Lenin ölse bile !

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Moskova’ nın dillere destan meydanı olan Kızılmeydan’ ın bir köşesinde Lenin’ in mozalesi bulunur. Şehri gezmek için meraklı turistler ve ülkenin  dört köşesinden gelenler Lenin ‘in mumyasını görmek için  sıra beklerlerler. Şehirde gezilecek onca yer varken bir mumya görmek için sıra beklemek? Evet gayet doğal çünkü o Lenin! Lenin ölse bile yaşadığı günlerdeki gibi hürmet görüyor. Nasıl mı, işte yazımda hep birlikte enteresan bilgilerle bunu öğrenmiş olacağız. 

Kızılmeydan’da bulunan Lenin’ in mozalesi pazartesi ve cuma günleri kapalı. Diğer günlerde de  mozaleye saat 12 ‘ye kadar girilebiliyor. Bu yüzden erkenden sıraya girmelisiniz. Çünkü  Moskova’ ya gelen turistlerin mutlaka gittikleri yerlerin başında geliyor. Biz gittiğimiz de ise bana mı öyle geldi bilmiyorum ama sadece Ruslar vardı. Başka hiç turist yoktu. Moskova’ ya Aralık ayında gitme cesareti göstermemizinde etkisi var elbet.   

Lenin mozalesinin içi

Mozaleye girmek için bir ücret ödenmiyor ancak birtakım şartları var. Merak etmeyin basit bir şey. Meydanın girişindeki tarih müzesindeki emanet ofisine çanta, cüzdan, fotograf makinası, cep telefonu gibi materyalleri bırakmanız isteniyor. Halen aklımı kurcalar makinayı al anlarım. Fakat  dedektörle taramanın, botlara varıncaya kadar elle kontrol etmenin ne anlamı var? Adam,  yani Lenin 1924 ten beri orada öylece uzanmış vaziyette.  Gayet ölü neticede hayır yani bir daha mı öldüreceğiz adamı?  
 
Neyse denileni yaptık öyle dümdüz yürüdük. Kremlin’ nin duvarının dibindeki piramite benzer kırmızı mermer yapıya geldik. Kapının dışında şahane kıyafetleriyle dimdik duran Rus askerlerinin sert bakışları ile durdurulduk. Öyle pat diye girmek yok biz işaret edince gireceksiniz, dediler. Ama bunu sözlü değil bakışlarla söylediklerini bir hayal edin ve biz deki şaşkınlığı anlayın.
Sonra bir işaretiyle tekrar yürüdük kapıdan girer girmez bir başka asker sol solunu kaldırarak o yöne dönmemizi işaret etti. Başka bir asker yine işaretle karanlık koridordan geçerek odaya girmemizi söyledi.
 
Nihayet işte karşımızda cam fanusun içinde  Lenin!
 
Muazzam bir işçilik var belli, ama bakamıyorsunuz. Şöyle bir dikkatli bakalım dedik o sıra ağzımızdan gayriihtiyari “vay be”  diye fısıldama çıktı. Saniyede  bir asker ” şişşşştttt ” diye bir bağırdı. Dikkat ettiyseniz fısıldama dedim. Biz zaten duraklamamışken  hızlıca yürüyerek odadan çıktık. Bu kadar, bitti, Lenin’ i bu kadar gördük.
 
Fotoğraflara bakıp merağımızı giderebilirdik de neticede. Fakat bambaşka bir Rusya vardı o odada, ölüsüne bile bu kadar saygı duymaları ilginçti doğrusu… Lenin in mumyası ve siz  aranızda sadece 1 metre var ve siz özgür dünyada korkarak küçücük odada yürüyorsunuz.

Lenin’ in mumyası hakkında garip bilgiler 

Lenin 'in bakımı düzenli yapılan mumyası
Lenin-in-mumyası-alıntıdır

 

Lenin’ in elinin biri bozulmuş ondan yumruk yapıp kapamışlar. Yumrukla ilgili diğer bir görüş ise Lenin’ in simgesinin kapalı yumruk oluşu nedeniyle özellikle öyle yapılmış.
 
Kızıla yakın saçları, sakalları muntazam tıraşlı.
 
Takım elbisesi özenli. Biraz önce uykuya dalmış gibi görünen mumya için yıllık  beş yüz bin dolar harcanıyormuş. Mumyanın bakımı bu şekilde sürdürülürse beş yüz yıl daha dayanabilirmiş. Müthiş değil mi? 
 
Lenin’in beyni, vücudu mumyalanmadan önce çıkarılmış. Oskar Vogt diye biri beynini incelemekle görevlendirilmiş. Sonuçta ne buldular bilinmiyor? ( Yazının sonuna Einstein’ ın beyni ile ilgili yazdığım yazının linkini bırakacağım, ilginizi çekecektir )
 
Mumyanın başındaki askerlerin aklınıza gelebilecek her şeyi yapmaya yetkisi varmış. Mesela sadece şüphelenmesi bile sizin tutuklanmanıza sebep olabilirmiş. Öyle avukatımı arayayım, konsolosluktan yardım isteyeyim filan sökmez! Bunu okuyunca biz nefesimizi bile tuttuk ki Lenin’nin kendisiyle hiçbir alacak verecek hesabımızda yok hani 🙂
 
Aslına bakarsanız Lenin’ in kendisi de  öldüğünde annesinin mezarının olduğu, memleketi St.Petersburg a gömülmek istemiş. 1991′ de rejimin  yıkılışından sonra halen orada tutuluyor. Dönem dönem birileri çıkıp kaldıralım diyormuş, gömelim diyorlarmış. Fakat bu saatten sonra yapılacağını hiç sanmıyorum.
 
Bu mumyanın nasıl yapıldığı da  bilim adamlarınca merak uyandırıyormuş. Kimileri gerçek Lenin’ in vücudu değil balmumundan yapılma, diyormuş.
 
Aman gömmeyin de bize verin diyen bir Amerikalı firma çıkmış. Şu Amerikalılarda bir garip. Gerçi  Rusların’ da onlardan aşağı kalır yanı yok. Neden mi?  Onlar da Michael Jackson ölünce verin Lenin’ in yanına gömelim, demiş.  Yok artık dediğinizi duyar gibiyim ama dünyada böyle garip şeyler yaşanıyor işte 🙂 

Lenin’ in mumyasının akıbeti 

Lenin’ in mumyası ikinci dünya savaşında zarar görmesin diye önce  Sibirya’ da güvenli bir yere taşınmış. Sonradan Moskova’ ya getirilmiş. Stalin öldüğünde ise o da Lenin’ in yanına konulmuş fakat Kruyçef hükümeti kaldırılıp gömülmesini istemiş.
Lenin yine bir başına kalmış anlayacağınız. Gerçi pek yalnız sayılmaz çünkü her gün mumyasının bakımını yapan bir ekip var. Hatta 20 yıl boyunca mumyayı koruyup makyaj yapması için bir kişi çalışmış. Allık filan sürermiş o derece.
 
18 ay da bir genel kontrol için kimyasal karışıma yatırılıyormuş. Açıkçası yaşasa ancak bu kadar ilgi görürdü  diye düşünmeden edemiyorum. Unutmadan mumyayı yapan ve ilgilenen o bilim insanlarına sonsuz saygımızı ilettiğimiz  kayıtlara geçsin lütfen!
Moskova Kızılmeydan'da Lenin'in mumyasını görebilirsiniz
Lenin ‘ in mumyası bu mozalenin içinde Moskova Kızılmeydan’da
 
Biz kafamızda deli sorular dediklerine uyup hiç ses çıkarmadan etrafında dolanıp çıktık. Dışarı çıktığımızda  duvar kenarına sıralanmış mezarlar gördük.  Burada Stalin, Brejnev ve caaanım  Yuri Gagarin’ in mezarları bulunuyor.
 
Hayat Moskova’ da çok hızlı, çok keyifli ama hava çok soğuk. Burası Moskova tezatların şehri! Her bir tezatı yakalamak lazım deyip biz gezmemize devam ettik. 
 
Yazımı bir fıkra ile bitirmek istiyorum. Eğer bu yazım hoşunuza gittiyse siteme abone olursanız çok sevinirim. Böylece ben yeni yazı yazınca size e-mail gelir. 
 
Aklınıza takılan bir soru olursa da lütfen aşağıda yorumlara yazın, biliyorsam cevaplarım, bilmiyorsam araştırırım.
İnstagramdan takip için de adresim http://www.instagram.com/pustoodunya
 

Lenin fıkrası 

 
Kominizm zamanı bir Amerikan milyoneri, karısına bir astragan kürk, kendisine de 2 kilo Beluga havyarı alacağını ve bu arada Lenin’ in mumyasını da ziyaret edeceğini söyleyerek, 24 saatliğine Moskova’ya gideceğini söylemiş arkadaşlarına.
Arkadaşları “Moskova’da bunlar 24 saatte yapamazsın” diye iddia etmişler. Kürk-hayvar neyse de Lenin’ in mumyasının yanına girmek, imkansız! 
Milyoner Moskova’da kürk satılan devlet mağazasına gitmiş, tezgâhtara “İki tane astragan kürk alacağım, biri benim diğeri de senin karın için” demiş ve hemen almış kürkü.
Milyoner havyar satan devlet mağazasındaki tezgâhtara da “Dört kilo havyar alacağım, iki kilosu sana, iki kilosu bana” demiş ve hemen almış iki kilo havyarı.
Lenin’in mumyasını ziyaret etmek isteyenlerin oluşturduğu uzun kuyruğun en önüne girmek isteyince bir Sovyet subayı gelmiş yanına ve “Kuyruğa gir ve iki gün sıran gelsin diye bekle” diye uyarmış milyoneri.
Amerikalı milyoner pasaportunun içine 1000 dolar koymuş ve Sovyet subayına uzatıp “Ama ben turistim” demiş.
Sovyet subayı pasaporttaki dolarları alıp cebine yerleştirdikten sonra sormuş ona:
– Lenin’i burada mı görmek istersiniz, yoksa otelinize mi getirelim?

 

Bu arada mozalenin içinde ellerinizi cebinize sokmak yasak demiş miydim?

 

 

Günün özeti : Lenin e saygı duruşu yapıldı, lüks semtlere sızıldı, görmedik  metro bırakılmadı

Günün sözü : Hayattaki tek gerçek ölüm

Sayılarla gün :14 km – 18890 adım yüründü
 


2 Comments

    1. sevigili Fatoş , okuduğunuz için ,, beğendiğiniz için ben teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın