Skip to main content

Malezya’ da ne yenir sorusunun cevabı hep merak edilir. Herkese hak veriyorum bende olsam  merak ederdim. Batı ülkelerinde gezenler bilir en büyük sıkıntı yemek mevzusudur. Çünkü pahalıdır ve  bir de benim gibi domuz eti yemiyorsanız daha da zordur. Uzakdoğuda ise bir sorun daha eklenir çeşitlilik, kokular, görüntüler …

Hiç alışık olmadığınız  yemekler karşınızda haydi buyrun bakalım  menüden seçin  seçebilirseniz.  Hint mutfağı, Çin mutfağı, Malay yemekler, meyveler derken kafa karışması çok doğal oluyor . Ben şahsen Hint mutfağını tercih edenlerdenim. Çin yemekleri bi yere kadar gidiyor daaa, fazlası bozar beni… Gerçekten bozdu şaka değil bir şey dokundu ama halen ne olduğunu bilemiyorum. Mesela Singapur’ daki ilg günümüzde, o sıcakta üst üste giyinmiş  gezmek zorunda kaldım. Sonra ateşler bastı, bir ara bayılmışım o derece yani. Fotoğraflarda keyifli bol gülücüklü olduğuma bakmayın  arka planda bazen öyle şeyler de yaşanıyor !!!

Malezya’da -ne-yenir-

Malezya’ da ne yenir tabii ki Malay mutfağı. Malay mutfağına dönecek olursak;  en meşhur yemeklerinden biri “Nasi lemak ” pirinç ve hindistancevizi sütü pişirilerek yapılıyor. Yanında salatalık, kavrulmuş yerfıstığı, ancuez ve katı yumurta ile servis ediliyor. Tavada kayısı yumurta yaparız ya hani işte onu pilavın üstüne koyup getiriyorlar ve enves oluyor doğrusu…  Şimdi size iğrenç gelebilir ama yumurtayı her türlü pişirip pilavın yanında görmeye bile insan alışıyor.

Malezya’da-ne-yenir

Hiçbir  Asya ülkesinde bu kadar geniş yemek yelpazesi bulamazsınız diyorlardı, demek varmış bir bildikleri. Artık ben de biliyorum çünkü alışveriş merkezlerindeki yeme içme katına  gittiğinizde kendinizi Birleşmiş Milletler binası yemekhanesinde hissedebilirsiniz. Malezya da ne yenir sorusu bir sorun olmaktan çıkıyor. Siz  fotoğraflardan haklı olduğumu anlayacaksınız zaten:)

Malezya’da-ne-yenir- kızarmış-soslu-balık-ve-tavuk

Sokakta açıkta satılanları yemeyin derler ama bu bence Malezya için hatta hiçbir yer için geçerli değildir. Canınız çektiğinde yüksek ateşte pişiyorsa, kaynatılıyorsa yeyin gariii:)  Malezya’ da ne yenir sorusunun cevabı kısaca  herşeydir. Çok ucuz olduğunu söylemiş miydim?

Malezya’da-ne-yenir-muz-yaprağında-yemek

Fotograflardan da anlaşılacağı gibi Malezya da yemek konusu biraz karmaşık. En iyisi meyvelere geçmek.

Malezya’ da ne yenir – Meyveler

Meyve derken artık pazarlarımızda bile kivi satıldığına bakmayın, şunun şurasında 10 yıldır Hindistan cevizi ve ananas görmüş bir milletin evlatlarıyız. Hatta muzun bile lüks sayıldığı günleri bile yaşadık .Tropikal meyvelerin çeşitliliği karşısında şaşkınlığımız birazda bu yüzden sanıyorum.

Aslına bakarsanız bir Türk evinde hiç  kimse “hanım  mango , avakado, papaya soyda yiyelim” demez ama en azından artık adını biliyordur. Ama Malezya ya  gidene  kadar bırakın tadını, ne adını ne şeklini bilmediğim onlarca çeşit meyve gördüm. Bir yerlere not almasam ya da şu an internete bakmasam  hiçbirinin adı aklımda kalmazdı. Mesela; kumkat, çerimoya, liçi, durian (bu pis kokan bir meyve, otellere sokulması yasak ama tadı çok güzel). Rambutan, pepino, tamarillo, karambola  vee pitahaya….  Şaşırmam normal gelmeye başladı sanırım. Tabii karpuz, kavun, üzüm, portakal da var. Ama  asıl ilginç olanı kahvaltıda bunlardan başka bir şey bulmanızın zor olması . Bir gezgin kuralı der ki;  gittiğiniz yere uymalısınız, onlar ne yiyorsa onu yemelisiniz.

Yine de siz siz olun her gün taze hindistancevizi suyu içmeyin. Zira bizim bağırsaklar lahmacun ayrana alışık kaldırmıyor pek:)

Aşağıda değişik meyve fotoğraflarını ve diğer Malezya yazılarımın linklerini bulacaksınız.

Sevgilerimle…

Malezyada-ne-yenir Liçi

Malezya da ne yenir – durian

karambola

Malezya da ne yenir – durian

meyve salatası

Malezya da ne yenir

Leave a Reply