Malezya ‘ da ne yenir

Malezya // En çok soruların başında Malezya’da ne yenir ? Herkese hak veriyorum bende olsam  merak ederdim. Batı ülkelerinde gezenler bilir en büyük sıkıntı yemek mevzusudur. Çünkü pahalıdır ve  bir de benim gibi domuz eti yemiyorsanız daha da zordur . Uzakdoğuda ise bir sorun daha eklenir çeşitlilik , kokular , görüntüler …

Hiç alışık olmadığınız  yemekler karşınızda haydi buyrun bakalım  menüden seçin  seçebilirseniz.  Hint mutfağı , Çin mutfağı , Malay yemekleri , meyveler derken kafa karışması çok doğal oluyor . Ben şahsen Hint mutfağını tercih edenlerdenim Çin yemekleri bi yere kadar gidiyor daaa ,  fazlası bozar beni … Gerçekten bozdu şaka değil birşey dokundu ama halen ne olduğunu bilemiyorum . Mesela Singapur da gezeceğimiz daha ilk gün o sıcakta üst üste giyinmiş  gezmek zorunda kaldım. Sonra ateşler bastı bir ara  bayılmışım o derece yani . Fotoğraflarda keyifili bol gülücüklü olduğuma bakmayın  arka planda bazen öyle şeyler de yaşanıyor . !!!

ne kadar da leziz görünüyor

Malezya da ne yenir tabii ki Malay mutfağı . Malay mutfağına dönecek olursak ;  en meşhur yemeklerinden biri “Nasi lemak ” pirinç ve hindistancevizisütü pişirilerek yapılıyor . Yanında salatalık , kavrulmuş yerfıstığı , ancuez ve katı yumurta ile servis ediliyor. Tavada kayısı yumurta yaparız ya hani işte onu pilavın üstüne koyup getiriyorlar ve enves oluyor doğrusu …  Şimdi size iğrenç gelebilir ama yumurtayı her türlü pişirip pilavın yanında görmeye bile insan alışıyor .

 

 

 

Hiçbir  Asya ülkesinde bu kadar geniş yemek yelpazesi bulamazsınız diyorlardı  , demek varmış bir bildikleri . Artık ben de biliyorum çünkü alışveriş merkezlerindeki yeme içme katına  gittiğinizde kendinizi Birleşmiş Milletler binası yemekhanesinde hissedebilirsiniz  . Malezya da ne yenir sorusu bir sorun olmaktan çıkıyor.  Siz  fotoğraflardan haklı olduğumu anlayacaksınız zaten 🙂

 

sokak yemekleri , kızarmış soslu balık tavuk

 

Sokakta açıkta satılanları yemeyin derler ama bu bence Malezya  için hatta hiçbir yer için geçerli değildir . Canınız çektiğinde yüksek ateşte pişiyorsa , kaynatılıyorsa yeyin gariii 🙂   Malezya da ne yenir sorusunun cevabı her şeydir kısaca 🙂 Çok ucuz olduğunu söylemiş miydim  ?

 

 

 

muz yaprağında yemek

 

 

 

Fotograflardan da anlaşılacağı gibi Malezya da yemek konusu biraz karmaşık olduğundan içimiz açılsın diye en iyisi  meyvelere geçmek .

 

 

 

 

 

Malezya da ne yenir – Meyveler

Meyve derken artık pazarlarımızda bile kivi satıldığına bakmayın , şunun şurasında 10 yıldır hindistancevizi ve ananas görmüş bir milletin evlatlarıyız. Hatta muzun bile lüks sayıldığı günleri bile yaşadık  ) tropikal meyvelerin çeşitliliği karşısında şaşkınlığımızı anlayabilirsiniz sanıyorum .  Aslına bakarsanız   kimse  ” hanım  mango , avakado , papaya soyda yiyelim  ” demez ama en azından adını biliyor . Ama Malezya ya  gidene  kadar bırakın tadını , ne adını ne şeklini bilmediğim onlarca çeşit meyve gördüm . Bir yerlere not almasam yada şu an internete bakmasam  hiçbirinin adı aklımda kalmazdı . Mesela ; kumkat , çerimoya , liçi ,durian ( bu pis kokan bir şey ,  otellere sokulması yasak ama tadı çok güzel ) . Rambutan , pepino , tamarillo , karambola  vee pitahaya ….  Şaşırmam normal gelmeye başladı sanırım . Tabii karpuz , kavun , üzüm , portakal da var . Ama  asıl ilginç olanı kahvaltıda bunlardan başka birşey bulmanızın kısmen zor olması . Bir gezgin kuralı der ki ;  gittiğiniz yere uymalısınız ,onlar ne yiyorsa onu yemelisiniz .  Yine de  siz siz olun her gün taze hindistancevizi suyu içmeyin zira bizim bağırsaklar lahmacun ayrana alışık kaldırmıyor pek !

 

Malezya da ne yenir – Liçi

 

 

Malezya da ne yenir – durian
karambola
Malezya da ne yenir – durian
meyve salatası
Malezya da ne yenir

 

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın