Nazım Hikmet’ in Mezarı

Moskova’ ya gidilir de Nazım Hikmet’ in mezarına gidilmez mi? Elbette daha İstanbuldayken gidilecek yerlerin listesini yaptığımızda liste başındaydı.

Şehirde gezmek az biraz zor. Alfabe meselesi yolu bulmakta zorlasa da şehirde  öyle bir metro ağı var ki istediğiniz her yere ulaşmak mümkün oluyor. (Moskova metrosuyla ilgili yazdığım bir yazının linkini en aşağıya bırakıyorum)

Moskova gezimizde 4 kadın kendi başımıza yolumuzu bulmak zorundaydık.  Kara kışın ortasında olmamız dışında hayatımızdan memnunduk aslında:) Turla geziye gitmediyseniz mutlaka iyi harita okumalısınız. Gezilerde metro ve şehir haritaları işi bende, o yüzden  sürekli arkadaşlarıma ”   -iyice ezberledim, merak etmeyin” deyip duruyordum. Yine de sabah çıkarken hadi hayırlısı yola çıktık ama bakalım bulabilecek miyiz, diyordum. Fakat içimden içimden, kızlara çaktırmadan. Çünkü bugün bizim için çok çok önemli bir yere gideceğiz, Nazım Hikmet’ in mezarına !!! Heyecanlıyız!

İstanbul’ dan gelirken bir şiirini ufak bir kağıda yazdım. Gidince başucuna koyacağım. Arkadaşımın eşi bir parça toprak al diye vasiyette bulunmuş, eyvallah onu da alırız. Yeter ki mezarlığı bulabilelim.

Genelde insanlar zor bulunuyor, demiş. Hadi mezarlığı buldunuz Nazım’ ın  mezarını  2 saat aradım, diyenler var. Ama ben çok rahatım,  hiç telaş yok. En  detaylısından anlatıyorum lütfen bir kenarlara not alınız sevgili okuyucu, sonra bulamadım çok üzüldüm filan demeyin.

Nazım Hikmet’in mezarına nasıl gidilir?

Mezarlığa gitmek için 1 numaralı kırmızı hatta binip  istasyonunda ineceksiniz. Yukarı çıkınca da herhangi birine sorun  “Novodeviçi” deyin yeter,  gösterirler.  Nazım Hikmet deseniz de anlıyorlar çünkü o bölgeye insanlar sadece mezarlık için geliyor, Ruslar ezberlemişler. Çok az yürüyünce önünüze kocaman bir cadde çıkıyor… Yolun karşısındaki  mezarlık ve onunla aynı ismi taşıyan  Manastır kompleksini çevreleyen duvarları göreceksiniz . Koca duvarlar yanıltmasın sizi. Solunuza dönün, trafik ışıkları bayağı uzakta ama olsun, yürüyeceksiniz. Işıklardan karşınıza bakınca mezarlığın giriş kapısını göreceksiniz. Mezarlık girişinde karşınızda bir liste şeklinde  tabela çıkacak. Rus harfleri ( kiril ) okuyamazsınız boşa uğraşmayın…  Ama meraklısına 175. sırada olduğunu yazalım. (Biz numarayı bulamadık çünkü donma tehlikesi ile karşı karşıyaydık.) 

Listenin bulunduğu tabelanın sağındaki geniş yoldan ilerleyip, dört yol ağzına gelince de sol çapraza bakın. Tam orada olduğunu göreceksiniz. İpucu olarak Boris Yeltsin’ in mezarını bulun size yetecektir. (Bu tarif yetmediyse de çıkın mezarlıktan derim vallahi) Haa bir de mezarlığa girişte bizden para isteyen olmadı, internette farklı bilgiler dolaşıyor ama bize nereye gidiyorsunuz diye soran da olmadı. Mantıklı olanda o aslında,  mezarlığa girerken  niye para istensin?

 
rüzgara karşı yürüyen adam

            Nazım’ ın başucunda

Karlı, buzlu mezarlıkta 2 dk. yürüyünce  Nazım’ ın mezarına vardık. Rüzgara karşı yürüyen adam silüetiyle mezar taşı ve  bir anda geliveren hüzün ile başbaşaydık.

Ben onun için dua okudum. Çok sevdiği eşi Veranında başucunda gömülü olduğunu bildiğimizden kar ile kaplı mezar taşını temizledik. Sonradan gelen olursa görsünler, dedik.  Zaten bizden önce de Nazım’ a gelenler olmuş ki çiçek doluydu. Bir taraftan fotograf çekiyor bir taraftan ağlıyorduk. Getirdiğim şiiri de çiçeklerin arasına bıraktık. İçimiz buruk oradan ayrıldık.

karları elimle temizledim 🙁

Mezarlık içinde  Rus devlet adamları, eşleri, edebiyatçılardan, sanatçılara  birçok önemli insan yatıyor. Mezar taşları da birbirinden  ilginç heykellerden oluşuyor. Fakat biz amacımız olan Nazım’ ı ziyaret ettik ve bu kadar hüzünlenmişken içimizden diğerleri görmek gelmedi doğrusu 🙁

Nazım’ dan Tolstoy’ a

Mezardan çıkınca tekrar  karşı ya geçip otobüs beklemeye başladık. 5 numaralı otobüs Tolstoyun evine yakın bir caddeden geçiyor. Umarım buluruz diye diye gelen aracın şoforüne sorup bindik. Ama nerde ineceğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yok. Googleearth’  de fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla etraf tanıdık gelince atladık otobüsten. Bir  kişiye sorduk, o da eliyle düz gidin görürsünüz manasında bir hareket yaptı. O dakikalarda biz hala Nazım’ın etkisindeyiz, ayaklar öylesine gidiyor. Küçük bir yer yada daha çok temsili bir mekan olduğunu tahmin ediyoruz.  Elbette yanılıyoruz. Yaşadığı döneme göre görkemli denebilecek ahşap bina ile karşılaşıyoruz.

İşte yine heyecan dolu dakikalar başlıyor. Tolstoy bu Tolstoy! Öyle böyle sıradan biri değil , eserleri dünya döndükçe defalarca okunacak, hayran kalınacak birisi o… Bu ev ile ilgili detaylı yazıyı şurayı tıklayınca Tolstoy ‘un evinde  okuyabilirsiniz .

Gorki Park

Nihayet Gorki parka geldik. Hani park dediğin bildiğin orman, 120 hektardan fazlaymış. Adını yazar Maksim Gorkiden alıyor. Nehir kıyısında içinde eğlence parkları, kafeteryalar, yürüyüş parkurları, göller, lunapark, açık hava tiyatrosu  olan bir yer. Öyle ki daha geçenlerde dünyada en çok ziyaret edilenler arasında ilk 25 e girmiş. Yaz aylarında düşünemiyorum güzelliğini doğrusu …

Buz pistleri kurulmuş ama  kendimiz buz tutmuş iken öncelik kahve molası vermeliyiz.  Aaa o da ne nehir kıyısında bir de SSCB den kalma bir de uzay mekiği var . Ne şirin bir şey bu böyle o zaman hemen fotograf çekilelim .

uzay mekiği

Bu arada nehir buz, göller buz, park buz, eller buz. Ama bizden başka kimse üşümüyor gibi. Hatta incecik topukları, şapkasız saçlarını savurarak dolanmaları çok sinir bozucu. Gerçi onlarında burunları kıpkırmızı olmuş çaktırmamaya çalışıyorlar. Gençler snowboardlarıyla, patenler ellerinde yanımızdan geçince var bir hareket buralarda deyip kalabalık nereye biz oraya gidiyoruz. Gördüğümüz manzara karşısında şaşırsak mı, hayran mı kalsak bilemeden izlemeye başlıyoruz.

Şöyle tarif edelim; park boyunca virajlı düz genişçe yollar şeklinde buz pisti yapılmış. Işıklandırma, müzik, insanların yukarıdan  rahatça izlemesi için platformlar kurulmuş. Kısaca her şey mükemmel düşünülmüş. Moskovalıların saat tam 19:00 da pistin açılmasıyla kaymalarını bekliyoruz. Soğuk iklime yakışır şekilde pist doluyor ama karmaşa yok , birbirine sataşan rahatsız eden yok sakince eğleniyorlar. Nasıl hayran kalınmaz ki… Alttan aydınlatılmış pist rengarenk oluyor, müziğin ritmi ile renkler değişiyor. İnsanlar keyif içinde ama bizim için soğuk dayanılmaz bir hal almaya başlamadan gitmeliyiz.

Gorki park girişi
 …
Evden çıkar çıkmaz Hostele yöneldik ama bir kadının elindeki market poşetlerini görünce adresi öğrenip oraya koşturduk. Bu arada ne kadar tiyatronun önünden geçtiğimizi hatırlamıyorum bile hepsine yer var mı diye  soruyoruz ama nafile günler sonrası bile dolu ahh bu yara bizi kemirecek hissediyorum.
Hostelde yemek günün kriterleri, çay kahve, muhabbet  derken  00:30 olmuş bile İyi geceler Moskova!
 
 
 12.12.2013
Günün sözü : Nazım’ ı ziyaret etmek  ferahlattı 
Günün özeti : Mezarlık bulundu, Tolstoygiller Puşkingiller ziyaret edildi.  Gorki parkta şaşınılıp kalındı, metroda  kendimizi aştık.
Sayılarla gün : 13.9 km – 19088 adım yüründü.
 
Moskova ile ilgili diğer yazılarım 

4 Comments

 1. Türk edebiyatının en ilginç kalemlerinden Nazım Hikmet’in izini sürmek gerçekten güzel bir fikir. Yazıya eklememişsiniz ama ben yazının sonuna kadar başucuna bıraktığınız şiiri merak ettim. Aklımda bir şiir belirdi ama söylemeyeceğim.

  1. Nazım, kalp krizi geçirip öldüğünde Vera , Nazım’ın kimliğini almak için cüzdanını açtığında kendi fotoğrafını ve fotoğrafın arkasında şu dizeleri görmüş ;

   “Gelsene dedi bana
   Kalsana dedi bana
   Gülsene dedi bana
   Ölsene dedi bana
   Geldim
   Kaldım
   Güldüm
   Öldüm”
   bu şiiri yanımdaki deftere yazmış ve bunu mezarıan bırakmayı düşünmüştüm. Elimi karları temizlemeye attığımda altından Vera yazısı çıkınca ağlamıştım hatta. Tesadüf işte !

 2. Klavyene sağlık şüko’mmm☺️
  Bii gezi kitabı çıkaracağın günü sabırsızlıkla bekliyorum❤️

Bir Cevap Yazın