Zagreb

 

Zagreb tren garından çıkar çıkmaz güzel geniş bir meydan , neşeli insanlar , yemyeşil parklarla  karşıladı bizi .Meğer o gün bilmem ne tatili imiş geleneksel giysileri giyip , güler eğlenirlermiş .. Pek güzel ama  bu durumda  her yer kapalı . Gerçi nerelere gidilir onu da bilmiyoruz planımızda Zagreb e gelmek yoktu ki … Yürü babam yürü derken yorulduk ve bir kahveyi hakettik dedik . Balkanlarda kahve de kimse alınmasın ama Türkiye’den güzeldir hani 🙂 keyifle  içtik hesap istedik .  Ve sonra neler mi oldu ?

… 10 kuna ..
… kuna ?
… yes kuna ..
… sorry but I just have usd or euro
…its your problem
…tamam da sen de bi yardımcı olsan , neyse 🙁  buyrun credit cart
…impossible, only cash

birbirimize bakıyoruz ..  süper 10 kuna  için bulaşık yıkıcaz anlaşılan

…biraz zaman verin, para bozduralım
…ok. sorun yok …istediğiniz kadar oturabilirsiniz  .

ablam gider ve change ofis arar ama banka ve ofisler tatil günü olduğu için çalışmaz . EEE ne yapcaz  şapkam para etmez , saatim çok pahalı veremem. Gerçekten oluyor mu öyle şeyler ? Zagreb te de   yıkatırlar mı bulaşıkları ? Ay ağlasam işe yarar mı ? Tamam tamam sakin olalım  bir şey düşünücez derkennn  tam o sırada istanbul dan bir arkadaşım aradı ..

…şükooo nerdesin ya ?
…Zagreb teyim 🙁
…aaa ne güzel benim Zagrebli bir arkadaşım var hatta iyi dostumdur kendisi
…hadi ya
…arayayım buluşun çok iyi bir adamdır , sen de seversin .
… olur valla süper olur , tel no ver bana , ben direkt ararım ,  sana yazmasın

Peki ya sonra

Aradan 15 dk.geçti geçmedi telefonda konuştuğumuz üzere  Nenad geldi . Sevimli , hiç de Hırvata benzemeyen arkadaşa durumumuz anlatıldı sorun yok ,  bendensiniz dedi . Eyvalahhh  dostum  demekten başka ne denir ki … Birer kahve daha hiç de fena olmazdı doğrusu 🙂 günün devamında Nenad ın rehberliğinde  Zagreb şehir gezildi , karınlar doydu  , gülüşüldü  , istasyona yakın güzel bir barda oturuldu gündüz vakti olmasına rağmen çok güzel bir ortam vardı . Vee böylelikle Kahramanımız Nenad kalbimizin en derin noktasında yerini aldı .Sadece tüm gün yediğimiz içtiğimizi ödediği için değil tabi ki o kadar iyi bir insanmış ki yıllar geçti halen kulaklarını çınlatırım .

Zagreb nasıl bir yer mi ? Şahane  kiliseler  , güzel parklar , geniş caddeler , heykeller , kravat dükkanları ,   güzel insanlar , kahve , eğlence  , Tesla nın izi olan bir şehir daha ne olsun yani …

yaşasın bayram
Nenad ve ben

Bir Cevap Yazın