Neden pustoo dunya?

1972 İstanbul doğumluyum. Bütün hayatımı dünyanın bu en güzel şehrinde geçirdim.

Drina Köprüsü / Bosna Hersek

Çalışırken fırsat bulduğumda ve iş hayatına elveda dedikten sonra sürekli gezdim ve geziyorum.  Yollarda çok eğlendim, çok güldüm, çok  şaşırdım, bazen korktum ama en önemlisi çok öğrenmeye çalıştım. Her defasında  bitmeyen bir heyacanla gezdim durdum . Bu zamana kadar birçok farklı ülkeye gitme şansım oldu.  Ayrıca Türkiye’de de birçok şehrimizi gezme fırsatı elde ettim.

Sonra gezip gördüklerimi  web sitesinde anlatmaya karar verdim. Böylece hem   yaşadıklarımı kayda almak hem de hatıralarımı canlı tutmak istedim. Üstüne  bir tek kişiye bile olsa yol gösterici olabilirsem ne mutlu bana 🙂

Pustoodünya adı 

Bu web sitesi gezi blogu tadında olacaktı ama okuduklarım, heyecanlı anlarım, güldüklerim, düşlediklerim, gerçekleştirdiklerim hepsi de içerikte olsun istedim. İşin en zor kısmı siteye bir isim vermek imiş. Onu koysam olmaz, şunu koysam uymaz. Bir anda  ” pustoo dünya ne zor işmiş bu “dedim. Tam o anda farkettim ki canım dedemin ve  biz Makedonya Arnavutlarının sıkça söylediği bu söz cuk diye oturdu. Bunu kullanmaya karar verdim

Pustoo kelimesinin tam anlamı  virane, değersiz gibi bir şey  olunca ve  dünya ile birleştiğinde ise değersiz, boş dünya anlamına bürünüyor. Gördüğümüz  ilginç şeyler karşısında, garip bir olay gerçekleşince, çok kızınca ya da sevinince söyleriz.  Ama bana nedense hep dünya hayatının geçiciliğini  anımsatır.

O yüzden sitenin adı bir anda;

 ” pustoo dunya ” oluverdi.

Gördüğüm her yeni yere ” pustoo dünya “demek istiyorum.  Siz de benimle beraber gezmek isterseniz, ben yazmaya başlıyorum,  müsadenizle….

6 Comments

  1. Ben de merak ettim pustoo’nun ne oldugunu. Bosnakca sandim ilk; “pusto” bosnakcada issiz anlamina geliyor, acaba gezi blogu oldugu icin issizlikla dunyanin kalabalikligi arasindaki zitliga binaen mi bir isim verdiginizi dusundum, ama ikinci o’nun nerden geldigini anlayamamistim. Meger kelime arnautcaymis. 🙂 Hos bir ismi var, merak uyandiriyor. Gezdiginiz yerleri gorunce sasirmadim degil, genc olmaniza ragmen -bir de is hayatinin yanisira- ne zaman yetistiniz, kac yila sigdirdiniz, hangi yogunlukla gezdiniz diye cok merak ettim dogrusu. 🙂 Vaktim oldukca girip okumayi planliyorum. Belki ben de hayalimdeki blogu yazma konusunda boylelikle daha cabuk davranirim. 😉 Dunya gibi siz de cok renklisiniz. Bu yolculuklardan birinde sizi tanimak gercekten guzeldi. Bosna’dan sevgiler.
    Zuhal Sancakli Hodzić.

    1. çok teşekkürler , aynı şekilde bizlerde sizi tanıdığımız için çok mutlu olduk .hayat böyle işte çok garip ! yol , yolculuklar insana neler gösteriyor değil mi ?

  2. Pustoo acaba boş anlamında kullanılmış olabilirmi atalarınız tarafından. Rusça da pustoy boş demek . Slav dilleri yakın birbirine

    1. 🙂 evet kesinlikle o anlamda da kullanılıyor . ne güzel sayenizde yeni bir kelime öğrendim .üstelik rusça kursuna başladığım zamana denk geldi .

Bir Cevap Yazın