MEKTUP

 

( eski karalamalarımdan  ) 
 
 
02,07,08 İSTANBUL
        Ayrılıkların sebebi her ne olursa olsun , hiçbirini sevmem çoğu insan gibi .O veda anı geldiğinde ne söyleneceğini bilemem .Sanırım ondan kaçarım hep gidenlerin yanından ….Hele hele senin gibi arkadaşımsa giden , bir de uzun zaman gelmeyecekse daha da zorlaşır durum .Ama kaçınılmazsa  veda sarılışı yapacak bi şey yok  gelirim tren istasyonuna.Eline tutuşturum bir mektup 🙂 hatta tren deyince çok hoşuma giden bir sahne geldi gözümün önüne ; Hani olur ya siyah beyaz filmlerde kalabalık peron,trenden çıkan siyah dumanlar, ayrılmak üzere olan  kişiler ..Trenin kalkmasına az zaman kala söylenecek çok şeyleri varken saçma sapan o ana akıllarına geleni söylerler.
      
        İşte sen giderken tam tersi olsun , söylenecekleri söyleyeyim istedim belki ondan mektup yazmak geldi içimden .Gittiğinde oku isterim ; her nerede olursan ol canın sıkılınca aç oku yada hiç okuma takıl işte .Gitmeni çok istiyorum bende gitmeleri sevdiğimden olsa gerek 🙂  Bazen düşünüyorum gitmeliyim diyorum Kenya ya tozun toprağın içinde ordan oraya savrulayım mesela kesmesin orası Zimbabwe ye geçeyim , Mozambik kusur kalmasın nede olsa en Latin Afrika ülkesi orası .. Yada atlayayım Hırvatistan kıyılarına Balkanlar boyunca gezeyim Yunanistan a gelince bulursam bir arkadaş takılayım ona ‘’  siz biz yok bak aynıyız’’  diyeyim gülelim mesela … Gitmeliyim Hindistan a şaşkın şaşkın bakmalı sokaklardaki  çöplere ,ineklere,  maymunlara , almalıyım birkaç tütsü gelince yakarım hatırlarım oraları mesela …Endonezya ya geçsem mi o melodik dili dinlemeye yada yok yok İran a Farsça kelimelerle uğraşmalıyım mesela …peru ya lima ya dağlara çıkmalı mesela ….  kıpkırmızı tombik yanaklı köylülerini görmeliyim. Bolivyalıların Kızınca tüküren lamalar vardır değil mi oralarda ? Amazon un sesini dinlemeli , Ekvator çizgisinin üstünde durmalıyım  gitmişken taa oralara .Barış Manço nun su testini yapmalıyım bakalım çöp ne tarafa döenüyormuş 🙂 Rengarenk  pazarlarında hiç görmediğim bi sürü meyve sebzeden  tatmalıyım.Varsın ağzımı ekşitsin, onlardan biri olurum böylece kaynaşırım belki de ..Aşağılara insem keşke Buonesaire ‘ e tango yapanları izlesem kocaman sevinç kaplayarak içimi alkışlasam onları  mesela … Yakın ya nasılsa geçsem ordan  Rio ya .. Dünyanın en güzel şehri derlermiş Brezilyalılar ama onlar görmediler ki İstanbul u.
     
        Belki de benim puslu hayallerimi sen gerçekleştireceksin ,ondan vedalaşmak bu kez keyif verecek aslında . İnsan hayatından bir çok insan geçer gider .Benim de hayatımdan geçip gidenler , hep bir kenarda olup da lazım olduğunda çıkıverenler , her daim yanımda olanlar şeklinde bir sürü arkadaşım oldu hepimizin olduğu gibi .

     …

         Seyahat hakkında ricama gelince ; gittiğin her yerde not tutuver olur mu ? Çünkü her şehrin farklı bir ruhu var derler hakikaten hissedilir gezdikçe .Kimi kucak açar sana ,kimi pas vermez hiç .İstanbul kucak açan şehirdir mesela .Kimi umursamaz hiç geleni gideni .Çoktur ya ziyaretçisi ondandır  havası belki .. Paris gibi .. Kimi geçmişi anımsatır ,acılarını da sevinçlerini de görürsün şehrin yüzünde Sarejevo gibi …Kimi kalmıştır kendi surlarının içinde Dubrovnik gibi… Kimi sularında boğulmak üzere, ama neşeli Venedik gibi…Kimi dağlara sırtını vermiş doğan günü mutlu bekler Salzburg gibi.. Kimi şehirler sarışın mini etekli ağzında sakız şuhh bir kadındır Lasvegas gibi ….Kiminin çok acelesi vardır ama çok keyiflidir Newyork gibi …Kimi karmakarışık gözükür  , ama canayakın bir dost gibidir Kahire gibi …   İşte bütün bunlar ( eksik olsa da)  benim şehirlerim .

 
          Sen de seninkileri de yaz . Yaz ki bakalım senin gözünde onlar nasıl şekillenecek geldiğinde uzun uzun konuşalım Asmalımescit te kalabalık bir Pazar gününde …Ya da Mustafa amcanın çayının yanında konuşalım uzun uzun.  Ben bu sohpetin nasıl bittiğini görür gibiyim ; ”  Hiç bir yer benzemiyor İstanbul a  “diyeceğiz  …
 
          Al önüne bir harita koy Pergelinin bir ayağını  olduğun yere  diğeri fırfır dönsün emi dünyanın her tarafına …Bana e-mail+ posta+ mesaj+ telefon ya da mektup biriyle ulaş ama ulaşamazsan arada aklına getir gülümse yeter  bilirim ben mutlusundur oralarda …yeter şimdiden özletme kendini güle güle git güle güle gel …
Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir