Büyüksün Baalbek !

Lübnan gezimiz yaptığım diğer gezilerin aksine hadi Beyrut ‘a gidelim diye bir anda çıktı. O yüzden çok araştırma yapmadım. İlk kez ülke ile ilgili bir kitap almadım mesela. Herhangi bir döküman çıkarmadım, blog okumadım. Sadece Lübnan tarihi diye arattırdım ( tarihini öğrenmeden asla gitmem ) ve karşıma çıkan ilk yer Baalbek oldu. Benim aklıma sadece Lübnan deyince iç savaş ve  Coşkun Aral ‘ın haberleri gözümün önüne geliyordu, hiç gülmeyiniz öyle hastasıyımdır adamın 🙂

aslan çok önemli

Sonraaaa derinlemesine araştırma yapmadan kendimi Lübnan’ın sıcağında, cıvıl cıvıl Beyrutun’da buldum. Dört kişilik gezi grubumuzun son dakika araştırmalarından çıkardığı sonuç;  Lübnan ‘da hiçbir yeri görmesekte olur ama Baalbek’ e gidilmeli, idi. Yengem dinler tarihi konusunda uzman o yüzden Baalbek ‘ten haberi var. Kur’an da hatta diğer kutsal kitaplardaki  anlatılanlar, arkeologlar, tarihçiler, bilim adamlarının açıklamaları derken Baalbek benim gözümde büyüdü de büyüdü. Daha ne kadar büyüyebilirdi diye bir espiri yapacağım da size şu an  komik gelmeyecek. Okuyunca  Baalbek ‘te  neden kendimi  Guliver’in cüceler ülkesi Lilliputtan devler ülkesi Brobdingnag’ a gelmiş gibi hissettiğimi anlayacaksınız. Fakat yazıyı sonuna kadar okumalısınız…

Anlattıklarımın tamamen gerçek, gördüklerim ise inanılmazdı. Piramitlerden sonra ağzım açık  gezdiğim ikinci yapı olduğunu da belirteyim.

Baalbek hakkında bilgiler 

Nerede diye merak edenlere gelsin bu harita !

Ne zaman yapıldığı hakkında türlü türlü tarih telafuz edilse de genel düşünce MÖ. 10 bin yıl. Bir daha okumak isterseniz MÖ. 10 bin yıl…

Kim yapmış? Neden yapmış? Nasıl yapmış? Nasıl dayanmış? İşte bu soruların cevaplarını bilsek hepimiz rahatlayacağız daa,  yok bilemiyoruz. Bizi bırakın arkeologlara da kafayı yedirtmiş. Düşünsenize bir yanda piramitler bir yanda Baalbek! Kim bilir kaç arkeolog geceler boyu uyumadı, kaçı heder oldu gitti bu ikisi yüzünden. Neyse ciddileşiyorum ve anlatmaya başlıyorum.

Baalbek'te bir incir ağacı tarihe meydan okuyor
bir incir ağacı için yer önemli değildir 🙂

Hesaplamalara göre büyük tufandan önce yapılmış ve tek yapı! Tüm zamanların en görkemli tapınak kenti.  Uygarlığı başka coğrafyalara taşıyan Fenikelilerin tanrısı Baal ( güneş ) için yaptıkları  şehir.

Bekaa Vadisi üzerinde olan bu şehrin ilk temelleri şu an görünmeyecek kadar derinlerde aslında.  Kuranlar Kenaniler, Fenikeliler. Aslında ilk yapıldığında şehir olarak değilde tanrıları olduğunu varsaydıkları Baal  için yaptıkları tapınaktan oluştuğu düşünülüyor.  Kadim Baalbek’ e sonradan gelen Yunanlar, Helenikler, Romalılar üzerine yenileri yapmış.

orjinali böyle imiş

Koyulan temel taşlarının büyüklüğü gözönüne alınınca tarihçiler  MÖ.9-10 binlere kadar gidebileceğini hesaplamış. Dev taşlar mükemmel bir uyum içinde birbirlerini destekliyor. Bu megalitik taşların ağırlığı 800 – 1200 ton arasında olduğu biliniyor. Baalbek ‘teki muamma işte bunu duyunca başlıyor. Bu taşlar buraya nasıl getirildi? Nasıl böyle üst üste konuldu? Bana göre asıl soru; akıllarına nerden geldi? Dur bi tapınak yapalım ama öyle büyük, öyle büyük olsun ki gören şaşırsın. Evradiyelik yapalım onca deprem, sele, fırtınaya, savaşa dayansın. Muhtemelen böyle bir konuşma hiç olmamıştır 🙂 o yüzden biz  devam edelim….

MS. 4 yy. da gelen Helenoistler buraya Heliopolis adını vermişler, İskender buraya gelince de iyice yerleşmişler.

büyük diyorum daha ne diyeyim ???

MS. 2 yy. da bölgeye gelen Romalıların en meşhuru, adamımız  Julius Caesar şehre yerleşmiş. Buraya gelen diğer  Romalı ise Marcus Antonius  olmuş.  O da sevgilisi daha sonra eşi olacak Kleopatraya şehri hediye etmiş.  Tek taşa tav olan kızlar sözüm size; adam şehir hediye etmiş hiç havalara girmeyin bence. Heyyy gidi Markus Antanius adamsın, adam!

her detay çekici

Asıl yükseliş trendi ise Roma’yı kuran Augustus ile başlamış. O tarihlerde dünyanın en güzel şehriymiş. Üstüne üstlük  şehir zeytinyağı ,sedir ağacı, şarap hep buralarda imiş.  Doğal boyar maddeler ve  en önemlisi salyangozdan elde edilen mor renk çok prim yapmış o dönem.

kimse düzeltmeye teşebbüs etmemiş sanırım:)

En küçüğü 30 tn, sütun tamburlarının 350-400 tn, Baalbek’ i çevreleyen blokların 1200 tn olduğunu düşününce insan ne diyeceğini bilemiyor.

Yanlarında küçülüyor, küçülüyor daha da küçülüyor. Merdivenlerin bile halen sağlam oluşu çok acayip bir olay. Üstünden Sezar ‘ın geçtiği merdivenler! Wuuu çok heyecanlı değil mi, tamam kabul ediyorum  ben çok heyecanlıyım. Orada da zaten her taşa çıkıp “Romalılar, yurttaşlar!” diye bağırdım 🙂 Allahtan yengem, ablam, yeğenim bana alışıklar. Hatta hiç umursamıyorlar bile. Ben  öyle kendi kendime Romalılar diye bağırıyordum, ” bi durun 1 dakikalığına dinleyin Romalıları duyuyor musunuz ”  filan diyordum. 

söz uçar yazı kalır

Düşünsenize; hepimiz  Mısır  piramitleri hakkında az çok bir şeyler biliyoruz. Gözümüz aşina en azından. Belki  burası öyle değil diye bize  ihtişamlı ve değişik geldi. Nasıl anlatacağımı inanın bilmiyorum. Hatta yengem bütün dünyanın aradığı Süleyman tapınağı’ nın bu olabileceğini söyleyerek noktayı koydu. Ancak emrinde farklı güçleri çalıştırdığı söylenen Süleyman peygamber bu kadar ihtişamlı, dayanıklı bir yer inşa edebilir, dedi. Böyle düşünmesinde haksız da sayılmazmış meğer bu konu üzerine binlerce araştırma yapılmış.

Baalbek’ in sırrı…

Kudüs ağlama duvarı tünelleri gece özel tur ile gezilebiliyor.
Kudüs tünelleri -gece geziliyor

Sıkı durun!  Kudüs’teki ağlama duvarı var ya, Süleyman’ın tapınağının kalıntıları diye Yahudilerin önünde binlerce yıldır ağladıkları hani. İşte o duvarın metrelerce altında tünel kısmında burdaki taşların  tıpkısının aynısı var. Aynı ebatta, aynı cinste ve araştırmalar göstermiş ki bu taşlar Baalbek’ten gelmiş. Haydi şimdi buyrun burdan yakın! Kafa yine gitti. Olabilir mi acaba? İkisi arasında bir bağlantı var mıdır?  Şu tarihçiler arkeologlar bir şeyler biliyor daaa  bize anlatmıyorsa valla çok kırılırım.

Neyse konuyu değiştiriyorum.

Efendim bu Romalılar bilindiği üzere Yunan tanrılarının isimlerini devrişmeye pek bir meraklılar ya hani. Yılların eskitemediği Zeus’ a Jupiter, güzeller güzeli Afrodit’ e  Venüs demişler. Şarap tanrısı Dionysos’a  ise Baküs ‘e demişler.  Tanrıların adını taşıyan üç tapınak yapmışlar. 

Güneş mi tapınak mı göz alıyor

 

1 cm ilerde bir parça görebildiniz mi ?

Romalılar buraya geldiklerinde tam olarak Fenikelilerin nasıl yaptıklarını anlayamamış. Hatta insanoğlu işi değil diyenler çıkmış. Hatasız geometrik hesaplamalarla yerleştirilmiş bu taşlara halen şaşırıyorsak gıcır gıcır olduğu zamanlarda görenlerin ne düşündüğünü çok merak ediyorum doğrusu.

Sütunlar ilk yapıldıklarında  pembemsi bir renkleri varmış. O halini düşünemiyroum bile. 

kafanı kaldırmaya gör

Kafanızı rastgele kaldırdığınızda 20 mt  tavan işlemelerine bakınca, evet insan evladı yapamaz, deyip sıyrılmak istiyorsunuz. Hadi yaptın taşı işledin, nasıl bir mekanizma ile oraya koydun? Romalıların vinç benzeri bir alet  kullandığı  bilgisine sahibiz. Fakat şu an o ağırlıkta bir taşı, o yüksekliğe kaldıracak vinç dünya üzerinde yokmuş. Sorarım size a dostlar nasıl başardılar?

Baalbek’ teki konuşmalarımız 🙂  
 • –Onca ağırlığı kaldırdın, yukarı sabitledin diyelim. Bunun  milimetre şaşmaması lazım. Yoksa sil baştan yapılamaz ki?
 • –Kimin fikriydi bu acaba?
 • –Şu detaylara  bakın? Gelin gelin, asıl siz şurdaki taşın büyüklüğünü gördünüz mü? Yok ya insan yapmış olamaz. Kesin uzaylılar:)
 • –Rehberi duydunuz mu? Baküs tapınağında  iç sütunlardan birinde  tek bir  parçanın  birkaç santim ileride olduğu farkedilmiş, ilginç!
 • –Bence nazar değmesin diye. Ya da farketmediler. O kadar kusur kadı kızında da olur dediler, sökmeyip öyle bıraktılar.
 • –Yani koca şehirde o kusuru turistlere göstermek, hiç hoş değil, ayıp ayıp! 
 • –Şöyle geçin,  fotoğrafınızı çekeyim.
 • –Ama tapınakta çıksın olur mu?
 • — Hem tapınak hem siz olunca siz görünmüyorsunuz ama söyleyeyim de 🙂
 • –Aman bizi çek o zaman, tapınak herhalükarda sığmıyor 🙂
Baalbek tarihine bakalım…
sadece sütun büyüklüğünü görmeniz için

Sonra geliyoruz Milattan sonralara Romalılar Hıristiyanlıkla tanışıyor. Olaylar farklı yönlere gidiyor doğal olarak. Ne o öyle Jupiter, Venüs filan diyorlar. Kiliselerde kullanmak üzere taş parçalarını, sütunları deniz yoluyla imparatorluğun değişik vilayetlerine taşıyorlar.

Sıkı durun bir parçası da Ayasofya’nın  yapımında kullanılmak üzere İstanbul’a gelmiş. Ayasofya’ yı yaparken Erdek yakınlarındaki Kyzkos’tan, Efes’ ten  sütunlar da getirilip konulmuş. Düşününce koca  Ayasofya bildiğiniz toplama  valla: ) Ama ilginç olan Ayasofya’ yı yaptıran imparatorun talimatı şu imiş; Süleyman’ın mabedi benim kilisemin gölgesinde kalsın!  Vay vay vay, iddaya bakınız! Yukarıdaki paragrafta Süleyman Mabedinden bahsetmiştim hatırladınız mı? Demek ki neymiş tarih boyu ilişiklendiriliyormuş.  Belki doğrudur,  Kudüs’te değil Baalbek’tedir Süleyman’ın mabedi, kimbilir?

şehre girerken bile ihtişamı hissedebilirsiniz

Hadi size yine bir enteresan bilgi geçeyim. Bu Baalbek şehri tufanlar, depremler, yıllara meydan okumuş ama gelin görün ki en büyük darbeyi 2006 yılında almış. Kim tarafından derseniz İsrail tarafından tabii ki. Savaşlara, insan ölmelerine ses çıkarmayan Batıdan sert bir uyarı almış israil.

Canım Unesco; hopp kendinize gelin taşlar kimsenin değil dünya mirasıdır, demiş. Sonuç; İsrail ‘in buraya yanaşması kesinlikle savaş suçu sayılmış. Belki bu yüzden, belki de bulunduğu bölge bakımından Hizbullah örgütünün en ağır bastığı liderler, fanatik taraftarlar burada yaşamışlar ve halen örgüt için öenmli bir yer burası. Hatta her yerde liderlerinin  fotoğrafları  filan. Hiç tanımam etmem ama, adamın resmini cüzdanımda taşısam bu kadar zihnime yerleşmezdi, o derece zihnime kazındı. Dağıldım mı, hemen toparlanıyorum  çok pardon sevgili okuyucu.

Ciddi mevzumuz Romalıların Hıristiyanlıkla tanışmasında kalmıştı. Sonra oluyor yıl MS. 1177, Eyyübiler Haçlılarla savaşıyorlar hem de 2 kez.  Ama Eyyübilerin başında kendisi de Baalbek’li olan Selahaddin Eyyübi var. Şehri Haçlılara vermiyorlar, onlar da tıpış tıpış Kudüs’ e devam ediyorlar. Fakat şehir bir de bu dönemde hasar alıyor, ahh bu haçlı seferleri de yıkmış viran eylemiş geçtiği yerleri…

Jüpiter tapınağı 

Köşe taşının muhteşemliği

Teknik konuları size anlatacak kadar bilgim yok ama yine de okuduklarımdan aktarım yapacağım.  Zaten arkeologlar çözememiş. Ben nasıl açıklayabilirim ki?

Jupiter tapınağının altında yarısı toprak altında kalmış geçitler ve boşlukları çözememişler. Buranın derinliği de henüz belirlenememiş.  İnememiş adamlar düşünün. Taş blokların üzerinde dikdörtgen küçük delikler var sadece bunların taşırken kolaylık olsun diye yapıldığı düşünülüyor.

zemin taşları tek parça

 

alıntıdır

Batı duvarında her biri 1100 -1200 ton ağırlığında taşlar trilitonu oluşturuyor. Hayatımda ilk defa triliton yazdım. Siz duymuş muydunuz bu ölçü birimini? Duymadınız ya da duydunuz da nerde kullanacaksınız ki? İşte bu yüzden kendimi Guliver ‘in Lilliput ülkesinden Brobdingnag ‘a gelmiş cüce gibi hissetmem.

Devasa taşlar en altta, üstünde ufacık  500 ton kadar bir kaide üzerinde dev  sütunların dizilmesiyle tapınakları oluşturuyorlar. En büyük tapınak olan Jupiter tapınağında tam 84 adet varmış. Şu ya da bu şekilde yıkılmış. Şimdi ise ayakta 6 adet var. Mısır’ daki Karnak tapınaklarını gezenler anlayacaktır, Amon tapınağının sütunlarından yüksek bunlar. Tüm Roma eserleri içerisinde bu kadar yüksek olan bir başka tapınak da yok zaten. Aklınıza Efes, Side, Bergama, Aspendos, Akropolis neyi getirirseniz getirin farketmez hepsi Baalbek’ in yanında minyatür gibi duracaktır.  Şimdi  kafanızda biraz şekillenmiştir diye umuyorum.

Baküs tapınağı

Baküs tapınağı

Baküs tapınağının ise maşallahı var. Aslan gibi duruyor,  adından mı nedir şarap gibi, yıllar onu daha da güzelleştirmiş. Onun içini gezince de boynumuz tutuldu sütunlara mı bakalım, tepedeki işlemeye mi bilemedik. Çok zor burda gezmek dostlar inanın. Hava o gün çok sıcak ama gökyüzü harikaydı demiş miydim?

Tapınakta her biri 18 metre yüksek 46 sütun hala ayakta. işlemelerde asma yaprakları, üzümler, yumurtalar gibi figürlere yer verilmiş. Doğal olarak etraflarında gördüklerini betimlemişler.

Osmanlı ve Baalbek

Osmanlı 1517 de bölgeye Yavuz Sultan Selim ile gelmiş. Ama pek burayla ilgilenmemişler. 1759 da büyük bir deprem ile büyük hasar oluşmuş. Maalesef 1899′ da Osmanlı Almanların  burada kazı yapmasına izin vermiş. 1.Dünya savaşından sonra bölgeye yerleşen Fransızlar da devam etmiş ve daha sonra Lübnanlılar bütün kalıntıları ortaya çıkarmışlar. Uzun zaman bölgede askeri karışıklıklar hakim olduğundan pek turist gözdesi olmamış. Belki de bu yüzden bir çoğumuz varlığından haberdar bile değildi.

Dünyanın en büyük taşı

Baalbekteki dünyanın yekpare en büyük taşı bulunur.
Lübnan-Baalbek-dünyanın -yekpare-en-büyük-taşı

Antik şehrin çok yakınında dünyanın yekpare şekilde en büyük taşını da gidip görünce pes dedik. Bu taş 1650 tn ağırlığındaymış. Doğala olarak taşı görünce antik çağlarda insanları takdir ediyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum.

 

Baalbek’in sırları 

Bir de tufan demiştim yukarılarda bir yerlerde hatırladınız mı? Kimi araştırmacının inanışına göre Nuh’un gemisiyle anılan Ağrı dağı, Mısır Piramitleri  ve Baalbek arasında bir  ilişki varmış. Detaylara girmeyeceğim, yüzlerce video var. Unutmadan arama motorlarında  “Baalbek  ve uzaylılar” yazın, izleyince zaten şok olacaksınız.

Baalbek inşası ancak böyle vinçler olsaydı kolay olurdu
Baalbek’ de vinç kullanılmadı

Bu kadar uzun anlatmama rağmen eminim eksik bıraktığım bilgiler olmuştu. Çok biliyormuş gibi anlattığıma da bakmayın. Bunları internette  yabancı sitelerden ( yerli sitelerde pek yoktu, HistoricalChannel belgeselinde, müzeden aldığımız broşürden edindim. Ama en güzel bilgi gidip görmek, oradaki havayı teneffüs etmek. Naçizane tavsiyem Lübnan’ ın  sadece Beyrut’ tan ibaret olmadığını bilin, burayı ve daha önce bahsettiğim ufak şehirleri de gezin.

Lübnan’ı seveceksiniz.

Diğer Lübnan yazılarımı okumak için

Yazılarımdan hoşlandıysanız web siteme abone olmayı unutmayınız. Hatta diğer seyahat fotoğraflarımı takip etmek için instagrama da beklerim. http://www.instagram.com/pustoodunya

10 Comments

 1. Ben de Göbeklitepe için böyle heyecanlanmıştım. Beyrut u görmüştüm ama buradı için yeniden gidilir kesinlikle. Tesekkürler bilgiler için

 2. Çok emek harcanan faydalı bir yazı olmuş, sonuna kdr okudum. Teşekkür ederim, gidip görmeyi çok isterim. Naçizane ben de bir düzeltme yapmak isterim , Kur’andan hikayeler değil de kıssalar demek daha doğru olurdu. Hikaye insan yapıtıdır. Bir de Yahudiler Kenani . Dediğiniz gibi Süleyman Mabeddi olma olasılığı yüksek

  1. Selam,i yazınızı okudum.Oldukçailginç ilk kez duyduğum bilgiler edindim. Kaleminize sağlık

Bir Cevap Yazın