Malezya da ne yenir

En çok soruların başında Melezya da ne yenir ? Herkese hak veriyorum ben de olsam  merak ederdim. Batı ülkelerinde gezenler bilir en büyük sıkıntı yemek mevzusudur  çünkü pahalıdır , bir de benim gibi domuz eti yemiyorsanız daha da zordur . Uzakdoğuda ise bir sorun daha eklenir çeşitlilik , kokular , görüntüler …

Hiç alışık olmadığınız  yemekler karşınızda haydi buyrun bakalım  menüden seçin  seçebilirseniz  ;  Hint mutfağı , Çin mutfağı , Malay yemekleri , meyveler derken kafa karışması çok doğal oluyor . Ben şahsen Hint mutfağını tercih edenlerdenim Çin yemekleri bi yere kadar gidiyor daaa ,  fazlası bozar beni … ( Gerçekten bozdu şaka değil birşey dokundu ama halen ne olduğunu bilemiyorum . Mesela Singapur da gezeceğimiz daha ilk gün o sıcakta üst üste giyinmiş  gezmek zorunda kaldım  , sonra ateşler bastı bir ara  bayılmışım o derece yani )  Fotoğraflarda keyifili bol gülücüklü olduğuma bakmayın  arka planda bazen öyle şeyler de yaşanıyor . !!!

ne kadar da leziz görünüyor

Malay mutfağına dönecek olursak ;  en meşhur yemeklerinden biri “Nasi lemak ” pirinç ve hindistancevizisütü pişirilerek yapılıyor ve yanında salatalık , kavrulmuş yerfıstığı , ancuez ve katı yumurta ile servis ediliyor. Tavada kayısı yumurta yaparız ya hani işte onu pilavın üstüne koyup getiriyorlar ve enves oluyor doğrusu … Şimdi size iğrenç gelebilir ama yumurtayı her türlü pişirip pilavın yanında görmeye bile insan alışıyor .

 

 

 

Hiçbir  Asya ülkesinde bu kadar geniş yemek yelpazesi bulamazsınız diyorlardı  , demek varmış bir bildikleri .Artık ben de biliyorum çünkü alışveriş merkezlerindeki yeme içme katına  gittiğinizde kendinizi Birleşmiş Milletler binası yemekhanesinde hissedebilirsiniz  . Siz   fotoğraflardan haklı olduğumu anlayacaksınız zaten 🙂

 

sokak yemekleri , kızarmış soslu balık tavuk

 

 

Sokakta açıkta satılanları yemeyin derler ama bu bence Malezya  için hatta hiçbiyer için geçerli değildir .Canınız çektiğinde yüksek ateşte pişiyorsa , kaynatılıyorsa yeyin gariii 🙂   Malezya da ne yenir sorusunun cevabı her şeydir kısaca 🙂 Çok ucuz olduğunu söylemiş miydim  ?

 

 

 

muz yaprağında yemek

 

 

 

Fotograflardan da anlaşılacağı gibi yemek konusu biraz karmaşık olduğundan içimiz açılsın diye en iyisi  meyvelere geçmek .

 

 

 

 

 

Meyveler

Meyve derken artık pazarlarımızda bile kivi satıldığına bakmayın , şunun şurasında 10 yıldır hindistancevizi ve ananas görmüş bir milletin evlatları olarak (  hatta muzun bile lüks sayıldığı günleri bile yaşadık  ) tropikal meyvelerin çeşitliliği karşısında şaşkınlığımızı anlayabilirsiniz sanıyorum .  Aslına bakarsanız   kimse  ” hanım  mango , avakado , papaya soyda yiyelim  ” demez ama en azından adını biliyor . Ama oraya gidene  kadar bırakın tadını , ne adını ne şeklini bilmediğim onlarca çeşit meyve gördüm . Bir yerlere not almasam yada şu an internete bakmasam  hiçbirinin adı aklımda kalmazdı . Mesela ; kumkat , çerimoya , liçi ,durian ( O kadar pis kokuyor ki otellere sokulması yasak ama tadı çok güzel ) ,  rambutan , pepino , tamarillo , karambola ( en sevdiğim yıldız şeklinde )  vee pitahaya ….  Şaşırmam normal gelmeye başladı sanırım 🙂 Tabii karpuz , kavun , üzüm , portakal da var haliyle ama  asıl ilginç olanı kahvaltıda bunlardan başka şey bulmanızın kısmen zor olması . Bir gezgin kuralı der ki ;  gittiğiniz yere uymalısınız onlar ne yiyorsa onu yemelisiniz .  Yine de  siz siz olun her gördüğünüz taze hindistancevizi suyundan çok içmeyin zira bizim bağırsaklar lahmacun ayrana alışık kaldırmıyor pek !

 

liçi

 

durian
karambola

meyve salatası
 

 

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir