Rusya hakkında ne biliyoruz ?

 

Her gittiğim yabancı ülke gezisinden önce kendimce  “Ne biliyorum ? ” oyunu oynarım . Moskova ya gitmeden önce de  ” Rusya hakkında ne biliyoruz ?” oyunu oynayacaktık ve bu kez çok kolaydı çünkü çok şey biliyordum .(  gezi sonunda bildiğimi sanıyormuşum oldu  ) . Oyuna gelince çok basit ;  Rusya deyince aklımıza gelenleri bir kağıda yazıp saklayacak , oraya gidince okuyacaktık. Böylece Rusya hakkında gezi öncesi bilinenler ve sonra öğrendiklerimiz hakkında konuşacaktık. 

      Benim  listemi buraya aktarıyorum bakalım sizlere de tanıdık gelecek mi ? Ya da isterseniz sizin aklınıza gelenleri yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Biraz beyin  jimnastiği yapmış oluruz 🙂 Merak etmeyin çok zorlayıcı değil hatta okudukça eminim “aaa evet benim de aklıma gelmişti ” diyeceksiniz . Hazır mısınız ? 

İşte benim Rusya deyince aklıma gelenlerin listesi ; 


Kızılmeydan – Kremlin 

soğuk – kar – Sibirya

Yuri Gagarin   ( kahramanım ) 

Andrei Bukin – Natalia Bestemianova çifti ( buz patenciler hani ) 

Lenin ve sakalı – Stalin ve bıyığı  – Gorbaçov ve lekesi – Putin ve asık suratı 

matruşka bebekler 

kalin kakalin kakalin kamaya şarkısı 

sert bakan adamlardan oluşan Kızılordu korosu

Rus balesi ( zayıf balet adam , ülkesini terketmişti de haberlere çıkmıştı )  

Lanet alfabesi 

Kalpak – kürk yakalı palto

Rus edebiyatı 

Nazım hikmet in mezarı

Bolşoy balesi 

Anna Karanina 

Rocky 4 deki Ivan ( ne alakaysa yazmışım aklıma gelmiş demek ) 

Abramoviç ve zenginliği

Kızılmeydan inen manyak pilot haberi 

Votka 

Satranç 

KGB ajanları 

Rus mafyası 

Kadın tenisçi hani şu çok güzel olan hatun kişi 

Boney M in şarkısı ra ra rasputin 

Bayağı şey gelmiş aklıma , ilk anda yazdığım şekli ile aktardım .


Sonradan o baletin adının Rudolf Nurayev olduğunu çok ilginç bir kişiliği ve olağanüstü sanatı olduğunu , halen onun gibi bir baletin dünyaya gelmediğinin söylendiğini öğrendim.

Yuri Gagarin in başarılı hayatını ve ölümünün arkasında sis perdesi olduğunu öğrendim .

Matruşka bebeklerinin ne kadar çok çeşidi olabileceğini, almadan Rusya dan çıkılmadığını öğrendim.

Kalpak deyip geçilmeyeceğini orjinal olanların tavşan kürkünden yapıldığını taktığınızda asla üşümeyeceğinizi öğrendim .

Metro deyip geçilmeyeceğini , Bolşoy un sadece bir bale değil koca bir gizemli dünya olduğunu öğrendim. 

Güzel Rus kızlarının efsane olmadığını , hatta “aman şekerim onlar da yaşlanınca bir şeye benzemiyorlar” diyen Türk kadınlarının  yaşlı Rus görmediğine kesin kanaat getirdim.

Rus yazarlar hakkında hiç bilmediğim , duymadığım yeni bilgiler edindim. 

Alfabelerinin lanet değil aslında sevimli olduğunu , herkesin deliler gibi votka içmediğini , hayatın pahalılığının doğruluğunu , soğuğa insanın alışabildiğini öğrendim. 

İnsanların da soğuk olduğunun yalan olduğunu öğrendim .

Metro da şurda burda kıyıda köşede kitap okunabiliyormuş bunu öğrendim.

                     

metrodan görüntü

Moskova                                           


Velhasılı Moskova büyük öyle 3 günde gezilecek bir yer değil. Şimdi diyebilirsiniz   “ee gazetede 3 günlük turlar var ” Bakmayın siz turların 3 gün 4 gece de gezdirmelerine ne görmek istediğinize bağlı ama imkansız  , Moskova asla  3 günde gezilmez . Gittim gördüm diye hava atmak istiyorsanız 3 gün çok bile ama Moskova yı içinizde hissederek , yaşayarak gezmek için günler günler lazım .Gözatabilirsiniz Moskova da yapılacaklar !


Önyargılarınızı bir kenara bırakın ve şehrin tadını çıkarın derim …Bir de ne olur  metro da bir o yana bir bu yana gidin durun , kocaman parklarda öylesine yürüyün , geceleri ışıl ışıl şehre doyasıya bakın , Seveceksiniz eminim …

Kısaca Moskova ben seni sevdim . Belki bir bahar günü – ki sizin oralarda bahar ağustos da gelir- işte o bahar günlerinden birinde belki yine gelirim . Eksik gedik kalmasın diye şöyle bir dolanırım .En çok da metro da gezerim.Belki Nazım ın mezarının yanındaki manastırın içindeki göletin etrafında yürürüm kulağımda  Çaykovski nin Kuğu gölü olur .( Tam yeri burası söylentiye göre burda bestelemiş .) Önünde Dostoyevski nin heykelinin olduğu büyük kütüphaneye girmek isterim . Bir günümü modern Moskova nın gökdelenleri arasında geçirmekte fena olmaz . Ya da hiç bulaşmayayım öylesine bir cafeye  girip saatlerce insanları izleyeyim .

 

 

gece Moskova

 

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın