Neden pustoo dunya?

Neden pustoo dunya ? Bir blog yazmaya karar verince aslında içeriği az çok belli idi .Gezi blogu tadında olacaktı ama düşündüğümü , okuduğumu , yaptıklarımı , yapamadıklarımı anlatacağım bir blogda olsun istiyordum Ama adını bir türlü bulamıyordum .Onu koysam olmaz , şunu koysam uymaz .Bir anda aklıma dedemin sıkca söylediği ” pustoo dünya ” geldi.( Tam karşılığı nedir halen çözemesemde ) Arnavutça olan bu sözcüğü gördüğü ilginç şeyler karşısında , garip bir olay gerçekleşince, çok kızınca yada sevinince , özellikle de hayatın hızla değiştiğini izlerken söylerdi . 

 ” pustoo dünya ”

 

 her duruma , şekle tam da denk gelirdi ? Hani derler ya cuk oturdu diye …İşte tam da öyle bir sözdü. Bir de içten güzel söyleyişi vardı ki sesi halen kulağımda .. Onunla yaşamanın verdiği keyf belki anılarda kaldı ama ben artık vakit bulmuşken yaşadıklarımı kayda almak adına blog yazmaya başlamalıyım dedim ..Onun gibi pustoo dünya deyip iç geçirdiğim dakikaları benimle beraber okumak isteyen olursa ne ala , yok kimse de okumazsa ne farkeder….Yazdıklarım bir tek kişiye bile yol gösterirse , gülümsetirse bir parça , ufacık da olsa bir şey öğrenirsek sizinle beraber  ne mutlu bana .. Belki kimse okumayacak ama benim için anılarım buralarda bir yerlerde kayıtta oalcak bu bile yeter . İnsanoğlu unutan bir varlık maalesef 🙁 Hatta çok önemli dediğiniz anlar bile zamanla aklınızdan çıkabiliyor .Değişik ülkeler ,şehirler ve kültürler gördüm . Çok güldüm , şaşırdım , korktum hep heyacan ile gezdim durdum. Sağlığım elverdikçe de gezmeyi düşlüyorum .Hep gördüklerime pustoo dunya demek istiyorum .  
Şimdi yazmaya  başlıyorum müsadenizle….

3 Comments

  1. Ben de merak ettim pustoo’nun ne oldugunu. Bosnakca sandim ilk; “pusto” bosnakcada issiz anlamina geliyor, acaba gezi blogu oldugu icin issizlikla dunyanin kalabalikligi arasindaki zitliga binaen mi bir isim verdiginizi dusundum, ama ikinci o’nun nerden geldigini anlayamamistim. Meger kelime arnautcaymis. 🙂 Hos bir ismi var, merak uyandiriyor. Gezdiginiz yerleri gorunce sasirmadim degil, genc olmaniza ragmen -bir de is hayatinin yanisira- ne zaman yetistiniz, kac yila sigdirdiniz, hangi yogunlukla gezdiniz diye cok merak ettim dogrusu. 🙂 Vaktim oldukca girip okumayi planliyorum. Belki ben de hayalimdeki blogu yazma konusunda boylelikle daha cabuk davranirim. 😉 Dunya gibi siz de cok renklisiniz. Bu yolculuklardan birinde sizi tanimak gercekten guzeldi. Bosna’dan sevgiler.
    Zuhal Sancakli Hodzić.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir