SSCB – Rusyanın Politik Geçmişi

 

Günlük gezilerimizden arta kalan akşam saatlerinde rehber kitabımızdan , gelmeden önce okuduğumuz , izlediğimiz Moskova ve Rusya hatta SSCB  bilgilerinden konuşmak adet haline gelmişti. Bulunduğunuz ülke öylesine büyük ki ( bu haritadaki büyüklüğü değil doğal olarak ) konuşacak , öğrenecek çok şeyi var .Her okuduğunuz detay sizi şaşırtıyor . Çok eskiye gitmeden bizim de tarih kitaplarından okuduklarımız  ve  benim gibi 80 lerde çocuk olanların iyi bildiği dönemlerinden bahsetmek isterim .

SSCB den Rusya ya

Çarlar ve çariçeler ,imparatorluk dönemi ; korkunç İvan , Deli Petro  en bilindik kişilikleri idi. Osmanlının ilk yılları ile çarlık Rusya nın kurulması aşağı yukarı aynı zamanlara denk geliyor.Bir çok savaş , anlaşmazlıklar , güzel kızları alıp sarayda baştacı yapmalar ile geçen bir Osmanlı – Rus ilişkisinde  Baltacı Mehmet ile  Yekaterina yakıştırmışlığımızda vardır hani … Aklıma gelmişken ; hemşirelik ilk kez Osmanlı Rus savaşında ortaya çıkmıştır. 93 harbini bilmeyenimiz yok gibidir. Derin ve kötü izler oluşturur.Biz  Rusya yı ; her daim sıcak denizlere inmek isteyen bu yüzden de alttan alta kuyumuzu kazan , bu uğurda kendileri gibi ortodoks olan Slav halklarını kışkırtmaları ile biliriz.  Aslına bakarsanız İngiltere de farksız değildi ama nedense biz Ruslar dan  Moskov gavuru tabirini yerleştirecek kadar nefret etmisiz. Ama yine de Varasilov diye bir Rus lider İstanbul a gelmiş , o kadar mutlu olmuşuz ki Taksim meydanında ki heykelin bir köşesinde kendisine yer vermişiz ,ne garip !
Rusya 1. Dünya savaşında iken 1917 de monarşi den hoşnut olmayan Lenin in önderliğindeki Bolşevikler işçi ve köylüleri de yanlarına alarak Ekim  Devrimini yaptılar .Bu aynı zamanda Sovyetler birliğinin kurulması demekti. Bu tarihten sonra sosyalizme dayalı bir devlet oldular .

Eski Rusya imparatorluğunun sömürgeleri olan devletleri de kapsayan S.S:C.B yi kurdular. 1.dünya savaşından sonra 2.dünya savaşına kadar aramız iyi gitmiş. Taa ki Stalin gelip Kars ve Ardağan ı geri verin  , boğazlarda söz sahibi olmak istiyoruz diyene  kadar .

Şükrü Saraçoğlu

Zamanın dışişleri bakanı Şükrü Saraçoğlu Moskova da  masaya öyle bir yumruğunu vurmuş ki iki ülke ilişkilerinde unutulmayanlar arasına girmiş. 1924 de Lenin ölüyor  ülke Stalin ile başbaşa kalıyor .Stalin ondan da acımasız çıkıyor ve insanları SSCB yi yükseltmek uğruna öyle bir çalıştırıyor ki kimse o günleri hatırlamak dahi istemiyor .Hitler e rahmet okutacak cinste birisiymiş demek 🙂  Birçok insanın katili olarak bilinen Stalin 1953 de ölünce rahatlamışlar mı dersiniz ?

Stalin sonrası
Stalin

Sonrasında  başa gelen Kruşçef de hırslı bir lider  ; 1956 da sıcaklara inmek isteğini Mısır a yanaşarak gerçekleştirmeye çalışmış..Abdül Nass ile sıkı fıkı olmuşlar .Öyle ki Kıbrıs sorununda Mısır’ın Rum hükümetini desteklediğini ve bunu silah vererek yaptığını  duyduğumda ben de şaşırmıştım ama tarih yalan söylemiyor işte ! Nüklüer savaşın başlaması yılları da bu dönemde . Sovyet yanlısı Küba ya füze yerleştiren SSCB karşısında yıllarca sürecek olan yeni düşmanını bulmuş oluyor  Amerika yı  … Kennedy  burnunun dibindeki Küba da Rusları istemiyordu ve Küba’yı ablukaya aldı .Ama Ruslar gemileri çoktan yola çıkarmıştı .Kenndy ile Kruşçef arasında yapılan görüşmeler de ;  ABD ablukayı  ve Türkiye de ki füzelerini de kaldırmasının karşılığında Ruslar da Küba’dan füzeleri çekeceğini açıkladı .Türk kamuoyunun  bu durumdan çok yıllar sonra haberdar olması da ayrıca ilginçtir. Kenndy kabul etti fakat ne tesadüftür ki birkaç hafta sonra suikaste kurban gitti. Aylar sonra da Kruşçef görevinden alındı .Kimbilir derin devlet denilen sistem o günlerde de bir savaş istiyordu ve o ikisi buna mani olmuştu .

Yeni lider arayışı
                                                                                                           Boşalan liderliğe Brejnev getirilmiş.
Breşnev

Bu dönem Rusyanın uzay ile ilgilenmeye başladığı döneme denk geliyor . Brejnev i benim kafamda ilginç yapan ise ;  uzaya giden ilk insan olan Yuri Gagarın   in kendisinden daha  popüler oluşunu hazmedemeyip kozmonot un (halen nedeni açıklanamayan uçak kazasında)  ölümünden sorumlu tutulmasıdır.

 

 

Yuri Gagarin in benim kahramanımdır. O tarihlerde bu mucize idi uzaya gitmek . Demek ki bütün dünya da nasıl ilgi gördüyse yazık fesatlığa kurban gitmiş …

 

 

Gorbaçov
Yakın dönem

Yıllar geçiyor ve başta işte en tanıdık isimlerden biri daha ; Mihael Gorbaçov  SSCB nin yeni lideri ve meşhur kafasındaki leke karşımızda !

Onun da yaptıkları saymakla bitmez ama ilk göze çarpan nüklüer denemeleri tek taraflı durdurması , ABD ile özellikle Reagan ile sıcak ilişkileri başlatması .SSCB nin  içindeki değişiklik ise Perestroika ( yeniden yapılanma ) ve Galastnost ( açıklık ) politikalarıyla silah yerine ekonomiye ağırlık vermek istemesiydi .Aynı dönemde Baltık cografyası çalkalanmaya başlamıştı. Gorbaçov inanç özgürlüğü ,Afganistan dan çekilme açıklamaları yapınca birlik içindeki diğer ülkeler 89 da Berlin duvarınında yıkılmasıyla demir perdeyi eritmeye başladı

Boris Yeltsin
Bitmeyen karmaşa

Tam da o sırada  Boris Yeltsin çıkıp Gorbaçov un arkasında türlü işler çevirerek başkan oldu .Oysa Beyaz Rusya Ukranya nın ayrılmasını imzalayan Gorboçov Nobel ödülünü almış iyi niyetli bir liderdi .Onun yerine Yeltsin in geçmesi siyasi gerginliği çoğalttı. 187 kişinin öldüğü çatışmalar Moskovayı kana bulamıştı. Ve böylece Rusya yı batılıların yağmalama dönemi de başlamış oldu. Yeni yetme zenginler bir tarafta diğer tarafta da açlıktan ölen insanlar. Ülke aslında oligarklar tarafından yönetiliyordu. Yeltsin i kötü yapan ise  Türk ve özellikle müslüman düşmanı olarak bilinmesidir. Bosna savaşında sırpları desteklemesi , Grozni de Çeçenlere yaptıkları dün gibi akıllardadır. Aslında bu onun da bitişiydi çünkü Çeçenler kendilerini öyle bir korudular ki  o yenilmez Rus ordusu geri çekilmek zorunda kaldı . Artık yalnız kalan Yeltsin çok eskiden tanıdığı eski bir KGB ajanı olan Vlademir Putin i 1999 da başa geçirdi. Artık KGB casusu Kremlin deydi .Halen de orada  …

Putin

işte kısaca Rusya nın politik tarihi bu şekilde gelişiyor . Şimdi insan bütün bunları okuyunca Ruslara acıyor doğrusu korkunç İvan dan bu yana bir tane adam gibi adam gelmemiş başlarına .Fakat liderlerin tamamı ülkelerinin başarılı olması uğruna çok hırslı olmuşlar . Bitmiş bir toplumdan; tarım , silah , ilaç , ağır sanayi ,sanat , spor , eğitim konularında dünyanın bir numarası haline getirmişler. Her birinin farklı konularda zararı kadar faydası da olmuş. Bugün halen Lenin saygı duyulan, ülkenin kurucusu olarak  bilinen şahsiyetidir. .Öyle ki ölümünden sonra mumyalanan  naaşı Kızılmeydan da mozale de sergileniyor .Kimi zaman gömülsün diyenler çıksa da özenle bakımı yapılıyor , birkaç ayda bir genel bakıma alınıyor . Neyse ki biz orada iken Lenin de oradaydı ziyaret ettik .şurdan  okuyabilirsiniz Lenin ölse bile mumyası yaşıyor !

İşte böyle sevgili okuyucu , gezinin devamı geliyor merakta kalmayın.Bu kadar ciddi mevzu yeter ,yarın 3. gün geliyor ve devamı da onu izleyecek …

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir