Kraliçe Victoria , Abdulkerim ve Oryantalist ressam Rudolf Swoboda

Kraliçe Viktorya, Abdulkerim ve ressam Swoboda’ nın kesişen hayat hikayelerini anlatacağım. Fakat önce bir itirafta bulunmak isterim. Resim sanatına bayılsam da oryantalist resimlerle pek ilgim yoktu. 

2017 yapımı ” Victoria ve Abdul ”  filmini izledikten sonra oturdum araştırdım ve ressamın ismine rastladım. Sonra oryantalism akımının diğer sanatçılarına ulaştım ve artık oryantalist ressamların hastasıyım. 

Kraliçe-Elizabeth

Filmin konusu gerçek  ama tam olarak çözülemeyen bir ilişkiyi içeriyor. Kraliçe Victoria İngiltere’nin en uzun tahtta kalan ( 63 yıl ) kraliçesi olarak bilinirdi. Artık o rekoru Lady Diana’yı bir türlü sevmemesi ile bilinen Elizabeth  67 yıl ile kırdı. Daha da ne kadar yaşar bilinmez annesine benzerse zor ölür demedi demeyin.  Hayır neden ısrarla tahtta kalmak istiyor anlamıyorum, oğlu Charles ‘ın bile ölme yaşı yaklaştı. Köpeklerinle, av köşkünde otur işte. Hatta geçenlerde bir fotoğrafını gördüm resmen Bakırköy pazarına çıkmış teyze gibiydi.

Bırak git yaşadın yaşayacağın kadar kraliçeler gibi değil kraliçe olarak. Daha nedir yani? Prens  Charles da alzheimer olmuş diyorlar. Bu gidişle yakışıklı torunlarına iş düşecek, ay bir de istermisiniz melez, halktan gelen yeni gelin ilerde kraliçe olsun. Ohh içimin yağları erir doğrusu 🙂 

 

Kraliçe Victoria Dönemi 

Kraliçe-Victoria

İngiliz kraliyet ailesi oldum olası tuhaftır.  Ne entrikalar, ne güç savaşları dönmüş az çok bilirsiniz. Bugün  anlatacağım kraliçe Victoria ise eşi öldükten sonra ömrünün yarısından fazlasını tamamen siyah elbiseler giyerek geçirse de en renklilerinden biriymiş. Kadında garip bir kader mi desem şans mı desem artık neyse ondan varmış. Sarayda onca amca, amca çocuğu varken babası dahil bütün erkekler ölünce 18 yaşında kraliçe oluvermiş.

Dönem sanayi devri başlangıcı olunca ilk trene kraliçe Viktorya binmiş, ilk fotoğrafı çekilen o, ilk pul üstüne resmi basılan kraliçe o. Akrabası Albert ile de evlenerek gayet mutlu mesut yaşadığı anlaşılıyor. Victoria, düğününde kraliyet ailesinde giyilen kırmızı veya siyah gelinlik yerine bembeyaz, dantelli bir elbise giyen ilk kişi. Hatta bugünkü beyaz gelinlikler ve gelinden başka kimsenin beyaz giymemesi kuralı da kraliçe korkumuzdan geliyormuş.

Kraliçe-Victoria-ve-ailesi
Kraliçe-Victoria-nın-donu

9 çocuğun her birini de Avrupa’nın değişik ülke prensleriyle evlendirerek Avrupa’nın büyükannesi ünvanını da almış. ( sonra bizde düşünelim bu Avrupa ülkeleri neden birbirlerine Eurovisionda tam puan veriyor bize gelince dö puan diye ). Durun size hemen şuracığa ilginç bir bilgi de bırakayım; Viktoria ‘nın donu 2011 de bir müzayede de 6200 sterline satılmış.

Donunun beli 1.3 mt imiş. Mübarek don değil çadır brandası. Asıl komiği sen koca döneme ismini ver  sonra donun orda burda satışa çıksın , internette benim gibi birileri çıksın geyiğini yapsın 🙂 Kesin bizim Elizabeth korkudan en güzel donları giyiyordur.  Yazıya ne güzel girdim mevzu  dona kadar geldi kusura bakmayın, hemen filme geçiyorum merak etmeyin. 

Viktoria ve Abdul filmi         

Film  1887 yılında Hindistan  Agra şehrinde  muhteşem Tac Mahal manzarası önünde namaz kılan adam  görüntüsüyle başlar.

Kraliçe-Victoria-ve-Abdul-filmi-afişi

50.yıl dönümü için mahur (  eski bir Babür parası ) İngiltere kraliçesine hediye gönderilecektir. Hediyeyi iki Hintlinin sunması için seçilenlenden biri olan Abdul ise namaz kılarken gördüğümüz kişi olacaktır. Seçilmesinin tek bir sebebi vardır; uzun boylu olması.  Abdul ve diğer kısa boylu Hintli İngiltere’ ye giderler .

Uzun yemek  masanın başında talimatları dinlerler;  iyi bir sunumun püf noktası  dimdik durmak ve geri geri hareket etmektir. Tabii  en önemlisi asla kraliçeye bakmamaktır, denir. Fakat Abdulkerim küçücük hediyeyi verirken nasıl olduysa kraliçeyle gözgöze gelmiştir . Bu an her şeyin başlangıcı olur. Artık kraliçe onu tam 13 yıl yanından ayırmayacaktır. Tabii ki bu durum saray ahalisinin özellikle velihaht prenslerin hiç hoşuna gitmeyecektir. 

Size burada filmin tamamını anlatacak değilim. Ancak filme konu olacak bu gerçek hikayenin ortaya çıkışını anlatmak isterim.  

Kraliçe Viktorya ve Abdul ‘ün sıradışı hikayesinin keşfi 

Kraliçe-Victoria-ve-Abdul

Shrabani Basu isimli yazar  1990’ların sonlarında köri tarihi hakkında bir kitap araştırması yapıyordu. Birleşik Krallık’ın Wight Adası’ndaki Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in  özel evi olan Osborne House’da AbdulKarim’in bir resmiyle karşılaştı.

Basu, bir hizmetçi olduğunu düşündüğü Karim’in elinde bir kitapla resmedildiğini görünce etkilendi.

Basu bir demecinde; Abdul Karim’in 1887’de Kraliçe Victoria’ya hizmet etmek için Hindistan’dan İngiltere’ye geldiğini biliyordum. Ancak portrelerin sadece asiller için yapıldığını da biliyordum. Daha sonra Kraliçe Victoria’nın giyinme alanında iki resim gördüm: Kraliçe’nin sırdaşı John Brown ve AbdulKarim. Belli ki onun için çok özel biriydi. ”

Bu genç Müslüman adam kimdi? Ve İngiltere Kraliçesi ile olan ilişkisi neydi?

2006’da Basu, Karim’in hikayesini araştırmaya kendini adadı. Ortaya çıkan kitap, Victoria ve Abdul hikayesini araştırması ve yazması dört yılını alacak ve daha sonra bir filme uyarlanacaktı.  

 

Kraliçe-Victoria-yı-Judi Dench-AbdulKarim-ise-Ali-Fazal
 
Fakat Basu’ nun araştırma yapması çok kolay olmadı çünkü İngiltere’deki o yıllara ait tüm evrak ve kayıtlar imha edilmişti. Karim’in soyundan gelenleri aramak için Agra’ya uçtu. Ailesinin elindeki günlüklere ulaştı. Sonunda gerçekte yaşanan ama yıllarca kraliyet ailesi tarafından gizlenen bu hatıralar  filme aktarılmış oldu. İzlemenizi tavsiye ederim. 

1886 yılında İngiltere kraliçesi Victoria Swoboda’dan Hint ustalarının resimlerini yapmasını istemiş ve bu resimler daha sonra Windsor’a getirilmiş. Resimlerden çok memnun kalan Kraliçe Victoria, memnuniyetini Swoboda’ya Hindistan seyahatini finanse ederek gösterip, orada daha fazla Hintlilerin resimlerini yapmasını rica etmiştir. 

Rudolf-Swoboda

Swoboda Hindistan’ dan döndükten sonra 1888 ve 1889 yıllarında Kraliçe Victoria’nın isteği üzerine  Abdul Karim’in de iki portresini yapmış. Hindistan seyahatinde yapmış olduğu birçok resmi Kraliçe Victoria’ nın Wight adasındaki konutunda, Osborne House’da halen  asılıdır. 

Bir diğer oryantalist ressam ile ilgili yazımı okumak için şu linke tıklayınız.  Oryantalism / Jean Leon Gerome

Sevgiyle kalın , sanatla kalın…

Kraliçe Elizabeth’in bilinmeyenleri

Kraliçe Elizabeth ‘i genelde fosforluya yakın renk elbiseler ile düğün merasimlerinde görüyoruz. Kraliçe olmak da renkli gibi görünse de onunla ilgili The Queen filmini izleyince onu anlamak ve acımak arasında gidip geldim. Ama bu garip huylarını buraya listelemeyeceğim anlamına gelmez.

 • Kraliçe Eliazabeth dünyadaki kimlik kartı, ehliyeti ve pasaportu olmayan tek insanmış.
 • En çok seyahat eden kraliyet mensubu ama onlar hiçbir şekilde ailece seyahat edemezmiş. Öyle Charles toplaşın torun tombalak Seysellere gidelim, diyemiyorlar. Demek başlarına bir şey gelirse İngiltere mazallah kraliyet ailesi olmadan ne yapar diye düşünüyorlardır.
 • Şık kıyafelerini tamamlayan çantasını aslında haberleşme için kullanıyor. Mesala etkinliğe gitti ve sıkıldı, masanın üstüne koyarsa 5 dk. içinde etkinliği bitirin anlamında. Yere koyarsa yandınız etkinlikten hiç hoşlamadım anlamı var. Amaaa çantasında taşıdığı kancasını çantaya taktığını görürseniniz demek güzel vakit geçiriyordur. Çantayı konuşma esnasında sağ koluna alırsa uzatma, konuşma bitmiştir mesajı veriyordur. ( hımm bunu aklımda tutayım bazen kendimi kaptırıyorum )
 • Yanında kendi kanı torbalarda taşınır, gittiği her yerdeki tüm hastanelerin yerini bilmekten sorumlu bir doktor onla beraber seyahatlere gidermiş.
 • Elbiseleri numaralıdır ve hiçbir zaman üstüste aynı renk giymezmiş.
 • Yeni ayakkabılarını rahatlatacak özel bir kadın hizmetçisi varmış.
 • Av düşkünüdür, araba kullanır, ata çok iyi biner.
 • Ojesi hep aynı markanın aynı rengidir. ( Kraliçeyle benzer bir özelliğim çıktı )
 • 2.dünya savaşında tamirci olarak görev almış.
 • Akıcı şekilde Fransızca konuşabiliyor.
 • İki doğum günü varmış. Nasıl mı? Biri gerçeği biri de tüm halkın kutlamaya izni olan 1 Haziran günüymüş.
 • Sıkı bir Arsenal taraftarıymış. Vayyy Kraliçeye bak sen!
 • 6 adet kuzgunu olmak zorundaymış. Neden? Mantık aramıyoruz arkadaşlar, okumaya devam.
 • Masada ilk tabağını yemeğe başladığında sağındaki ile konuşurmuş, ikinci tabağı yemeğe geçince solundaki ile…
 • Etkinlik gece yapılıyorsa mutlaka o taç takılacak…
 • Bunun bir annesi vardı hatırlayan vardır, tüm dünyaya nerdeyse ölümsüzlüğü buldu zannettirmişti. Neyse ana kraliçe ile tartışmışlar ve annesi sen kendini sanıyorsun demiş. Bizim Elizabeth ne dese beğenirsiniz? ( ne dese beğeneceğiz gerçi şu an tırstım kadından ) Queen Muummy .. The Quenn…

Kraliçe Viktoria’nın bilinmeyenleri

 • Kralın dördüncü çocuğu olarak doğmuş, uzun veliaht listesinin gerisindeyken Üç amca ve beş kuzen ölünce tahtının varisi haline gelmiş. ( çıkarılacak ders: olacağı varsa oluyor, zorlamayın )
 • Başka çocuklarla oynamasına izin verilmemiş, dadısı ömrü boyunca o uyuduktan sonra uykuya dalmış.
 • Kocası Albert’ı çook sevmiş ama 9 çocuğunun hiçbirini, hiç sevmediğini defalarca dile getirmiş.
 • 7 düvele 9 canlı olduğunu tam 8 kez suikasttan sağ çıkarak göstermiş.
 • İngiltere için üzerinde güneş batmayan imparatorluk sözünün sahibidir kendileri
 • Kocası ölünce yatağının baş ucuna prensin elinin bir kalıbını koydurmuş. Hiç ölmemiş gibi prensin elbiselerini düzenli oalrak temizletir, odasında tutarmış.
 • Şimdiki Kraliçe Elizabeth ‘in dedesinin babannesi, Elizabeth’in kocası Philipp in de anneannesinin anneannesi oluyor. Kadın ağ şeklinde örmüş Avrupayı…
 • Bizimle bir bağlantısı ise Abdülmecit’ e yazdığı mektupta Doğu İmparatorluğunun başkanı, Abdülhamid’e ise kardeşim diye hitap ettiği mektupları.
 • Viktoria dönemi İngiltere’nin küresel üstünlüğünün doruk yıllarıdır. Yenilmez donanması ve endüstri devrimini başlatan ülke olarak haline gelmiştir. 1901 yılında Victoria öldüğünde dünya haritasının neredeyse 1/3’ü ingilterenin renklerine boyanmıştı.
 • İrlanda patates felaketi yüzünden can veren ve göç etmek zorunda kalan 3 milyon insanın üzerindeki sorumluluğu büyüktür.
 • Ayrıca İngiliz toplumunu içine sokmaya çalıştığı bağnazca ahlaki kalıplara rağmen kendisinin kırdığı cevizler bini aşmış bir kadınmış. Hizmetçisi John Brown ile yaşadıklarını bilmeyen yokmuş. Yukarıda anlattığım Abdul mevzusuna ise filmi izleyince siz karar verin bakalım aşk mı, anne oğul ilişkisi mi? Ben mektupların sonuna iliştirdiği “seni seven annen “, notuna inanmayı tercih ettim doğrusu.

Yazımı beğendiğinizi umarım. Size garip gelen yerleri yorumlara yazarsanız sevinirim. Yazım hoşunuza gittiyse abone olmayı unutmayınız.

Son sözüm; iyi ki kraliçe filan değiliz!

13 Comments

 1. Bir tabak yemek ile sağında ki ile , ikinci tabak solundaki ile yemek yemesi ilginç geldi bana

 2. Bu kadar bilgiyi nereden topladın bravo Şükran 👏🏻 Okuması çok keyifli ve akıcı bir yazı olmuş. İyi ki kraliçe değiliz, seneler sonra bizim de dedikodumuzu kimler yapardı kim bilir 😀😀. Filmi beğendin mi, izlememizi tavsiye eder misin?

  1. Kesinliklke izleyiniz derim. Bilgileri toplama konusuna gelince filmden sonra gerçekliği konusunda başka kaynak okumalıyım dedim . Tarihi değiştiren kadınlar diye bir kitabım var ondan faydalandım . Malum internet bilgi dol, derken 1 hafta sürdü yazmam . Beğenmenize sevindimayrıca teşekkür ederim .

 3. Şükrancım, yazılarını bayılarak okuyorum. Her okuduğum yazında yeni birşeyler öğreniyorum, üstelik son derece eğlenceli bir üslup ile yazılmış yazılarını okurken çok keyif alıyorum. Yazmaya devam et 🙂

 4. Soluksuz okudum. Ne güzel yazmışsınn. O don nedir öylee aboooowww. Gelecekte ne olacağı bilinmez. Donlarıma dikkat edim benn 🤣🤣🤣

 5. Yine okuması çok keyifli, bilgi dolu bir yazı olmuş. Senin yazılarını okumaya bayılıyoruz 😊 Biz bu filmi nasıl atlamışız hemen izleyelim. Don olayı da çok iyiymiş gerçekten de biz daha çok büyüklüğüne takıldık 😂

  1. , beğenmenize sevindim , teşekkür ederim. demek bayaa sağlam bi totosu varmış kadının :))

 6. Tebrik ederim güzel ve eğlenceli bir yazı olmuş. Bende de Victoria’nın hayatını araştırma isteği uyandırdı 🙂

 7. 1901 de ölen biri nasıl oluyor da 2. dünya savaşında tamirci olarak çalışıyor ?

  1. merhaba,yazımda Kraliçe Viktorya’nın 1901 de öldüğünden ve kızı Kraliçe Elizabeth’ in savaşta tamirci olarak çalıştığından bahsetmişim. O kısmı karıştırmış olabilirsiniz.

   okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın