SarganOsmica tren yolu

Šargan Osmica tren yolu

Kitapların, filmlerin bazen bir yazarın peşinden seyahatler yapmak gibi bir tutkum var. Aslında bu planlı bir şekilde gelişmedi. Şöyle ki bu yazıya konu olan Šargan Osmica tren yolunu bir filmde gördüm. Mokta Gora’ ya da yolum bundan sonra düştü.

Tamamen tesadüfen Levent Kültür merkezi civarındayken film gösterimi varmış, deyip paldır küldür girdik. Adı ” Life is Miracle “ idi ve film başlar başlamaz şaşırmıştım çünkü Boşnakça konuşuluyordu. Zaten daha ilk dakikalarda Emir Kusturica ‘ nın filmi olduğu anladım.  Biraz hüzünlü, biraz eğlenceli, elbette  müzikler yine harika, oyunculuklar çok iyi. En güzel yanı ise manzaralardı. Olay başından sonuna dağ başında bir tren istasyonunda geçiyor.

Film çıkışı bu adam nerden bulur böyle yerleri diye kendi aramızda konuştuk. Ama ben bununla kalmayıp araştırmalara başladım. Sonra öğrendim ki böyle bir tren yolu hikayesi kısmen yaşanmış ve filmden sonra popüler olunca turizme açılmış.

Peki ben bunu okuyunca durur muyum sizce? İlk Sırbistan gezimde tabii ki gittim. Fakat mevsim kış olunca tren çalışmadı. İkinci kez gittiğimde çok sıcak bir yaz günüydü. Bu kez kesinlikle kaçıramazdım.

Yıllar önce taaa Avusturya-Macaristan İmparatorluğu  zamanında Belgrad, Sarajevo, Visegrad, Dubrovnik arasında tren yolu inşa etmeye karar verilmiş. Ancak her şey güzel giderken proje gelmiş Mokra Gora’ daki geçit vermeyen dağlara dayanmış. İmkanı yok, yol yapılması için uygun noktalar bulunamıyor. Neredeyse proje iptal olacak iken bir mühendis;  bir fikrim var. Eğer sekiz rakamı  şeklinde bir dar geçit açarsak tren döne döne dağları aşıp yoluna devam edebilir, demiş .

Sırbistan'ın gizli güzelliği Mokra Gora'da SarganOsmica tren istasyonu

Mokra Gora – Sargan Osmica-tren-istasyonu
 
Mokra Gora – balkonumuzdan manzaramız

Peki nedir bu Şargan Osmica Tren yolu ?

1925 yılında inşa edilen Šargan Osmica,  Şargan sekiz demek.

Sargan ve Mokra Gora istasyonu arasındaki 3.5 kilometrelik farkı tam 15.44 km mesafede dolaşıyor. Aynı zamanda  450 metre yükseklik farkını tırmanıyor.

Tren 5 köprü ve 22 tünelden geçiyor. En uzun tünel ise 1.68 km. Ayrıca birkaç gözlem noktası ile Mokra Gora doğasının sihirli görünümünü izleyebiliyorsunuz. Sadece 0,76 mt genişliğiyle dar geçit demiryolu denen bu yol  1974 trafiğe kapatılmış, 1999’da ise yeniden faaliyete geçmiş. Sargan trenleri her gün Mokra Gora’dan 10.30’da ve 13. 30’da 16.10 da hareket ediyor. Düzenli gidiş ile Mokra Gora- Šargan Vitasi- Mokra Gora arasında turistik amaçlı gidip geliyor.

Mokra Gora

Mokra Gora köyünden hareket eden trene binmek isterseniz sabah ilk treni seçmeniz daha iyi olur. Çünkü yukarı çıktıkça hava sıcak olacaktır ve kalabalık. Ama dağa çıktıkça ve tünellere girip çıkınca esiyor. Tünellerde tepenize su da damlayabilir, söylemeyi unuttum Mokra Gora ıslak dağ demek 🙂

Tren 3 saat boyunca gezerken ilk önce Türkçesi ” Dokuzuncu kilometre ” olan istasyonda duruyor.

 

Mokra Gora – Golobuci
Mokra Gora – güzel güneşli bir gündü

İkinci durağı Jatare İstasyonunda daha fazla duruyor. Oradaki lokantada yemek bile yiyenler oldu. Ya da yukarıdaki tünele çıkılabiliyor. Ben sessiz sakin istasyon binasının yanında dinlenmeyi tercih ettim.

Mokra Gora – tam parti verilecek balkon 🙂

Üçüncü durağı ise  Golubici istasyonu oluyor. Benim en sevdiğim ise Golubici istasyonu çünkü işte film  tam bu istasyonda geçiyordu . Dolayısıyla ben her köşesini  çok iyi biliyordum. Ordan oraya koşuşturduk, fotoğraf çektirdik. Ama bunun. Çok kolay olduğunu  sanmayın. Nedenine gelince o kadar çok insan var ki, hal böyle olunca alelacele bir şeyler çektik. Ama fotoğraftan daha önemli olan önümüzde uzanan vadinin manzarasıydı.

Mokra Gora – filmi izleyenler arabayı hatırlarlar

Yine de sallanan sandalyenin bulunduğu manzaralı balkon, partide kadının üstüne dökülen su, çatı katındaki o küçük yuvarlak pencere hepsi oradaydı.

Mokra Gora – Tren istasyonlarından biri

Yazının başında Levent kültür Merkezinde bir film izledik demiştim. Hatırladınız mı? Tesadüfen bir kez daha yolumuz düştü ve yine ne izleyeceğimizi bilmeden daldık. Bu kez ” Zivot- Bana Söz Ver “  filmine denk geldik.  Hepi topu zaten LKM de  iki kez sinemaya gitmiş olabiliriz. İkisinde de Emir Kustirica’ nın filminin olması tamamen tesadüf. Bu tesadüfü o gün o  istasyonda dağlara, çam ağaçlarına, sarı badanalı Golubici istasyonuna bakarken konuştuk…

Mokra Gora mutluları 

Mokra Gora – Sargan Osmica tren yoluna nasıl gidilir  ?

Diyelim ki beni dinlediniz Sırbistan sadece Belgrad demek değil dediniz ve Mokra Gora’dan ve bu Sargan Osmica’ dan haberdar oldunuz, şahane! O zaman hemen kağıt kalem not kağıdı alınsın, yolu tarif ediyorum.

Belgrad ve Saraybosna’ dan otobüs ile Visegrad’ a gelinir. Visegrad’ ta Drina Köprüsü görülür. Köprüye sarılmak serbest, yanında kahve içmek zaruri söylemiş olayım. Bu çok önemli ha bir de yaparsanız öncesinde Drina Köprüsü romanını da okuyun lütfen. Neyse efendim kahve içildiyse hemen köprü başında minibüsleri göreceksiniz. Saatleri filan soruşturun netice orası Balkanlar keyfe keder hareket de edebilirler, sakin olun. Minibüsle 30 dakika da Mokra Gora’ dasınız. Binerken Şargan osmica deyin çünkü yol ordan devam ediyor.

Eğer Balkanları araba kiralayıp geziyorsanız size fikir vermesi açısından yazayım; Belgrad 197,22 km, Saraybosna 140,09 km, Višegrad ise 27.79 km. Ehh zaten araba ile gittiyseniz haritaya bakacaksınızdır detaylı da yol tarif etmeme gerek yok sanırım.

Biz Mokra Gora – Şargan Osmica tren yoluna nasıl gittik?

Sarajevo’ dan önce şehirlerarası otobüslerle Visegrad’a geldik. Ordan da yukarıda bahsettiğim minibüslerle  Bosna sınırından çıkıp Sırbistan’ a giriş yaptık. Fakat bu öyle zor bir geçiş değil çünkü iki ülke de Türklere vize uygulamıyor. Her iki yönden de geliş kolay yani. Yol üstünde Mokra Gora’da ineceğimizi söyledik. Bu kadar basitti.

Sonra biz Şargan Osmica tren istasyonunun yanındaki evlerden birinde bir gece kaldık. Aman ne maceralı bir ev kiralamaydı. Bir kaç eve bakalım dedik. Birinde yaşlı bir teyze oturuyor ama ortalık 100 yıldır temizlenmemiş, olmaz dedik. Bir diğerine gittik o da evinin üst katında 3 oda gösterdi, beğendik ama bir arkadaşlara soralım dedik. Demez olaydık geri dönünce adam demez mi vermiyorum size oda filan, hoppala, neden ama? Sizi gördüm gidip başka evlere fiyat sordunuz, diyor. Manyak mısın be adam diyesimiz var, diyemiyoruz çünkü  hem 3 oda bulmuşuz, hem fiyat iyi, en önemlisi  akşam olmak üzere… Karısı da göz kırpıyor bir yandan, zaten adam leş gibi rakı kokuyor. Neyse ki arkadaşım Kaanla beraber  azıcık Boşnakçamızla adamı ikna ediyoruz.

Mokra Gora

Derya ile Türkan  aşağıdaki marketten alışveriş yapıyor,  duşa giren, internete kavuşan, masa hazırlayan  var. Keyfimize diyecek yok yani. Amca ile de aramız düzelmiş neyse ki ) Bir anda akşam oluyor hava fişekler patlıyor. Bu ne acaba derken adam demez mi Emir Kustirica’ nın köyünde festival açılışı var. Ehh be adam önceden söylesene. Haydi gidelim, kaçırmayalım dedik. Yürürsek uzun süreceğinden çakal ev sahibi iki araba hazırladı ve  bizi tepeye çıkardı. Hakikaten kalabalık, her yer süslü filan ama parti bitmiş. Muhtemelen konuklar sinema salonuna filan geçti. Temmuz 13 ama kış gibi soğuk olunca evimize dönelim de çekirdek çitleyelim, dedik. Yok şaka değil vallahi bildiğiniz çay yaptık, kuruyemiş paketlerimizi açtık, yayıldık bir odaya pijama partisi yaptık.

Mokra Gora Şargan Osmica tren yolu 

Mpkta Gora ‘ da lezzetli bir kahvaltı

Evimiz trene istasyonuna sadece 2 dakika yürüme mesafesindeydi. Manzarası harikaydı doğrusu! Kahvaltı sonrası tren istasyonuna gittik ve biletleri aldık. Küçük ama çok şirin ahşap sandalyelere yerleştik. Şimdi sıra tüneller, köprüler geçip manzaraya doymaktaydı.

Yaklaşık 3 saat süren gezintimizin tadı damağımızda kalarak bitirdik.

Filmlerin geçtiği yerleri görmek, nefes kesici manzara, tertemiz hava bizi mest etti. Ama Sırbistan gezimiz devam ettiği için istemeye istemeye Mokra Gora’ dan ayrıldık. İki taksi ayarladık ve bir başka doğa harikası Tara dağına gitmek üzere  Bajina Başta şehrine hareket ettik.

Size bizi bu tren yoluna götüren filmden bir kesit bırakıyorum. İyi seyirler:) Life is miracle

Bu arada filmin yönetmeni Emir Kusturica’ nın film platosundan oluşturduğu köyü anlattığım yazıyı okumak isterseniz Sırbistan’ın farklı bir köşesi MokraGora 

Eğer yazı içinde bahsettiğim Drina köprüsü romanı hakkında yazdığım yazıyı okumak isterseniz Drina Köprüsü 

Eliniz değmişken siteme abone olur musunuz ? Bence olursunuz hem böylece yeni yazılarım size e-mail ile gelir.

Sevgilerimle…

Tren istasyonundaki işte o salon
Mokra Gora Tren ekibi

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın