Neden pustoo dunya?

Bir web sitesinde oluşturup yazmaya karar verince aslında içeriği az çok belli idi .Gezi blogu tadında olacaktı ama okuduklarım , tattıklarım , heyecanlı anlarım , güldüklerim , düşlediklerim, gerçekleştirdiklerim hepsi de içerikte olsun istedim .Fakat karar verdikten sonra farkettim ki işin en zor kısmı siteye bir isim vermek imiş .Onu koysam olmaz , şunu koysam uymaz .Bir anda  ” pustoo dünya ne zor işmiş bu “dedim . Tam o anda farkettim ki canım dedemin sıkça söylediği ( Tam karşılığı nedir halen çözemesemde ) ana dilim olan Arnavutça bu sözcüğü cuk diye oturdu . Dedem ve bütün Arnavutlar tabii ki  gördüğü ilginç şeyler karşısında , garip bir olay gerçekleşince  , çok kızınca ya da sevinince  , özellikle  de dünya hayatının aslında ne kadar önemsiz olduğunu anlatmak isterken söylerler . Ben de neden olmasın ki , dedim .  

 ” pustoo dünya ” 

Drina Köprüsü / Bosna Hersek

Çalışırken ve iş hayatına elveda dedikten sonra değişik ülkeler ,şehirler ve kültürler görme fırsatım oldu . Yollarda çok eğlendim,çok güldüm ,çok  şaşırdım , bazen korktum en önemlisi çok öğrenmeye çalıştım . Her defasında  bitmeyen bir heyacanla gezdim durdum. Sağlığım elverdikçe de gezmeyi düşlüyorum . Web sitemde vakit buldukça  yaşadıklarımı kayda almak böylece hatıralarımı canlı tutmak istedim .Üstüne  bir tek kişiye bile olsa yol gösterici olabilirsem ne mutlu bana 🙂

Gördüğüm her yeni yere ” pustoo dünya “demek istiyorum .  Siz de benimle beraber gezmek isterseniz , ben yazmaya başlıyorum ,  müsadenizle….

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

6 Comments

  1. Ben de merak ettim pustoo’nun ne oldugunu. Bosnakca sandim ilk; “pusto” bosnakcada issiz anlamina geliyor, acaba gezi blogu oldugu icin issizlikla dunyanin kalabalikligi arasindaki zitliga binaen mi bir isim verdiginizi dusundum, ama ikinci o’nun nerden geldigini anlayamamistim. Meger kelime arnautcaymis. 🙂 Hos bir ismi var, merak uyandiriyor. Gezdiginiz yerleri gorunce sasirmadim degil, genc olmaniza ragmen -bir de is hayatinin yanisira- ne zaman yetistiniz, kac yila sigdirdiniz, hangi yogunlukla gezdiniz diye cok merak ettim dogrusu. 🙂 Vaktim oldukca girip okumayi planliyorum. Belki ben de hayalimdeki blogu yazma konusunda boylelikle daha cabuk davranirim. 😉 Dunya gibi siz de cok renklisiniz. Bu yolculuklardan birinde sizi tanimak gercekten guzeldi. Bosna’dan sevgiler.
    Zuhal Sancakli Hodzić.

    1. çok teşekkürler , aynı şekilde bizlerde sizi tanıdığımız için çok mutlu olduk .hayat böyle işte çok garip ! yol , yolculuklar insana neler gösteriyor değil mi ?

  2. Pustoo acaba boş anlamında kullanılmış olabilirmi atalarınız tarafından. Rusça da pustoy boş demek . Slav dilleri yakın birbirine

    1. 🙂 evet kesinlikle o anlamda da kullanılıyor . ne güzel sayenizde yeni bir kelime öğrendim .üstelik rusça kursuna başladığım zamana denk geldi .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir