Lviv in geceleri

Lviv yeme içme rehberiEminim başlık Lviv in  geceleri olunca ilgi çekici gelip şu an bu satırların başında olan erkek okuyucular vardır. Bu durumda size bir açıklama yapmak boynumun borcu. Şöyle ki; hani Lviv  arama motorlarına “şehrin %85 i kadın” diyor ya hani, üzgünüm. 

Üzgünüm ama bunun pek mümkün olmadığını az çok tahmin etmelisiniz. Tur ve uçak bileti satan firmaların gazına gelip sizi oralarda bekleyen bayanların sıraya girdiğini filan zannediyorsanız. Böyle bir dünya yok bilesiniz! Gayet güzel bayanlar var, tüm Slav ırkında olduğu gibi. Fakat aynı zamanda akıllı, gayet kültürlü, eğitim seviyeleri üstün, birkaç dil konuşabilen  Slav ırkıdan bahsediyoruz. Fakat “beni yanlış anladınız, benim derdim  bayanlar değil” diyorsanız başka.

Gerçek anlamda müzik, eğlence, dostça yeni arkadaşlıklar edinmek için Lviv gece hayatı gibisine az rastlanır. Gönül rahatlığı ile tavsiye ederim hatta ısrar edebilirim gidip gerçekten eğlenmek nasıl oluyormuş bir görün gelin derim.

Biz   ne yapsak etsek derken her yerde okuduğumuz listedeki ilk 10 listesini görelim istedik. Size en favori 3 lümü yazdım. Haydi bir gözatın işinize yarayabilir.

Left Bank
Lviv-gece-hayatı

İlk gittiğimiz opera binasının altında yer alan Left bank adında bir mekandı. Çok korkutucu bir girişi olmasına rağmen merak uyandırdığı için gitmekten kendimizi alıkoyamadık. Daha sonraki gecelerde farkettik ki nerdeyse Lviv’ in üstü kadar yerin altı da başarıyla değerlendirilmiş. Resmen indikçe inilen bodrum katları daha önceleri büyük olasılıkla sığınaktılar. Bu sığınaklar artık ne işe yarayacak deyip bar, kafe, restoranta dönüştürülmüşler. Çok da başarılı olmuşlar.

Herkes köşesinde neşeli muhabbete dalmış oturmuş yemeğini yiyor, içkisini yudumluyordu. Öylesine nezih bir ortamdı ki kalkmak istememiştik. Lviv gecelerinde akşam yemeği için, kaliteli müzik için tercih edilebilir. Mekanda çok iyi müzik çaldığı gibi masalar bile enstüraman şeklinde, duvarlara tiyatro oyunlarından fotoğraflar asılmış. Opera kostümleri giymiş genç kız ve delikanlılar servis yapıyor. Hatta bazen çalan müziklere garsonların  eşlik ettiklerinden anlıyoruz ki babalar gibi eğitimlerini almışlar, ek iş olarak garsonluk yapıyorlar.

Kryivka Lviv

Lviv-gece-hayatı

İkinci önerim ise Lviv’ e gidenlerin mutlaka gittiği bir yer. Tam Rynok meydanında basit adını bir kağıda yazıp gidin ki yolda birilerine sorarak daha kolay bulursunuz. Bilmeyen yok o derece meşhur ama telafuzu zor ondan yazın diyorum.

Mekanın girişindeki pasajda birikmiş insanlardan gerçekten  popüler olduğunu anlıyoruz. Kalın tahta kapının küçücük penceresinden bakan bir asker bir şeyler söylüyor sıradakiler cevaplıyor sonra içeri alınınca kapı yine kapanıyor. Popüler olduğu kadar herkesi almamaları ile de biliniyorlar.

Haydaa aldı mı bizi bir telaş, ya almazlarsa diye.  Ama hazırlıklıyız adamın ne soracağını vecevabını biliyoruz. Bütün yazılanları dikkatli okuyup gittiğimizden bu amcanın soracağı sorunun cevabı cepteydi elbet ” slavia Ukrania ” yani yaşasın Ukrayna!

Önümüzeki grupla bir şeyler konuştular, onlar geri çevrildi ya da vazgeçtiler. Sıra bize geldiğinde merakla o sesi bekledik. Tok sesli asker amcamız bir şeyler söyledi biz hep bir ağızdan yaşasın Ukrayna anlamındaki ” slavia Ukrania ” deyiverince güldü kapıyı açtı.

Girmesemiydik 🙁
Lviv /Slavia Ukrania !
Lviv de her yerde Hedefte Putin var

Boynunda asılı matarasında ülkenin yerel içkisinden sundu. Olay onu da bir dikişde içmenizle tamamlanıyor. İçeri girme hakkını elde ediyorsunuz. Biz iki arkadaş anında fondip yapıp diğerlerini kurtardık acı tatlı içkiden.

 
Lviv – kamuflaj

Sonra karanlık , dar merdivenlerden aşağıya indik. Çalışanların tamamı asker üniformalı, ellerinde tüfekler ve kaleşnikoflarla dolanıyorlar. Garip bir ortam sizin anlayacağınız. Ama hiç dert değil hazırlıklıyız. İlk şoku atlatmakla geçen 5 dk sonrası gittikçe derinleşen birbiri içine geçmiş bu bodrum katında bize oturacak yer göstermelerini bekledik. Bir yandan da ne işimiz var burda der gibi biririmize bakıyoruz 🙂 Masaya aldıklarında gördük ki insanlar ufacık çocuklarıyla gelmiş, gençler gülüşüyor, orta yaşta  insanlar gelmiş efendi efendi eğleniyorlar. Ortamı görünce tamamdır rahat olabiliriz, dedik.

İçeceklerimizi söyledik tam o anda elektrikler kesildi. Kulakları sağır edici bir taramalı tüfek mi desem ( affedin silahlardan hiç anlamam ) ne desem ardı arkası patlıyor. İnsan bir refleksle masanın altına filan saklanma ihtiyacı hissediyor o derece korkunç bir ses. Bağırıp çağıran tok sesli askerler tepemize dikildi. Üstelik  tam  benim tepeme dikildi, tövbe estağfurüllah! Kendi lisanlarınca bir şeyler söyledi yüzüme tutulan ışığa mı, silah sesine mi, anlamadığım konuşmaya mı şaşırayım bilemedim. İlk aklıma geleni söyledim ” Slavia Ukrayna ” ! Oradaki herkesin pek hoşuna gitti. Herkes gülmeye başladı ve aynı anda müzik de başlayınca şarkı söylemeye başladılar.

Sonraaa

Ohh kurtulmuştuk, bizde ritme uyup Lviv geceleri’ nde  eğlenmeye başladık. Askerler o karanlıkta masaları gezmeye devam ettiler,  müşterileri  güldürdüler.

Birbirinden ilginç fazlasıyla absürt yerlere girip çıkmışlığım var ama bu  kadarını görmemiştim. Mesela wc ye gidiyorsunuz kağıtlarda Putin in resmi var. Duvarlarda Rus devlet adamlarının üstüne çarpı çizilmiş fotoğrafları var. Elinize verdikleri silahla fotoğraf çektirme imkanı var. Tavandan sarkan kamuflaj örtüler, duvarlarda telsizler hepsi o kadar ilginçti ki. Mutlaka görülmeli ve bu adrenalin yaşanmalı 🙂

Masoch cafe Lviv

Mazoşizme ismini veren şahsiyet olan Leopold von Sacher-Masoch un Lviv ‘ li olmasından ötürü bu mekanın adı Masoch Cafe !

Uyanık bir Lviv ‘li bu ismi vermiş işletmesine ama yetmemiş gitmiş işletmenin temasını da mazoşizm üzerine kurmuş. Evet garip ama gerçek! Okuduk ki; Lviv’ in değil Ukrayna’ nın değil, Avrupanın değil abartısız dünyanın en enteresan mekanı seçilmiş hem de defalarca. Seçenlerin yalancısıyım.

Merak ettiniz değil mi? Bizde sırf meraktan gittik zaten yoksa ne işimiz olur. İyice meraklandınız biliyorum:) İlk gittiğmiz yerde patlayan silahların korkusundan mı, üniformalı askerlerin gölgesinde oturduğumuzdan mı bilinmez. Bir gaza gelip hadi oldu olacak  Masoch cafe ye de gidelim dedik. O kadar korkunç şeyler okuyunca etkisinde kalmanız çok doğal ama gidip görmeden bilemeyiz ki değil mi ?

Yolda giderken “olur mu hiç öyle şey canım, insanlar kamçılanmadan sipariş veremiyormuş diye diye kendimizi içerdi de bulduk. Girdik girmesine de; mekanda loş bir kırmızı ışık, üstlerinde gayet ilginç iç çamaşırları ile servis yapan garson kızcağızlar. WUUU onları  görünce tamam dedik bu gece heyecanlı geçecek 🙂

peki içerde neler oluyor?

alıntı

Gerçekten de bir ellerinde tepsilerde içecekler diğer ellerinde kamçı vardı. Kamçı mı o? Evet kamçı! Şunun elindeki ne var, kelepçe mi  Off nereye düştük biz diye konuşurken ani bir refleks olsa gerek gayet bilinç dışı alt kata inelim deyiverdik. Hay hay dediler, bir kamçı sesi ile irkilerek yolu takip ettik.

İnmesemiydik acaba? Alt katta gayet acı çekmek ya da  çektirmek için  kullanılan aletlerin asılı olduğu bir dekor düşünün… Bir kenarda  demir başlıklı karyolaya, koltuklara elleri arkalarından bağlanmış müşteriler filan…

Meraklı turistler mi yoksa Lvivliler mi gelmişti bilemiyoruz ama biz galiba tek turist idik. O yüzden sataşmasınlar diye bir  masaya iliştik. Dikkatinizi çekti mi bilmem oturduk demiyorum, resmen iliştik.  Gelip geçene bir şaplak atan garson kız, zincirli mincirli fetiş unsurlar içeren menüyü bıraktı gitti. Menüyü hiç anlamadık eyvallah daaa zaten odaklanamıyoruz ki duvarlarda garip dekorlar, yanınızda kendini yatağa kalın iple bağlamış bir kadın yanında erkek arkadaşı oturuyor, yok yok hiç normal değil bütün bunlar.

Aklımızdan “siparişten önce 10 kırbaç ister misiniz ” derler mi? Üstümüzde mum eritirler mi acaba gibi deli deli şeyler geçiyor, bildiğiniz bir korku dalgası ki sormayın…

Yandaki masaya hesap dantelli sütyen içinde gelmese belki biraz daha takılabilirdik. Bir de sürekli Tv de gösterilen garip sesler eşliğinde işkence sahneleri ile karışık seks görüntüleri filan. Daha fazla kalamazdık, bir yere kadar canım! Neticede böyle bir ekrana kaç dakika kilitlenebilir ki insan.

Arkadaşımla bakıştığımız anı çok iyi hatırlıyorum. Son sayı 5 sayıyorum, dedim daha 1 -2- 3 dediğimde ikimizde kalkmış üst kata ışık hızıyla çıkmıştık bile 🙂

Herşeye rağmen günün birinde Lviv’e yolum düşerse yine giderim, artık tecrübeliyim. Siz de gidin zorla kimse kimseye bir şey yapmaz bunu biliyoruz en azından. Fotoğraf çekmek zor olduğundan idare ediniz artık ..

Lviv-gece-hayatı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lviv’ e gideceklere tavsiyelerimi kendi gördüklerim üzerinden yapıyorum. Sizleri daha farklı,  daha eğlenceli mekanların beklediğine de eminim. Gidecek olan herkesin unutulmaz hatıralarla döneceğini garanti ederim. Ertelemeyin gidin, yeyin için gülün eğlenin. Lviv’ i ve Ukraynalıları seveceksiniz.

Bana güvenin 🙂

Diğer Lviv yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın