Vatikan’ın bilinmeyenleri ve Michelangelo

Vatikan dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan bilinir. Her ne kadar kendilerinden ülke diye bahsetseler de öyle ülke formunda değildir. Roma’ nın içinde devlet içinde devlettir. Sınırları içinde ( ki sınırı çizgisi yoktur daaaa ) birkaç bahçe, kilise, müze ve meydandan oluşur. Hımm, şimdi böyle tarif edince de haksızlık oldu gibi. Minik minicik ama içi dolu turşucuk bir yer Vatikan. Hazır mısınız, anlatmaya başlıyorum. Gizemli, bilinmeyeni, entrikası bol Vatikan yazısı geliyor hanımlar beyler!

Vatikan hakkında az bilinenler

Vatikan’ın bütün Katolikler için yeri  tartışmasız çok önemlidir. 1929 dan bu yana bağımsız bir devlet olup devlet başkanı papadır.

  • Vatikan Devleti’nin yerleşik nüfusu 600 kişidir. Sürekli konuk sayılan kişilerle birlikte 1014 oluyormuş. Gündüz nüfusu ise 3600 lere çıkıyormuş. Bunlar Vatikan’da görev yapan işçiler ve memurlarmış.

Vatikan’ın kendi pasaportu vardır. Bu pasaport bizzat Papa tarafından veriliyormuş. Vatikan istediği zaman tek taraflı olarak iptal edebilir, hiç vermemiş gibi iptal de edebilirmiş. Pasaport hiç bir ırk ya da milliyet gözetilmeden verilebiliyor ancak koşulu, pasaport alacak şahsın Katolik Kilisesi’ne kayıtlı olmasıymış. Yetmiyor bir de dindar olarak tanınmış bir Katolik olması şartı varmış. Kimlere verildiğini çok merak ettim doğrusu. Avantajları neler derseniz; Vatikan vatandaşları sınırda vize alarak ya da vizesiz 134 ülkeye seyahat edebilirler. Aman olmayıversin…

  • Vatikan’ın özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında güçlendirdiği müthiş bir istihbarat ağı varmış. Vatikan’ın içinden çeşitli ulusların –başta Fransa, Polonya ve Almanya– istihbarat örgütleriyle birlikte çalışan Kardinaller çıkmasına şaşmamalı. Bunlardan bazıları daha sonra Papa yapılmış buna da şaşmamalı. 

Vatikan araştırmacılarının söylediklerine göre az kirli işler dönmüyor orada. Ahh para, iktidar hırsı ahh… Şöyle bir cümle okudum kanım dondu.
“Bugüne kadar gelip geçmiş 263 Papadan kaçının eceliyle, kaçının cinayete kurban giderek öldüğü belli değildir.”  Akşam Papa olarak yatıyorsun sabah hoop yatağında taş kesilmiş cesedini buluyorlar.

Papa deyip geçmeyin kirli işlerinde mafyayı kullandıkları söyleniyor. Hayır anlamadığım yediği önünde yemediği yine önünde bu amcaların, peki dertleri ne?

Devam edeyim ben en iyisi gelip beni de bulacaklar, korktum, içim ürperdi şu an.

Vatikan; BM’de, UNESCO’da, FAO’da, AB’de ve Amerika Devletleri Örgütü (Aos) de “gözlemci” statüsündeymiş. Peki neden? Vatikan nedir? Bu soruların yanıtı aynı zamanda dünya düzenininde neden bazı ülkelerin daha güçlü olduğunun da yanıtı.

Vatikan, kendisi sosyalizme karşı olsa da bir Kilise Devleti’dir. Vatikan, Dünya’da devlet çapında örgütlenebilmiş ilk Fundamentalist ( köktencilik) Tanrı–Krallığıdır. 

Vatikan dünyanın en zengin devletlerinden, peki nasıl?

  • Vatikan’ın doğrudan yada dolaylı olarak sahibi olduğu veya yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200’den fazla gazete ve dergi vardır. Ama sanılmasın ki dünyanın en zengin devleti servetini buralara aldığı reklamdan filan sağlıyor. Buyrun onu da anlatacağım…

Ülkenin bütçesi; katoliklerden kesilen kilise vergisi, aidatlar, bağışlar, şirket gelirlerinden oluşuyor. Vatikan, dünyanın önde gelen bir çok şirketinde hissedarıymış meğer. Çeşitli ülkelerde sayısız gayrimenkulü varmış. Ayrıca hisse senedi-tahvil-bono gelirleri, bankacılık ve faiz gelirleri hatta bankalqra ortaklığı bile varmış. Ayrıca hediyelik eşya satışlarından elde edilen gelirlerle basın yayından elde edilen reklâm gelirleri de var. Örneğin İsa’yı, Meryem’i, azizleri veya sembollerini (Haç gibi) satış ve pazarlama malzemesi yapmışlar ki çok akıllıca bence.

Gayet maliyetsiz, yüksek kar marjına ulaşan bir holding gibi bakabiliriz Vatikan’a. Milyonlarca nüfuslu ülkeleri binlerce kişi yönetirken 900 milyon Katoliğe sattıkları hiçbir şey yok! Sadece dualar ve inanç değerleri ellerindeki tek sattıkları malzeme. Bir pazar ayiniyle dünyayı kendine bağlayan Papalık müessesini ve Vatikan mucizesini bu açıdan kutlamak gerek.

  • Vatikan’da bir postahane, dükkanlar, 2o den fazla dilde yayın yapan 154 radyo istasyonu, 49 TV kanalı veya kablolu yayını vardır.

Papalar hakkında bilgilenelim

Aslında Papalar hakkında çok anlatmak istediğim bir dünya bilgi edindim. Fakat çok karmaşık bir dünyaları var. Bana garip gelen bir konu paylaşıp işin içinden çıkmak istiyorum.

Papa’nın üç farklı sıfatı varmış. Bu sıfatları onunla konuşurken ya da yazışmalarda kullanılmak zorunluluğu varmış.

İlki “Supreme Pontiff”, ikincisi “Roma Başpiskoposu” , üçüncüsü ise “Holy Father (Kutsal Peder)” imiş. Faaakattt başka bir dine mensup birileri konuşacak veya yazışacak ise Papa’ya hitap ederken bu üçünü de kullanamazlarmış. Örneğin Müslüman bir devlet adamı Papa’ya “His Holliness” veya “Your Holliness” demek zorunda. Yani, Kutsal sayılan kişi olarak çevirebiliriz bunu.

Benzer şekilde büyükelçi Kardinallere “Ekselans” ,diğer Kardinallere de “Monsenyör” denilmiş. Bu hitaplar çok önemli. Bunların ne zaman, kime, nasıl kullanılacakları bilinmeden Vatikan mensuplarıyla görüşme yapılamazmış. Çok memnun oldum hiç gidip biriyle konuşasım yok zaten. Ben tutamam aklımda bunları, hiç almayayım şu an bile unuttum gitti.

Vatikan’a nasıl gidilir?

0.5 km2 yi kapsayan bu alana nasıl gidilir, ücretler nasıl gibi bilgileri bu yazımda detaylarıyla bulacaksınız.

Metro ile; Vatikan’a ulaşmanın en iyi yolu metro A hattı ile Batitstiri yönüne gidene binip Ottaviano S.Pietro’ da inmektir. Cipro-Musei Vaticani de inseniz de olur. Her iki durakta indikten sonra 5 dk. yürüme mesafesi vardır. Otobüs ile; Termini tren istasyonu önünden de 40 ve 64 nolu otobüsler vardır. Piazza del Risorgimento’da da 81 ve 492 ler gider. ( numaraların değişme ihitimaline karşı yine de sorunuz) Yürüyerek; şehir içinde sizin bulunduğunuz yere göre değişir elbette ama yürüyerek de gidebilirsiniz. Trastevere bölgesinden geçerek ulaşabilirsiniz. Hem semti gezmiş olursunuz. Ben belediye otobüsü ile gidip yürüyerek dönmüştüm.

Vatikan’a girişte dikkat edilmesi gerekenler

Her ne kadar ülke konumunda olsa da Roma şehrinin içinde olduğundan pasaport, vize gerekmez. Elinizi kolunuzu sallayarak girebileceğiniz bir ülkedir. Ancak dikkat etmeniz gereken kuralları vardır. Mesela kadınlar çok kısa etek, çok kısa şort, dekolte kıyafetle kabul edilmez. Aynı şekilde erkekler de şort ile giremez. Çünkü bölge dini yapılardan oluşuyor.

Vatikan’ın koruyan İsviçreli askerler

Vatikan’ın garipliklerinden biri onu koruyan askerlerdir. Bünyesinde yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı bu devleti 100 kişilik İsviçre askerleri korur. İsviçreli Katolik askerler, geleneksel giysileri içinde korumaktadırlar. Bu kıyafetleri de Michelangelo’ nun tasarladığı söylenir.

Vatikan-muhafızlarının-sırrı

Söylenene göre Vatikan’da öğrenilen sırlar öbür dünyada bile açıklanmaz. Vatikan’ın sırlarını açıklayanların nesiller boyunca ailelerinin canları ve malları güvenlikte olmaz. Çünkü Vatikan gerçekten de inanılması zoe bir güce sahip. Yetmiyormuş gibi gizli geçitleri, şifreleri ve yeraltı yollarıyla tam anlamıyla “esrarengiz” sayılan bir yerdir. ( fazla film izlemiş biri yazdı bunu )

  • Daha çok geçen gün ( Mayıs 2019 ) TV de bir habere denk geldim; Vatikan kendisine İsviçreli askerleri bulmakta zorlanıyormuş. Astronomik rakamlara rağmen aday çıkmıyormuş. İnanın adamları görünce, yahu kaç para alıyorlar ki bu komik kıyafetin içinde put gibi bütün gün dikiliyorlar , demiştim. Açıklanmasa da çok çok çok para alıyorlarmış. Kriterleri veriyorum arkadaşlar aranızda uyan varsa hemen müraacat ediversin. 19 – 25 yaş aralığında oalcaksınız ve en az 1,75 cm boyunda olmalısınız. Unutmadan 7 göbek İsviçreliyseniz, üstüne bekar erkek iseniz bu iş size göre.

Vatikan’da gezilecek yerler

Nihayet gezilecek yerler mevzusuna gelebildim.

Vatikan-Piazza San Pietro Meydanı

Vatikan-San-Pietro-Meydanı

Piazza San Pietro meydanı ilk durağınız olacak. Tam ortasında 1586 yılında 150 at ve 47 vinç ile dikilen dikilitaşı göreceksiniz.  Karşılıklı iki yarım daire ile yuvarlak bir meydan oluşturan sütunlar Bernini eseri ve mükemmel bir simetrisi var. Üstündeki heykeller ise baş döndürücü.  Pazar günleri saat 12.00 de Papa balkondan halka sesleniyor aklınızda olsun.

Vatikan’da sınırları içinde 1930 yılında açılan bir  tren istasyonu var. Ancak buradan Roma ile Viterbo arasındaki hat çalışıyor çok heveslenmeyin yani.

Vatikan-San-Piedro-meydanı

Papanın ulaşımda kullandığı bir helikopter pisti, radyo binası, güzel bir sayfiye evi, kartal çeşmesi denilen bir süslü çeşme ise müzenin arkasındaki yemyeşil koruluğun içinde yer alır. Bu kısma turistler giremezler. Bu büyük bahçe Dan Brown romanından ve uyarlama filminden hatırlanabilir, aklınızda olsun.

Vatikan’da San Pietro gezilecek yerlerin başında gelir.

Aklımda “melekler ve şeytanlar” filminin sahneleri, belediye otobüsüne binmiş Roma’ nın içinde başka bir devlet olan Vatikan’ a giderken heyecan içinde yukarıdaki bilgileri okuyordum.

Vatikan-kiliseye-giriş sırası

Her milletten insanlar elinde haçlar, İnciller, Papanın resimleri ile sıraya girmişti. Bende aralarına karıştım ve 1.5 saat uzun kuyruğu bekledikten sonra San Pietro Bazilikasına girebildim. Buraya giriş ücretsiz. İçeride neler olduğunu aşağıda bir başka başlıkta bulacaksınız.

Kilise kulesine de çıkılabiliyor. Asansörle çıkış 10 eur ve 320 merdiven yine de çıkılıyor. Ha ben 8 eur verir merdivenle çıkarım diyorsanız 871 merdiveni hatırlatmak isterim. Manzaranın ise harika olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Vatikan-Sanpietro-bodrumkatı-papa mezarı

Kilisenin alt katlarında ise bütün Papaların mezarları var. İstisnasız her Papa buraya defnediliyormuş. Burayı gezmek serbest olduğu için bence  mutlaka görülmelidir.

Vatikan – San Pietro Bazilikası

Vatikan dünyadaki bütün katoliklerin merkezidir

San Piero muhteşem bir mimari yapı ancak benim binada ilgilendiğim kubbesi, bir de Pieta denilen heykel! Her ikisi de Michelangelo’ya ait eserler.

Michelangelo bir heykeltıraş, ressam, mimar ve şair. Pieta; İsa ile annesi Meryem’in birarada buluduğu eserlere verilen isim. En meşhur pieta ise doğal olarak  Michelangelo’ nun yaptığı bazilika içindeki eserdir.

vatikan san piedro bazelikasının içi muhteşemdir.
Vatikan

Eserini 24 yaşında Roma’ da bir kardinalin siparişi üzerine yapmış. Zaten 9 Papa için çalışmış. Ama öyle böyle değil. Papa’nın biri yatağının kenarındaki süslemeyi  bile yaptırmış. Görmemişlik yüzyıllardır var, bir de din adamlarında fazlasıyla 😡 neyse esere dönelim.

Michelangelo’ nun Pieta heykeli-Vatikan

Vatikan rönesans heykel sanatı için çok önemlidir
Michelangelo’nun-Pieta-heykeli

Meryem‘ i genç kız gibi göstermiş. Laf edenlere onun bakireliğine vurgu olduğunu söylemiş. Eee kafası küçük omuzları, bedeni büyük bu Meryem’in demişler. Ölmüş oğlunu taşıyan bir annenin DEVleşmesine  vurgudur bu, demiş. Diğer heykeltraşlar sus pus tabii… Haset kıskançlık diz bozu haliyle. Laf aramızda en çok da dönemdaşı Leonardo ile çekişirlermiş. Üstelik bizzat hiç görüşmemişler.

Heykele dönelim, aslında biz bu büyük küçük olayını çok farkedemeyiz çünkü illüzyon gibi bir şeydir sanatçının bu yaptığı. Zaten bu yüzden müthiş bir adamdır.

mighelangelonun Pieta heykeli canlanacakmışcasına gerçekçidir
Vatikan-Pieta-Michelangelo

İsa’ ya gelecek olursak; annesinin sağ kolunun altından kavramasına bir bakınız lütfen. Cildin gerginleşmesi, İsa’nın göğüs kafesi… Genç vücud kasları nasıl da kuvveti gösteriyor. Ama ölü vücut ağırlığını da görüyoruz, salmış kendini. Ellerinin damarları müthiş… Başı arkaya düşse de yüzünde huzur var sanki. İnsanlar için yapacağını yapmış ve kendini feda etmiş bir adam artık o.

Michelangelo'nun pieta heykeslinde meryem huzur içinde tasvir edilmiştir.

Yine Meryem; onca acıya dayanmış, oğluyla bin kere ölmüş bir anne gibi değil. O da huzur içinde ve anne merhameti tasvir edilmiş.

Michelangelo-nun-Vatika’daki-Pieta-heykeli

Ama devir sanat devri çekemeyenler çok. Aman 24 yaşında bir tıfıl mı yaptı bunu, denildiğini duyunca bizimki gitmiş Meryem’in elbisesinin o harika drapelerindeki kemere  “Floransalı Michelangelo Bounarroti tarafından yapıldı” yazmış. Haydi bakayım siz de yapın da göreyim, demiş yani. Zaten sivri dilli, acayip zeki biriymiş. Sabırla buraya kadar okudu iseniz bilmenizi isterim ki onun sadece heykelleri için düzinelerce kitap yazılmıştır .

  • Unutmadan  72 yılında heykeli kırmaya kalkan bir manyak 🤬 yüzünden  eser artık cam ardında. Bu sebeple fotoğraflar alıntı. Benim çektiklerimde hep camda patlayan ışık var.

Vatikan müzeleri hakkında bilgiler

Elbette Vatikan’ın gözdesi müzeleridir. Dünyanın en büyük eserlerinin sergilendiği bu müze girilmeden gezilmeden Roma’ya gittim denilmesi mümkün değildir. Kaç para ise, kaç saat beklemek gerekiyorsa gereksin mutlaka girilmelidir.

Vatikan-Müzeleri-Sarmal-merdivenler

Unutulmaması gereken en önemli nokta ise binlerce insanın 54 galeriden oluşan bu muhteşem müzeye girmek için sırada beklemeyi gözalmış olmasıdır.

Giriş ücreti 17 eur, gençler ve öğrenciler için ise indirim var.

Önceden internetten rezervasyon yapmak gideceğiniz mevsime göre faydalı olacaktır. İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç eksik olmayan kuyruklar İtalya’ da klasik. Neyse ki Romapass kartlarımız sayesinde indirimli ve çabuk girme şansımız oldu. Fazla eşyaları emanete bırakıp karmakarışık müze planınını aldık ve başladık yürümeye. Ziyaretçilerin tek yönlü bir sistemi izlediği müzede benim gibi Rönesans sanatı düşkünüyseniz belli başlı koleksiyonlara yönelmelisiniz. Planda bunlar da zaten renklerine göre ayrılmışlar. Yoksa asla müze bir günde bitmez. Sanırım her eserin önünde dakikalarca durduğumdan ben bitiremedim. 

Vatikan-müzelerinin-uzun-koridorları

Uzun koridorlar, süslü duvar ve tavanlar arasında Raffaello odalarına yöneldik. Asıl gitmek istediğimiz ise yer ise Sistine şapeli!

Vatikan- Sistine Şapeli

Vatikan’daki Sistine Şapeli günümüzde Papa’nın resmi ikametgahıdır. Ayrıca Papalık seçimleri de burada yapılır. Buraya kapanan kardinaller kendi aralarında yeni Papa’yı seçerler. Eğer Papalık seçimleri sırasında bacadan siyah duman çıkarsa Papa’nın seçilemediği, beyaz duman çıkarsa seçildiği anlaşılır.

Vatikan-Sistina-şapeli-tavanı-Michelangelo

Şapelin içine girdiğinizde nereye bakacağınıza şaşırıyorsunuz. Yan duvarlarda Botticelli, Sinorelli, Perugino, Rosselli  gibi ressamlar  peygamberlerin hayatlarından sahneler resmetmiş.

Şapelin dar duvarında ise yine bir Michelangelo eseri olan Son Yargı  bulunuyor.

Son yargı- Michelangelo incelemesi-Vatikan

Resimde, ruhların Tanrı’nın gazabıyla yüzleşmek üzere mezardan kalkmaları betimlenmiş. Tam ortasında İsa atletik, kaslı vücuduyla yargıç rolünde. İsa, aşağıdaki cehennemliklere merhamet göstermez. Dante’nin Cehennem’inden alınma şeytani yargıç Minos da resimdedir. Hatta eşek kulağı taktığı bu kişi aslında ressamla fikir ayrılığına düşen saray mensubunu resmettiği kısımdır.

Vatikan-Michelangelo-son-yargı-eseri

Eserin bulunduğu duvar o kadar büyük ki insan bakarken boynu ağırıyor. Yanda eserin tamamını görüyorsunuz. Bir aşağıdaki fotoğrafa ise detayından bir kesit bulacaksınız. Bu size eserin boyutu hakkında fikir verecektir. Bakalım resmin bütününde bu detayı bulmanız kolay olacak mı ?

Vatikan-Michelangelo-nun-kendi-portresi

Ayrıca yandaki detayda bir sürpriz de gizli.Sanatçı bu esere kendi portresini de eklemiş. Hangisi diye merak ettiyseniz hemen söylüyorum; üstad Aziz Bartholomeus’un elinde tuttuğu deri parçasında.

Son yargı hakkında bir videoyu şuraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Vatikan / Sistine Şapeli Tavanı / Michelangelo

Michelangelo aslında heykeltraş olduğundan başta işi kabul etmemiş. Sonra 6000 duka altına anlaşmış ama kendisinden başka kimsenin şapele girmemesini şart koşmuş.

  • Michelangelo tavan resmini 4 yıl boyunca tek başına özel bir iskele üzerinde yatarak yapmış. Kullandığı teknik ise günümüzde halen araştırma konusudur.
Vatikan-Sistina-Şapeli-tavan-resimleri

Papa, tavanda 12 havarinin fresklerinin yapılmasını istemiş, sanatçı kafasına göre takılıp İncil’in Yaratılış kitabının 9 sahnesini yapmış.

Sistine Şapeli’nin tavanı 1999 yılında restore edildi. Freskler bilgisayar teknolojisinde incelendi. Daha önceden de restorasyon yapıldığı anlaşıldı. Ekmekten reçineli şaraba kadar çeşitli malzemelerle temizlenmeye çalışıldığı görülmüş. Bu son restorasyonda aslında figürlerin canlı renklerde çizildiği anlaşılmıştır. Temizleme işleminden sonra harikulade canlı renkler ortaya çıktı.

Vatikan-Sistine-şapeli-tavanı-alıntı

O kadar devasa resimler ki insanın aklı almıyor. O şok ile fotoğraf çekmek istiyorsunuz ama buraya girdiğinizde fotoğraf çekmek, yüksek sesle konuşmak, oturmak, duvarlara dokunmak yasak. Her yanda güvenlik görevlileri var,hemen uyarıyor ve makinanızı alabiliyor. Saatlerce inceledikten, elimdeki sanat rehberi kitabımdan okuduktan sonra kalabalığa aldırmadan yere yattım ve muhteşem tavana bir de öyle baktım. Bu benim hayalimdi ve yaptım. Görevliler gelene kadar ben kalkmıştım bile. Siz de yapın üstünüzü temizlersiniz nasıl olsa ama Michelangelo gibi tavana bakmak her zaman yaşanmaz, unutmayın.

Gelin şimdi eseri inceleyelim.

Aşağıdaki tabloda numaralandırılmış yerlerdeki resimlerin açıklamalarını aşağıda maddeledim. Umarım gidecek olanlar için rehber olur.

1- Tanrı ışığı karanlıktan ayırıyor. 2-Güneşin ve ayın yaradılışı. 3- Suların topraktan ayrılışı. 4-Adem’in yaradılışı.5-havva’nın yaradılışı. 6-İlk günah. 7-Nuh’un sunusu. 8-Tufan 9-Nuh’un Sarhoşluğu.
10-17 dahil İsa’nın ataları.
18-24 arasındakiler peygamberler ve 25- 29 arasında kadın kahinler resmedilmiştir. 30-33 arasındakiler ise eski ahitten sahneleri içerir.

Vatikan-Sistine-şapeli-tavan-tablosu
Vatikan-Adem’in Yaradılışı / numara 4

NUMARA 4 – Adem’in Yaratılışı ve Tanrı tarafından hayat enerjisinin verilmek üzere olduğu sahne betimlenir. İncil’de Tanrı’nın insanı kendi suretine benzer şekilde yarattığına dayanarak, iki erkek freski yapmıştır.  Adem ve etrafındaki melekler ve sol kolu altındaki Havva ile tasvir edilen Tanrı kollarını birbirlerine uzatmaktadırlar. O parmakların yakınlaşması dünya üzerinde en çok bilinen resim detayıdır.

İlginç olan detay ise Tanrı olanca gücüyle eliniz uzatırken Adem’in umursamazca elini uzatması. Hani aman sende der gibi değil mi? Uzmanlar ressamın burada da ince ince insanoğluna dokunduruyor diyorlar.

Michelangelo-ve-tanrının-dokunuşu

Diğer yandan; Michelangelo’ya göre Tanrı insanı yaratmıyor, insan kendi zihnindeki Tanrı’yı kendisi yaratıyor. Bunu o dönemde açık açık söylemesi imkansız iken bu şekilde resmetmiş. Dahiyane olan ise Papalığın merkezindeki Şapel tavanına yapması. Bu kanıya varılmasının sebebi ise son yıllarda araştırmacıların bulduğu insan beyninin şeması ile Tanrının resmedilişinin benzerliği.

  • 1990 yılında Dr. Frank Lynn Meshberger tarafından yapılan bu keşifte Tanrı’nın insanlığa zekâyı miras bırakmasını betimlediği düşünülür.
Vatiklan-Sistine-şapeli-Havva’nın yaradılışı / numara 5
Vatikan-Sistine şapeli-Cennetten kovuluşu / numara 6
Vatikan-Sistine şapeli-Güneşin ve ayın / yaradılışı numara 2
Vatikan-Sistine şapeli-Nuh’un sunusu/ numara 7
Vatikan-Sistine şapeli-DAniel / 20 numara
Vatikan-Sistine şapeli- resim detayları

Sanatçının insanları çizmedeki usatalığının temelinde ise kadavraları incelemesi vardır. Bu yüzden insanların duruş şekillerindeki kas yapısının nasıl resmedileceğini de çok iyi biliyordu. Bu çalışmalarını Leonardo Da Vinci’ nin de yaptığı söylenir. Her ikisinin de bu yüzdeneserlerinde figürlerin duruşları tesadüfi olmadığı gibi neredeyse kusursuzdur.

Sayfalarca detay verip anlatılacak eserleri kısaltarak size tanıtmaya çalıştım. Aşağıdaki linkte eserin restorasyon çalışmalarını içeren video göreceksiniz. izlemeniz size daha çok fikir verecektir.

Şuraya https://www.youtube.com/watch?v=Pa7zMwY2B-s tıklayarak restorasyon sırasındaki görüntüleri izleyebilirsiniz.

Yolunuz Roma’ya düştüğünde ki bütün yollar Roma’ya çıkar, Vatikan’da beni anarsınız olur mu?

Ayrıca resim sanatının başka örnekleini incelediğim diğer yazılarım ise aşağıdaki linklerden okunabilir.

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın