Rusya’ nın gözdesi Suzdal şehri!

 

Rusya’ nın gözdesi Suzdal derken ciddiydim. Şimdi siz Moskova St.Peteresburg dururken Suzdal da neresi demeyi, anlatmaya başlıyorum.

Sahi bu Suzdal nerede? 

Suzdal Moskova’ yı çevreleyen altın çember dedikleri kasabalardan biridir. Başkente 200 km uzaklıkta bu kasabadır. İlk kuruluşu 1024 yılıymış oldukça eski bir şehir anlayacağınız. Daha sonraları Moğol-Tatarlar, Rus beylikleri derken tamamen Rusların olmuş. Çok önemli dini merkez haline gelmiş. Çarlık, devrim, Bolşevikler derken şimdilerde önemli bir turizm şehri durumunda. 

Rusya seyahati öncesi fotoğraflarına bakarak buraya gitmeye karar verdim. Tabii ki ben bu kararı da  yaz aylarında almıştım. Kar, buz filan hiç hesapta yokken yani. Rusların dediğine göre kış henüz yüzünü göstermemişken bize göre ise dondurucu soğukta gitmek nasip oldu. 

Suzdal’ a nasıl gidilir? 

Suzdal’ a gitmenin iki yolu var. Tren ve otobüs, bir de üçüncü yol özel aracınız varsa arabayla da gidilir. Biz trenle gidip dönüşü de otobüsle yapalım diye karar verdik. Böylece her iki ulaşımı deneyimlemiş olacaktık. Asıl sıkıntı tren bileti satın almak olduğunu kestiremememiz dışında plan harikaydı. 

Suzdal’ a gitmek için ilk önce Vladamir şehrine gitmek sonra da normal şartlarda 35 dakika olan yolu taksi, otobüs daha doğrusu minibüs ile gitmeniz gerekmektedir. Tren biletini internet ortamından almak mümkün ama Rusya burası biz işimizi sağlama alalım deyip tren istasyonunun yerini de öğrenmek adına bir gün önce aldık. 

Moskova’ da tam 9 adet tren garı var. Her biri çok işlek, metro hatlarıyla birbirine bağlı ve  gösterişli binalar olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Suzdal’ a gidiş için Vladamir şehri biletini Kurskaya garından almamız gerekiyor. Şansımıza bu istasyon acayip yoğun olanı. Ama kaderden kaçılmaz dedik gittik.

Problem bilet satan gişeyi bulmak, bulunca derdini anlatmak, anlattın diyelim parayı ver üstünü al amaaannn ne zor bilseniz. Çünkü sürekli Rusça bir şeyler söylüyorlar ve siz anlamadığınızda suçluymuş gibi bakmaları çok fena çoook. Büyük ihtimalle gidiş-dönüş mü alacaksınız, şu saat uygun mu diyorlardır da anlamıyoruz ki. Sonuçta ertesi sabah için 7 numaralı perondan saat 08.00 da hareket eden trene bileti almayı başardık.

Bilet ücreti ise bir kişi 323 ruble yani o tarihte 20 Tl idi.  Hesaplara göre 11.00 de Vladimir’ de olacaktık. 

Moskova tren istasyonunda
Moskova tren istasyonu

Suzdal treninde 

Biletlerde  koltuk numarası yok. Durum böyle olunca saat yaklaşınca kapıların hizasına yolcular yığıldılar. Biz de yeri geldiğinde voltranı oluşturup, ezici gücümüzle kalabalığı yarmayı Moskova metrosunda öğrendik. ( bu gezide 4 kadın olarak geziyoruz) Bunu yapmak zorundayız çünkü ayakta gitme ihtimalimizin olduğunu az çok tahmin ettik. O yüzden bir hışım daldık vagona ve  boş koltuklara oturduk.

Limon sıkacağı satan gidiyor, elimde görmüş olduğunuz traş bıçağı diyen geliyor. O gidiyor şarkı söyleyen kadın geliyor. Bildiğin bizim vapurlar gibi bir hareketlilik var. Bir uyutmadılar insanı gerçi uyuyamazdık çünkü içerisi buz gibiydi. Yolun yarısından sonra bacaklarımdaki hissi kaybettiğimi net hatırlıyorum. Bizden başka kimsenin de umrunda değil ya, en çok  o dokunuyor insana. Biletler ucuz acaba ondan mı diyoruz, iyi de bileti satın alırken kimse sormadı ki birinci sınıf ister misiniz, diye. vallahi sorslardı üç katını verirdik. kapıları mı açtılar cereyan yapıyor diyoruz ama kalkıp kontrol edemeyiz yerimizi kaparlar. İki kişilik koltukta 3 kişi öyle kuzu kuzu oturuyoruz. Durum kısaca budur. 

Tren bileti alınabilecek linki şuraya bırakayım. https://pass.rzd.ru/main-pass/public/en

Suzdal yolunda  Vladamirdeyiz 

Sonunda Vladamir’ e vardık. Burada da görülecek yerler varmış ama nedense hedef  Suzdal olduğundan teşebbüs bile etmedik. O kadar garip bir tren istasyonu ki ve o kadar ilginç tuvaleti vardı ki keşke fotoğraf çekebilseydik. Biraz tarif etsem mi, ay edeyim çatlarım yoksa 🙂

Şimdi  efenim şöyle  bir tuvalet; kapı yarım bildiğiniz bar kapısı gibi. Kapıyı açıp içeri girince hemen bir basamak çıkmalısınız. Alaturka bir  tuvalet yerleştirilmiş. İşinizi görmek için çömelince kapı kısa kaldığından siz karşınızdakine baka baka işinizi görmelisiniz. Hayır kendi arkadaşına bakınca sıkıntı yok, en fazla gülersin. Ama karşında kafada koca tilki kürkünden şapkasıyla kırmızı yanaklı, kıpkırmızı rujlu teyze ile gözgöze gelmek çok garip doğrusu. Tarif edebildim mi bilemem de pozisyon canlanmıştır az çok…

Neyse biz biletimizi alalım da bir an önce gidelim Suzdal’a!

Bileti satan kadına koltuk numarasını soruyoruz ısrarla ve şiddetle bir şeylere anlatıyor. İşaret mişaret koltuk dedik, yok dedi sadece ayakta yer var, dedi. Soğukta beklemektense tamam, dedik. Biz zannettik ki kalabalık ya biz  ayakta gideceğiz. Yol üstü biri iner yerine otururuz nasılsa sıkıntı yok. Kendi aramızda  İstanbul çocuğuyuz biz diyoruz filan. Ne boş lakırdılarmış meğer. Kadın doğru söylüyormuş, otobüste hiç koltuk yokmuş. Bayağı hiç koltuk koymamışlar daha doğrusu sökmüşler. Üstelik otobüsler çok eski, çok kalabalık ve yolumuz çok uzun. Yollar buz kaplıı demiş miydim ? Şoför ise  50 metrede bir durup ya birini alıyor ya indiriyor. 35 kilometrelik yol haliyle 1.5 saatte alınıyor. Yolun manzarasına lafımız yok iki taraf dev ağaçlar kar lapa lapa yağıyor ama bakamıyoruz ki.

Suzdal' a gitmek için Kurskaya tren garından Vladamir'e ordan minibüsle Suzdal a gittik.
Suzdal için yollara dökülmüşken

Sonunda Suzdal ‘a vardık. Otobüsün içi sıcak biz üstüste giyinik, sırtçantalarımız çok büyük.

Varır varmaz bayıldık Suzdal’a. Hava çok ama çok soğuk, aynı zamanda müthiş temiz. Rezervasyonumuzu yaptığımız  Godzillas hostelin yerini soruyoruz bilen yok. Ama haritaya bakmıştık şu taraftı bence, diyorum ama  çaktırmıyorum da inşallah yanlış hatırlamıyorumdur, diyorum. Çünkü kar şidddetle yağıyor, yerler buz, açız, üşüyoruz bir de kaybolmak aman aman.

Önce  market bulduk  hemen girip alışverişimizi yapalım, bu sırada da ısınırız, dedik. Alışveriş sonrası yürürken köprüyü görünce aaa yanımızda dere varmış, dedik. Tamamen buz tutmuştu.

Suzdal’ da nerede kalınır? 

Hostele vardığımızda bizi karşılayan beyfendi klasik nerelisiniz, diye sordu. Türküz deyince bizimki bir koşu içeriden kafasına taktığı fesle geldi. Hoppalaaa, tam yerine düştük deyip gülüşüyoruz. Beyfendi hosteli resmen Türk eserleriyle doldurmuş. Kilimden, minderlere, seramiklere kadar her şey Türk usulü. Türkiye  hayranıymış, İstanbul’a bayılıyorum diyor, tabii ki Rusca. Biz içinden İstanbul’u duyunca mevzuyu anlıyoruz.

Suzdal klasik Rus ahşap evleriyle dolu.
Suzdal-ev-sibirya-Rusya

Malum kış ayları üstelik kuzeydeyiz hava erken karardığından bir an evvel çıkalım istedik.

Yıllardır gezerim ben Suzdal kadar sakin bir yer görmedim. Sadece rüzgarın sesi, arada köpek havlaması, en fazla atların çektiği kızakların sesi. En güzeli ise sadece ayaklarımızın altında ezilen kar sesi vardı.

Sibirya bölgesinin karakteristik ahşap evleriyle dolu katedralleriyle, salatalık festivali ile meşhur bir kent burası. Demek mevsiminde gelmek gerekiyor.

Hava kararmaya başlarken koyu maviye dönen gökyüzü kar beyazıyla çok güzel kontrast oluşturuyor. İnsanda sürekli  fotoğraf çekme isteği uyandırıyor ama fotoğraf  mı dedim ben?

Suzdal' ın buz gibi havasında elllerimizi cebimizden çıkartamayınca çözümü böyle bulduk.
Suzdal’da soğuktan eller cepten çıkmayınca

Öyle kolay iş değil inanın. Elini eldivenden çıkarıp fotoğraf çekmek ölüm. Dayanamayıp birkaç kare çektik ama hakikaten donuyor insan. Hatta cep telefonları soğuktan açılamıyor. Ekran açılsın diye beklerken bir yandan elinizde ısıtmanız gerekiyor, o derece soğuk. Ben sürekli objektifin camını korumaya çalıştım ama nafile. Gözümü yaklaştırınca nefesimden buharlanıyor. Ben siliyorum çizgiler oluyor, ne zorluklar çektim bilseniz.

Rusya altın çember bölgesinde Suzdal evlerine örnekler.
Rusya-Suzdal-Sibirya-

                                                                      

Ortalık sanki kimse yaşamıyormuş gibi sessiz .

kim demiş Ruslar soğuk diye

Suzdal’ın ana meydanında hediyelik eşyalar, turşular adını bilemediğimiz ballı bir içecek, yün çoraplar, matruşkalar satan tezgahlar kuruluydu. Noel yaklaştığından kocaman bir çam ağacı süslenmişti. Etrafında kurulmuş kırmızı yanaklı kadınların tezgahlarını birbir gezip ufak tefek hatıra eşyalar aldık.

Ahşep evler Rusyanın kırsalının klaisğidir.
Suzdal-evlerinden-favorim-maviler

Karda yürümek ne zordur bilirsiniz. Tüm gün evlerin cazibesiyle yürüdük ama kendimizi zerre yorgun hissetmememiz havanın temizliğinden sevgili okuyucu …

Rusya kırsalının klasik ahşap evlerine örnekler
Suzdal-ve-ahşap-evler

Marketten alışverişimizi yaptık. Akşama ziyafette çerezler, içecekler var, ana yemek tabii ki makarna!

Hostelde yemek sonrası masamıza nevalelerimizi açtık. Yerli malı haftası gibi oldu. Hostelin yetkilisi Vasil de votkasıyla geldi. Şenlendik biz, ohhh pek güzel bir gece herkes gülüyor nasıl güzel olmaz.

bir başka mavi

Aslında araştırmalarımda okuduğum Ruslara özgü bir tür hamama gitmek istiyorduk. Hatta hostele adım atar atmaz Vasil’e sorduk. Sağolsun o da birkaç telefon görüşmesi yaptı ama nedendir bilinmez açık bir hamam bulamadık. Şimdi bunu okurken Türk hamamı duruken bu merak nerden çıktı demeyin. Olay çok karmaşık. En güzeli aşağıdaki başlık altında anlatayım, gelin sizde bilgilenmiş olun.

Rus Banyası  yani Rus hamamı nedir? 

malzemeler keçe şapka , venik, sıcak su

Yüzyıllardır Rusya’da ve Ukrayna’da kullanılır. Sadece yıkanmak için değil, birtakım dini seremoniler ve hastalıklarına şifa bulmak için de kullanmıştır. Tam olarak bizim hamamlar gibi yüksek sıcaklıkta terlemek esaslı. Ama bunun farkı sonrasında buz gibi suya ya da kar içine atlamanız gerekiyor. Bir farkı da burda ısınan vücudunuza huş ağacı yaprakları yani “venik” ile kendinizden geçecek kadar vücudunuza vurulmasıdır. Rusçada venik süpürge anlamına gelir. Bu işlem meğer kan dolaşımını hızlandırıyormuş. Venik masajı ayrıca, vücuttaki zararlı mikropları ve virüsleri de  yok ediyormuş. En önemlisi ise, metabolizmayı hızlandıran venik, cildin erken yaşlanmasını önlüyormuş.

Rus kadınların gzüellik sırrını çözdük mü ne dersiniz ? Sanmıyorum başka gizli formülleri vardır kesin.

Kısaca kendinizi 10 yıl genç, cildinizin ise bebek gibi yumuşak ve pürüzsüz olduğunu hissedersiniz. İşte olay budur! Bize bunlarla gelin dediğinizi duyar gibiyim. Ama bitti mi, bitmedi. Peşinden buz gibi su altına girmelisiniz ya da dışarda yağan lapalapa kara aldırmadan yerde yuvarlanmalısınız. Maksat vücuda şok yaşatmak.

Rusya' da kış geceleri
Rusya-gece-kış-ve-Suzdal

Aslında bizim hayalimizde o soğukta gidelim bir güzel ısınalım, kafamıza keçe şapkayı koysunlar ki beynimiz sulanmasın. Sonra banklara uzanıp  laflayalım. Tahta kovada ıslattıkları veniklerle masaj mı yaparlar vururlar mı artık bilemiyorum ama ona da razıydık. Sıcaktan bunalıp kendimizi Suzdal’ ın tertemiz karlarının üstüne atalım istedik. Ama  bir başka kışa kaldı. Siz siz olun eğer yolunuz Sibirya, Ukrayna gibi yerlere kışın düşerse deneyin.

Biz de baktık banya işi yattı ama keyfimiz yerinde bir anda dışarı çıkmak istedik. Saat gece yarısını geçti  ama olsun ne kadar güzel kar yağıyor.

sessizlik

İyi ki de çıkmışız çünkü Suzdal’ da yağan karı, rüzgarın yanaklarımızı delişini, sessizliğin verdiği huzuru hiçbir zaman unutmayacağım anlardı.

Suzdal sabahı

başkaları çekince bulanık tabii

Ertesi gün  hostele  veda ettik. Kızakla gezimizi yaptık, yöresel yemeklerin yapıldığı şık bir lokanta bulup yemek yedik. Orada çok canayakın 4 adam ile konuştuk. Petersburglularmış doğal olarak kıyaslama istediler. Moskova mı, St.petersburg mu? Haliyle Petersburg dedim eğer adamlar Moskovalı olsaydı elbet Moskova daha güzel diyecektim. Çünkü iki şehirden hangisi güzel ben halen karar veremedim. Bize tavsiye ettikleri ballı içecekten tattık. Ayy havyar bile yedik, az kalsın unutacaktım.

Suzdal'ın şekerlemeleri meşhurdur.
Suzdal-ve-meşhur-şekerlemeleri

Keyifli dakikalardan sonra Suzdal’dan  geri dönüş yolculuğu başladı. Off yol gözümde büyümüştü. Bu kez Moskova’ ya otobüsle döndük aradaki fark sadece sıcak oluşuydu. İkibuçuk saat otobüsün içinde şapka ve eldivenle oturmamızdan ne kadar sıcak olduğunu siz anlayın artık. Trende donma tehlikesi geçirdiğimiz için yine de halimizden memnunuz.

Moskova ile ilgili diğer yazılarımın linkleri aşağıdadır.

2. günün özeti : atların çektiği kızakta gezildi, ağzı açık evlere bakıldı, kankamız Vasily ile bol bol gülündü.

2.günün sözü : Burası şimdi Sibirya mı değil mi ? evet Sibiryaymış Vasil sınır burdan başlıyor dedi.

sayılarla 2 .gün : 12.5 km – 16256 adım yüründü. Kar altında ve karın üstünde…

 
Rusya' nın cici şehri Suzdal' da her renk ahşap ev görmek mümkün.
Suzdal-da-her-renk-ahşap-ev-var
Suzdal şehrinin meydanında kurulan kış pazarında tavşan yününden çoraplar satılıyor.
Suzdal-noel-pazarında-tavşan-kürkü-çorap
 
 
 
 
Suzdal şehrine mutlaka kış aylarında gidin derim.
Soğuk-kış-gecelerinde-Rusya-Suzdal
 
 
Sibiryanın ucunda bir kasaba Suzdal
Suzdal-manzaraları
 
Suzdal'ın şekerlemeleri meşhurdur.
en büyük at bizimki
 
 
siyah beyaz film gibi
 
 
mavi favorim

 

bak yeşil yeşil
 
 
 
 
 
 

2 Comments

  1. Yaaaa Şükran evlere bayıldım, yazı da harika… Bel bu yıl gerçekleştiririm Sibirya hayalimi ama kışın görmeyi daha çok isterdim…

Bir Cevap Yazın