Neden pustoo dunya?

1972 İstanbul doğumluyum. Bütün hayatımı dünyanın bu en güzel şehrinde geçirdim. Bu zamana kadar birçok farklı ülkeye gitme şansım oldu.  Türkiye’de de birçok şehrimizi gezme fırsatı elde ettim.  Bir web sitesi açsam hem bir hatırat oluştur hem de okuyan  birilerine faydalı olabileceğimi düşündüm.

Bir web sitesinde oluşturup yazmaya karar verince aslında içeriği az çok belli idi .Gezi blogu tadında olacaktı ama okuduklarım , tattıklarım , heyecanlı anlarım , güldüklerim , düşlediklerim, gerçekleştirdiklerim hepsi de içerikte olsun istedim . Fakat karar verdikten sonra farkettim ki işin en zor kısmı siteye bir isim vermek imiş . Onu koysam olmaz , şunu koysam uymaz . Bir anda  ” pustoo dünya ne zor işmiş bu “dedim . Tam o anda farkettim ki canım dedemin sıkça söylediği ( Tam karşılığı nedir halen çözemesemde ) ana dilim olan Arnavutça bu sözcüğü cuk diye oturdu . Dedem ve bütün Arnavutlar tabii ki  gördüğü ilginç şeyler karşısında , garip bir olay gerçekleşince  , çok kızınca ya da sevinince  , özellikle  de dünya hayatının aslında ne kadar önemsiz olduğunu anlatmak isterken söylerler . Ben de neden olmasın ki , dedim .  

 ” pustoo dünya ” 

Drina Köprüsü / Bosna Hersek

Çalışırken ve iş hayatına elveda dedikten sonra değişik ülkeler ,şehirler ve kültürler görme fırsatım oldu . Yollarda çok eğlendim,çok güldüm ,çok  şaşırdım , bazen korktum en önemlisi çok öğrenmeye çalıştım . Her defasında  bitmeyen bir heyacanla gezdim durdum. Sağlığım elverdikçe de gezmeyi düşlüyorum . Web sitemde vakit buldukça  yaşadıklarımı kayda almak böylece hatıralarımı canlı tutmak istedim .Üstüne  bir tek kişiye bile olsa yol gösterici olabilirsem ne mutlu bana 🙂

Gördüğüm her yeni yere ” pustoo dünya “demek istiyorum .  Siz de benimle beraber gezmek isterseniz , ben yazmaya başlıyorum ,  müsadenizle….

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

6 Comments

  1. Ben de merak ettim pustoo’nun ne oldugunu. Bosnakca sandim ilk; “pusto” bosnakcada issiz anlamina geliyor, acaba gezi blogu oldugu icin issizlikla dunyanin kalabalikligi arasindaki zitliga binaen mi bir isim verdiginizi dusundum, ama ikinci o’nun nerden geldigini anlayamamistim. Meger kelime arnautcaymis. 🙂 Hos bir ismi var, merak uyandiriyor. Gezdiginiz yerleri gorunce sasirmadim degil, genc olmaniza ragmen -bir de is hayatinin yanisira- ne zaman yetistiniz, kac yila sigdirdiniz, hangi yogunlukla gezdiniz diye cok merak ettim dogrusu. 🙂 Vaktim oldukca girip okumayi planliyorum. Belki ben de hayalimdeki blogu yazma konusunda boylelikle daha cabuk davranirim. 😉 Dunya gibi siz de cok renklisiniz. Bu yolculuklardan birinde sizi tanimak gercekten guzeldi. Bosna’dan sevgiler.
    Zuhal Sancakli Hodzić.

    1. çok teşekkürler , aynı şekilde bizlerde sizi tanıdığımız için çok mutlu olduk .hayat böyle işte çok garip ! yol , yolculuklar insana neler gösteriyor değil mi ?

  2. Pustoo acaba boş anlamında kullanılmış olabilirmi atalarınız tarafından. Rusça da pustoy boş demek . Slav dilleri yakın birbirine

    1. 🙂 evet kesinlikle o anlamda da kullanılıyor . ne güzel sayenizde yeni bir kelime öğrendim .üstelik rusça kursuna başladığım zamana denk geldi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir