SSCB – Rusya’nın Politik Geçmişi

Günlük Moskova gezilerimi yapıp akşam dinlenmeye çekilince Moskova ve Rusya hatta SSCB  hakkında konuşmak adet haline gelmişti.  Her okuduğumuz detay sizi şaşırtıyor. O yüzden yakın tarihi en azından anlayabilmemiz adına bir yazı hazırladım, buyrunuz okumaya başlayalım .

SSCB den Rusya’ ya

Çarlar ve çariçeler,imparatorluk dönemi; korkunç İvan, Deli Petro  en bilindik kişilikleri idi. Osmanlının ilk yılları ile çarlık Rusya’ nın kurulması aşağı yukarı aynı zamanlara denk geliyor. Bir çok savaş, anlaşmazlıklar, güzel kızları alıp sarayda baştacı yapmalar ile geçen bir Osmanlı – Rus ilişkisinde  Baltacı Mehmet ile  Yekaterina yakıştırmışlığımızda vardır hani… Aklıma gelmişken; hemşirelik ilk kez Osmanlı Rus savaşında ortaya çıkmıştır. 93 harbini bilmeyenimiz yok gibidir. Derin ve kötü izler oluşturur.

Biz  Rusya’ yı; her daim sıcak denizlere inmek isteyen bu yüzden de alttan alta kuyumuzu kazan bir ülke biliriz. Hatta bu uğurda kendileri gibi Ortodoks olan Slav halklarını kışkırtmaları ile biliriz. Aslına bakarsanız İngiltere de farksız değildi ama nedense biz Ruslar’ dan  Moskov gavuru tabirini yerleştirecek kadar nefret etmisizdir . Ama yine de Varasilov diye bir Rus lider İstanbul a gelmiş . O kadar mutlu olmuşuz ki Taksim meydanında ki heykelin bir köşesinde kendisine yer vermişiz , bizde garip milletiz!

Rusya-nın-politik-geçmişi-Lenin-SSCB

SSCB- Ekim devrimi 

1. Dünya savaşında sıralarında yani 1917 de  Lenin Rusya’daki monarşi den hoşnut olmuyordu.  Lenin’ in önderliğindeki Bolşevikler, işçi ve köylüleri de yanlarına alarak Ekim  Devrimini yaptılar. Bu aynı zamanda Sovyetler birliğinin kurulması demekti. Bu tarihten sonra sosyalizme dayalı bir devlet oldular.

SSCB

Eski Rusya imparatorluğunun sömürgeleri olan devletleri de kapsayan S.S.C.B yi kurdular. 1.dünya savaşından sonra 2.dünya savaşına kadar aramız iyiymiş. Taa ki Stalin gelip Kars ve Ardağan’ ı geri verin, boğazlarda söz sahibi olmak istiyoruz diyene  kadar.

Şükrü Saraçoğlu

Zamanın dışişleri bakanı Şükrü Saraçoğlu Moskova da  masaya öyle bir yumruğunu vurmuş ki iki ülke ilişkilerinde unutulmayanlar arasına girmiş. 1924 de Lenin ölüyor  ülke Stalin ile başbaşa kalmış. Stalin ise  acımasız çıkmış  ve insanları SSCB yi yükseltmek uğruna öyle bir çalıştırmış ki kimse o günleri hatırlamak dahi istemiyor. Hitler e rahmet okutacak cinste birisiymiş denir. Peki birçok insanın katili olarak bilinen Stalin 1953 de ölünce rahatlamışlar mı dersiniz?

SSCB – Stalin sonrası

Rusya-nın-politik-gemçişi-Stalin-SSCB

Sonrasında  başa gelen Kruşçef de hırslı bir lider; 1956 da sıcaklara inmek isteğini Mısır’a yanaşarak gerçekleştirmeye çalışmış. Abdül Nass ile sıkı fıkı olmuşlar. Hatta Kıbrıs sorunu yaşadığımız dönemde Mısır Rum hükümetine silah vererek destek olmuş. Müslüman ülke  dersiniz ama sırtınızdan vururlar böyle, neyseee…

Nüklüer savaşın başlaması yıllarıda bu döneme denk geliyor.  Sovyet yanlısı Küba’ ya füze yerleştiren SSCB , böylece yeni düşmanını bulmuş oldu  ” Amerika “ .

Kennedy  burnunun dibindeki Küba’ da Rusları istemediğinden  Küba’yı ablukaya aldı. Ama Ruslar gemileri çoktan yola çıkarmıştı. Kenndy ile Kruşçef arasında yapılan görüşmeler de;  ABD ablukayı  ve Türkiye de ki füzelerini de kaldırmasının karşılığında Ruslar’da Küba’dan füzeleri çekeceğini açıkladı. ( Türk kamuoyunun  bu durumdan çok yıllar sonra haberdar olması da ayrıca ilginçtir ). Kennedy kabul etti fakat ne tesadüftür ki birkaç hafta sonra suikaste kurban gitti. Aylar sonra da Kruşçef görevinden alındı. Kim bilir derin devlet denilen sistem o günlerde de bir savaş istiyordu ve o ikisi buna mani olmuştu.

Yeni lider arayışı

Boşalan liderliğe Brejnev getirilmişti.
SSCB – Breşnev

Bu dönem Rusyanın uzay ile ilgilenmeye başladığı döneme denk geliyordu. Brejnev’ i benim kafamda ilginç yapan ise;  uzaya giden ilk insan olan Yuri Gagarın’  in kendisinden daha  popüler oluşunu hazmedeği söylenceleri. Kozmonotun nedeni halen açıklanamayan uçak kazasında  ölümünden sorumlu tutulmasıdır.

SSCB-nin-en-kral-adamı-Yuri-Gagarin

Yuri Gagarin in benim kahramanımdır.  O tarihlerde bu mucize idi uzaya gitmek . Demek ki bütün dünya da nasıl ilgi gördüyse yazık fesatlığa kurban gitmiş…

SSCB – Gorbaçov

Yakın dönem

Yıllar geçiyor ve başta bu kez  en tanıdık isimlerden biri; Mihael Gorbaçov SSCB nin yeni lideri ve meşhur kafasındaki leke karşımızda!

Onun da yaptıkları saymakla bitmez ama ilk göze çarpan nüklüer denemeleri tek taraflı durdurması.  ABD ile özellikle Reagan ile sıcak ilişkileri başlatması oldu.

SSCB’ nin  içindeki değişiklik ise Perestroika ( yeniden yapılanma ) ve Galastnost ( açıklık ) politikalarıyla silah yerine ekonomiye ağırlık vermek istemesiydi. Aynı dönemde Baltık cografyası çalkalanmaya başlamıştı. Gorbaçov inanç özgürlüğü, Afganistan’ dan çekilme açıklamaları yaptı. Birlik içindeki diğer ülkeler 89’da Berlin duvarınında yıkılmasıyla demir perdeyi eritmeye başladı.

Boris Yeltsin

SSCB ‘de bitmeyen karmaşa

Tam da o sırada  Boris Yeltsin çıkıp Gorbaçov un arkasında türlü işler çevirerek başkan oldu. Oysa Beyaz Rusya Ukranya nın ayrılmasını imzalayan Gorboçov Nobel ödülünü almış iyi niyetli bir liderdi. Onun yerine Yeltsin’ in geçmesi siyasi gerginliği çoğalttı. 187 kişinin öldüğü çatışmalar Moskova’yı kana bulamıştı. Ve böylece Rusya’ yı batılıların yağmalama dönemi de başlamış oldu. Yeni yetme zenginler bir tarafta diğer tarafta da açlıktan ölen insanlar. Ülke aslında oligarklar tarafından yönetiliyordu. Yeltsin’ i kötü yapan ise  Türk ve özellikle müslüman düşmanı olarak bilinmesidir. Bosna savaşında Sırpları desteklemesi, Grozni’ de Çeçenlere yaptıkları dün gibi akıllardadır. Aslında bu onun da bitişiydi çünkü Çeçenler kendilerini öyle bir korudular ki  o yenilmez Rus ordusu geri çekilmek zorunda kaldı . Artık yalnız kalan Yeltsin çok eskiden tanıdığı eski bir KGB ajanı olan Vlademir Putin i 1999 da başa geçirdi. Artık KGB casusu Kremlin deydi…

Rusya-nın-politik-geçmişi-Putin-SSCB

işte kısaca Rusya nın politik tarihi bu şekilde gelişiyor. Şimdi insan bütün bunları okuyunca Ruslara acıyor doğrusu. Düşünsenize  korkunç İvan dan bu yana bir tane adam gibi adam gelmemiş başlarına. Fakat liderlerin tamamı ülkelerinin başarılı olması uğruna çok hırslı olmuşlar. Bitmiş bir toplumdan; tarım, silah, ilaç, ağır sanayi ,sanat, spor, eğitim konularında dünyanın bir numarası haline getirmişler. Her birinin farklı konularda zararı kadar faydası da olmuş. Bugün halen Lenin saygı duyulan, ülkenin kurucusu olarak  bilinen şahsiyetidir. Öyle ki ölümünden sonra mumyalanan  naaşı Kızılmeydan’ da mozale de sergileniyor. Kimi zaman gömülsün diyenler çıksa da özenle bakımı yapılıyor, birkaç ayda bir genel bakıma alınıyor. Neyse ki biz orada iken Lenin de oradaydı ziyaret ettik. Aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz.

İşte böyle sevgili okuyucu, gezinin devamı geliyor merakta kalmayın. Bu kadar ciddi mevzu yeter, yarın 3. gün geliyor ve devamı da onu izleyecek.

Rusya’nın politik geçmişi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra dilerseniz aşağıdaki linklerden diğer Rusya yazılarımı okuyabilrisiniz.

Bir Cevap Yazın