Neden pustoo dunya?

1972 İstanbul doğumluyum. Bütün hayatımı dünyanın bu en güzel şehrinde geçirdim.

 

Drina Köprüsü / Bosna Hersek

Çalışırken fırsat bulduğumda ve iş hayatına elveda dedikten sonra sürekli gezdim ve geziyorum.  Yollarda çok eğlendim , çok güldüm , çok  şaşırdım , bazen korktum ama en önemlisi çok öğrenmeye çalıştım . Her defasında  bitmeyen bir heyacanla gezdim durdum . Bu zamana kadar birçok farklı ülkeye gitme şansım oldu.  Ayrıca Türkiye’de de birçok şehrimizi gezme fırsatı elde ettim.

 

Sonra gezip gördüklerimi  web sitesinde anlatmaya karar verdim . Böylece hem   yaşadıklarımı kayda almak hem de hatıralarımı canlı tutmak istedim .Üstüne  bir tek kişiye bile olsa yol gösterici olabilirsem ne mutlu bana 🙂

Pustoodünya adı 

Bu web sitesi gezi blogu tadında olacaktı ama okuduklarım , heyecanlı anlarım , güldüklerim , düşlediklerim, gerçekleştirdiklerim hepsi de içerikte olsun istedim . Fakat karar verdikten sonra farkettim ki işin en zor kısmı siteye bir isim vermek imiş . Onu koysam olmaz , şunu koysam uymaz . Bir anda  ” pustoo dünya ne zor işmiş bu “dedim . Tam o anda farkettim ki canım dedemin ve  biz Makedonya Arnavutlarının sıkça söylediği bunu kullanmaya karar verdim .

Pustoo kelimesinin tam anlamı  virane olunca ve  dünya ile birleştiğinde ise değersiz , boş dünya anlamına bürünüyor . Gördüğümüz  ilginç şeyler karşısında , garip bir olay gerçekleşince  , çok kızınca ya da sevinince söyleriz .  Ama bana nedense hep dünya hayatının geçiciliğini de anımsatır .

O yüzden sitenin adı bir anda ;

 ” pustoo dunya ” oluverdi .

Gördüğüm her yeni yere ” pustoo dünya “demek istiyorum .  Siz de benimle beraber gezmek isterseniz , ben yazmaya başlıyorum ,  müsadenizle….

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

6 Comments

  1. Ben de merak ettim pustoo’nun ne oldugunu. Bosnakca sandim ilk; “pusto” bosnakcada issiz anlamina geliyor, acaba gezi blogu oldugu icin issizlikla dunyanin kalabalikligi arasindaki zitliga binaen mi bir isim verdiginizi dusundum, ama ikinci o’nun nerden geldigini anlayamamistim. Meger kelime arnautcaymis. 🙂 Hos bir ismi var, merak uyandiriyor. Gezdiginiz yerleri gorunce sasirmadim degil, genc olmaniza ragmen -bir de is hayatinin yanisira- ne zaman yetistiniz, kac yila sigdirdiniz, hangi yogunlukla gezdiniz diye cok merak ettim dogrusu. 🙂 Vaktim oldukca girip okumayi planliyorum. Belki ben de hayalimdeki blogu yazma konusunda boylelikle daha cabuk davranirim. 😉 Dunya gibi siz de cok renklisiniz. Bu yolculuklardan birinde sizi tanimak gercekten guzeldi. Bosna’dan sevgiler.
    Zuhal Sancakli Hodzić.

    1. çok teşekkürler , aynı şekilde bizlerde sizi tanıdığımız için çok mutlu olduk .hayat böyle işte çok garip ! yol , yolculuklar insana neler gösteriyor değil mi ?

  2. Pustoo acaba boş anlamında kullanılmış olabilirmi atalarınız tarafından. Rusça da pustoy boş demek . Slav dilleri yakın birbirine

    1. 🙂 evet kesinlikle o anlamda da kullanılıyor . ne güzel sayenizde yeni bir kelime öğrendim .üstelik rusça kursuna başladığım zamana denk geldi .

Bir Cevap Yazın