Şehir içinde ise metro ve monorail kullandık . Yani binilecek her türlü taşıtı kullandık .  En keyiflisi ise KL de nereye gittiğini bilmediğimiz bir belediye  otobüse binip son durağa kadar  gidip gelmemiz oldu ..Kapısında muavinin  “Nereye gidiyorsunuz bacılar? ”  der gibi sürekli bize bakıp bakıp durakları sıralıyordu ,  inecekseniz inin der gibiydi ,bir süre sonra o da bizle uğraşmaz oldu  :))

4 Yeme içme işleri

Bu başlık çok uzun süreceğinden burada anlattım . Umarım birilerinin işine  yarar .

 

Sizler diğer Malezya yazılarına gözatarken ben başka ülkeler ve şehirlerin yazılarına dönüyorum .Malezya yı seveceksiniz , mutlaka görmelisiniz !

Maleka da renkli hayat

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir