SarganOsmica tren yolu

Tren yolu / Sargan Osmica

 

İkinci kez gittiğimde çok sıcak bir yaz günüydü .Bu kez kesinlikle amaç Life is Miracle filmindeki o tren yolunu görmekti . Dedim ya filmden sonra araştırdım diye işte o zaman  SarganOsmica trenin hikayesini öğrendim.

Yıllar önce Avusturya-Macaristan zamanında Belgrad, Sarajevo, Visegrad ,Dubrovnik arasında yapılan tren yolu gelmiş MokraGora daki geçit vermeyen dağlara dayanmış . İmkanı yok, yol yapılması için uygun noktalar bulunamıyor .Neredeyse proje iptal olacakken bir mühendis bir fikrim var .Sekiz harfi şeklinde bir dar geçit açarsak tren döne döne dağları aşıp yoluna devam edebilir , demiş .

 

 

Biz Sarajevo’dan 3 kişi ve Belgrad ‘tan gelen diğer 3 arkadaşımız ile Visegrad da buluştuk .Sonra local  minibüs ile devam ettik . Bosna sınırından çıkıp Sırbistan a giriş yapıldığını hatırlatırım. Fakat bu öyle zor bir geçiş değil çünkü iki ülkede Türklere vize uygulamıyor .

balkonumuzdan manzaramız

 

Sonra biz SarganOsmica tren istasyonunun yanındaki evlerden birinde 1 gece kaldık . Aman ne maceralı bir ev kiralamaydı . Bir kaç eve bakalım dedik .Birinde yaşlı bir teyze oturuyor ama ortalık 100 yıldır temizlenmemiş, olmaz dedik. Bir diğerine gittik o da evinin üst katında 3 oda gösterdi ,beğendik ama bir arkadaşlara soralım dedik. Demez olaydık geri dönünce adam demez mi vermiyorum size oda filan , hoppala . Neden ama ? Sizi gördüm gidip başka evlere fiyat sordunuz , diyor .Manyak mısın be adam diyesimiz var diyemiyoruz çünkü  hem 3 oda bulmuşuz , hem fiyat iyi,en önemlisi  akşam olmak üzere … Karısı da göz kırpıyor bir yandan , zaten adam leş gibi rakı kokuyor .Neyse ki Kaan la beraber  azıcık Boşnakçamızla adamı ikna ediyoruz .

Derya ile Türkan  aşağıdaki marketten alışveriş yapıyor  ,  duşa giren , internete kavuşan  , masa hazırlayan  var . Keyfimize diyecek yok yani . Amca ile de aramız düzelmiş neyse ki 🙂 Bir anda akşam oluyor hava fişekler patlıyor .Bu ne acaba derken adam demez mi Emir Kustirca nın köyünde festival açılışı var . Ehh be adam önceden söylesene 🙁 Haydi gelim diyoruz .Yürürsek uzun süreceğinden çakal evsahibine para veriyoruz iki araba bizi tepeye çıkarıyor .Hakikaten kalabalık ,her yer süslü filan ama parti bitmiş. Muhtemelen sinema salonuna filan geçti konuklar . Temmuz 13 ama kış gibi soğuk olunca evimize dönelim de çekirdek çitleyelim , diyoruz . Yok şaka değil vallahi bildiğiniz çay yaptık ,kuruyemiş paketlerimizi açtık , yayıldık bir odaya pijama partisi yaptık .

nasıl lezzetli bir kahvaltıydı

Evimiz trene istasyonuna sadece 2 dakika yürüme mesafesindeydi . Manzarası harikaydı doğrusu ! Kahvaltı sonrası tren istasyonuna gittik ve biletleri aldık . Küçük ama çok şirin ahşap sandalyelere yerleştik . Şimdi sıra tüneller , köprüler geçip manzaraya doymaktaydı .

Yaklaşık 3 saat süren gezintimizin tadı damağımızda kalarak bitirdik. Sonra da 2 taksi ayarlayıp yeni maceralar için Bajina Basta şehrine hareket ettik.

Peki nedir bu SarganOsmica ?

1925 yılında inşa edilen “Šargan Osmica ” yani Sargan sekiz Sargan ve MokraGora tren istasyonu arasındaki 3.5 km lik farkı tam 15.44 km mesafede dolaşıyor . Aynı zamanda  450 metre yükseklik farkını tırmanıyor.

Tren 5 köprü ve 22 tünelden geçiyor.En uzun tünel ise 1.68 km . Ayrıca birkaç gözlem noktası ile MokraGora doğasının sihir görünümünü izleyebiliyorsunuz. Sadece 0,76 mt genişliğiyle dar geçit demiryolu denen yol  1974 trafiğe kapatılmış , 1999’da yeniden faaliyete geçmiş. Sargan trenleri her gün MokraGora’dan 10: 30’da ve 13: 30’da 16:10 da düzenli gidiş ile MokraGora-  Šargan Vitasi  -MokraGora arasında turistik amaçlı geziyor .

MokraGora köyünden hareket eden trene binmek isterseniz sabah ilk treni seçmeniz daha iyi olur . Çünkü yukarı çıktıkça hava sıcak olacaktır ve kalabalık. Ama dağa çıktıkça ve tünellere girip çıkınca esiyor . Tünellerde tepenize su da damlayabilir, söylemeyi unuttum MokraGora ıslak dağ demek 🙂

Tren 3 saat boyunca gezerken ilk önce Türkçesi ” Dokuzuncu kilometre ” olan istasyonda duruyor .

 

 

her yer çiçek

İkinci durağı Jatare İstasyonunda daha fazla duruyor . Oradaki lokantada yemek bile yiyenler oldu . Ya da yukarıdaki tünele çıkılabiliyor . Ben sessiz sakin istasyon binasının yanında dinlenmeyi tercih ettim .

 

,

tam parti verilecek balkon 🙂

Üçüncü durağı ise  Golubici istasyonu oluyor . Benim en sevdiğim ise Golubici istasyonu çünkü işte film  tam bu istasyonda geçiyordu .Dolayısıyla ben her köşesini  çok iyi biliyordum . Ordan oraya koşuşturduk , fotoğraf çektirdik. Ama bunun .ok kolay olduğunu  sanmayın .Nedenine gelince o kadar çok insan var ki , hal böyle olunca alelacele bir şeyler çektik . Ama fotoğraftan daha önemli olan önümüzde uzanan vadinin manzarasıydı .

Yine de sallanan sandalyenin bulunduğu manzaralı balkon , partide kadının üstüne dökülen su borusu , çatı katındaki o küçük yuvarlak pencere hepsi oradaydı .

Ablam  yıllar önce ”  Levent kültür merkezinde film izlemeye gidelim ”  demişti. Filmin adını bilmeden gidip izlemiştik . Tesadüflere inanır mısınız bilmem ama , birinde  Life is Miracle yi izledik  ,yıllar sonra gittiğimizde ise Bana Söz Ver e denk geldik.  Hepi topu zaten LKM de  iki kez sinemaya gitmiş olabiliriz. İkisinde de Emir Kustirica nın filmi olması tamamen tesadüf fakat o gün o istasyonda olmamız bunu yıllarca hayal etmemizin bir sonucu … .Bu tesadüfü o gün o  istasyonda dağlara , çam ağaçlarına , sarı badanalı Golubici istasyonuna bakarken konuştuk…

İyi ki dedi ablam ,iyi ki ısrarla gidelim demişsin …

Peki siz nasıl gideriz derseniz  ?

Belgrad ve Saraybosna’ dan otobüs ile Visegrad a gelinir . Visegrad ta Drina Köprüsü görülür ve minibüs ile 30 dk da Mokra Gora dasınız . Sonra Mecavnik e taksi ya da yürüyerek çıkılır.
Eğer Balkanları araba kiralayıp geziyorsanız size fikir vermesi açısından yazayım ; Belgrad 197,22 km ,Saraybosna 140,09 km , Višegrad ise27.79 km.

 

hatta şuraya filminden bir kesitte bırakayım Life is miracle

 

işte o salon

 

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir