Lviv in geceleri

Eminim başlık Lviv in  geceleri olunca ilgi çekici gelip şu an bu satırların başında olan erkek okuyucular vardır .Bu durumda size bir açıklama yapmak boynumun borcu .Şöyle ki ; hani Lviv yazınca google a ” şehrin %85 i kadın ” diyor .Üzgünüm ama mümkün olmadığını az çok tahmin etmelisiniz .Tur ve uçak bileti satan firmaların gazına gelip sizi oralarda bekleyen bayanların sıraya girdiğini filan zannediyorsanız .Böyle bir dünya yok bilesiniz ! Gayet güzel bayanlar var , tüm Slav ırkında olduğu gibi .Fakat aynı zamanda akıllı , gayet kültürlü , eğitim seviyeleri üstün , birkaç dil konuşabilen bir Slav ırkıdan bahsediyoruz . Fakat ” beni yanlış anladınız benim derdim öyle bayanlar değil canımmm ” diyorsanız  tamam.

Gerçek anlamda müzik , eğlence , dostça yeni arkadaşlıklar edinmek için Lviv gece hayatı gibisine az rastlanır . Gönül rahatlığı ile tavsiye ederim hatta ısrar edebilirim gidip gerçekten eğlenmek nasıl oluyormuş bir görün gelin derim .

Biz de ne yapsak etsek derken her yerde okuduğumuz listedeki ilk 10 u görelim dedik . Size en favori 3 lümü yazdım . Haydi bir gözatın işinize yarayabilir.

Left Bank
underground mekanlar

İlk gittiğimiz opera binasının altında yer alan Left bank adında bir mekandı . Çok korkutucu bir girişi olmasına rağmen merak uyandırdığı için gitmekten kendimizi alıkoyamadık . Daha sonraki gecelerde farkettik ki nerdeyse Lviv in üstü kadar yerin altı da başarıyla değerlendirilmiş. Resmen indikçe inilen bodrum katlarıdahda önceleri büyük olasılıkla sığınaktılar .Bu sığınaklar artık ne işe yarayacak deyip bar ,kafe, restoranta dönüştürülmüşler. Çok da başarılı olmuşlar.

Herkes köşesinde neşeli muhabbete dalmış oturmuş yemeğini yiyor , içkisini yudumluyor. Öylesine nezih bir ortam ki kalkmak istemiyoruz . Lviv geceleri nde akşam yemeği için , kaliteli müzik için tercih edilebilir .Mekanda çok iyi müzik çaldığı gibi masalar bile enstüraman şeklinde , duvarlara tiyatro oyunlarından fotoğraflar asılmış , opera kostümleri giymiş genç kız ve delikanlılar servis yapıyor ,.Hatta bazen çalan müziklere eşlik ettiklerinden anlıyoruz ki babalar gibi eğitimlerini almışlar, ek iş olarak garsonluk yapıyorlar .

 

Kryivka Lviv

 

Lviv de önce parolayı söylemeniz gerek

İkinci önerim ise Lviv e gidenlerin mutlaka gittiği bir yer .Tam Rynok meydanında basit adını bir kağıda yazıp gidin ki yolda birilerine sorarak daha kolay bulursunuz .Bilmeyen yok o derece meşhur ama telafuzu zor ondan yazın diyorum .

Mekanın girişindeki pasajda birikmiş insanlardan  popüler olduğunu anlıyoruz .Kalın tahta kapının küçücük penceresinden bakan bir asker bir şeyler söylüyor sıradakiler cevaplıyor sonra içeri alınınca kapı yine kapanıyor .lviv geceleri nde popüler olduğu kadar herkesi almamaları ile de biliniyor . Haydaa aldı mı bizi bir telaş ya almazlarsa diye .  Ama hazırlıklıyız adamın ne soracağını ,cevabı biliyoruz . Bütün yazılanları dikkatli okuyup gittiğimizden bu amcanın soracağı sorunun cevabı cepteydi elbet ” slavia Ukrania ” yaşasın Ukrayna ! Önümüzeki grupla birşeyler konuştular ve onlar geri çevirildi ya da vazgeçtiler sıra bize geldiğinde merakla o sesi bekledik. Tok sesli asker amcamız birşeyler söyledi biz hep bir ağızdan yaşasın ukrayna anlamındaki ” slavia Ukrania ” deyiverince güldü kapıyı açtı .

 

Girmesemiydik 🙁

 

Lviv /Slavia Ukrania !
Lviv de her yerde Hedefte Putin var

Boynunda asılı matarasında  ülkenin yerel içkisinden sundu .Olay onu da bir dikişde içmenizle tamamlanıyor .İçeri girme hakkını elde ediyorsunuz .Biz iki arkadaş anında fondip yapıp diğerlerini kurtardık acı tatlı içkiden .

 

kamuflaj

Sonra karanlık , dar merdivenlerden aşağıya inerken farkettik ki  çalışanların tamamı asker üniformalı , ellerinde tüfekler , kaleşnikoflar filan. Garip bir ortam sizin anlayacağınız .Hiç dert değil hazırlıklıyız .İlk şoku atlatmakla geçen 5 dk sonrası gittikçe derinleşen birbiri içine geçmiş bu bodrum katında bize oturacak yer göstermelerini bekledik. Bir yandan da ne işimiz var burda dedik .Masaya aldıklarında gördük ki insanlar ufacık çocuklarıyla gelmiş , gençler gülüşüyor , orta yaşta  insanlar gelmiş efendi efendi eğleniyorlar .Ortamı görünce tamamdır rahat olabiliriz dedik.

İçeceklerimizi söyledik tam o anda elektrikler kesildi ve kulakları sağır edici bir taramalı tüfek mi desem ( affedin silahlardan hiç anlamam ) ne desem ardı arkası patlıyor.İnsan bir refleksle masanın altına filan saklanma ihtiyacı hissediyor o derece korkunç bir ses . Bağırıp çağıran tok sesli askerler tepemize dikildi tam da benim tepeme dikildi .Kendi lisanlarınca birşeyler söyledi yüzüme tutulan ışığa mı silah sesine mi anlamadığım konuşmaya mı şaşırayım bilemedim. İ lk aklıma geleni söyledim ” Slavia Ukrayna ” ! Oradaki herkesin pek hoşlarına gitti gülmeler , bir anda çalmaya başlayan müziğe eşlik etmeler başladı.

Sonraaa

Ohh kurtulmuştuk , biz de ritme uyup Lviv geceleri nde   eğlenmeye başladık .Askerler o karanlıkta masaları gezmeye devam ettiler , müzisyenler yanlarında Lviv lileri ve turistleri güldürdüler . Birbirinden ilginç fazlasıyla absürt yerlere girip çıkmışlığım var da kadarını görmemiştim .Mesela wc ye gidiyorsunuz kağıtlarda Putin in resmi var .Duvarlarda Rus devlet adamlarının üstüne çarpı çizilmiş fotoğrafları var .Elinize verdikleri silahla fotoğraf çektirme imkanı , tavandan sarkan kamuflaj örtüler , duvarlarda telsizler hepsi çok ilginçti .Mutlaka görülmeli bu adrenalin yaşanmalı 🙂

Masoch cafe Lviv

Mazoşizm e ismini veren şahsiyet olan Leopold von Sacher-Masoch un  Lviv li olmasından ötürü .Bir başka Lviv li  uyanıkta mekanına bu ismi vermiş .Ama yetmemiş gitmiş işletmenin temasını da mazoşizm üzerine kurmuş .Evet garip ama gerçek ! Okuduk ki ; Lviv in değil Ukrayna nın değil ,Avrupanın değil abartısız dünyanın en enteresan mekanı seçilmiş defalarca . Seçenlerin yalancısıyım . Merak ettiniz değil mi ? Biz de sırf meraktan gittik zaten yoksa ne işimiz olur . İyice meraklandınız biliyorum 🙂 İlk gittiğmiz yerde patlayan silahların korkusundan mı , üniformalı askerlerin gölgesinde içtiğimiz içkiden mi bilinmez . Ama bir cesaret hadi Masoch cafe ye de gidelim dedik. O kadar korkunç şeyler okuyunca etkisinde kalmanız çok doğal ama gidip görmeden bilemeyiz ki değil mi ?

Yolda giderken olur mu hiç öyle şey insanlar kamçılanmadan sipariş veremiyormuş filan daha neler diye diye kapıdan içeri girdik. Girdik girmesine de ; mekana loş bir kırmızı ışık üstlerinde gayet ilginç iç çamaşırları ile servis yapan garson kızcağızları da görünce tamam dedik gece heyecanlı geçecek 🙂

içerde neler oluyor
alıntı

Gerçektende bir ellerinde tepsilerde içecekler diğer ellerinde kamçı vardı .Kamçı mı o ? evet kamçı ! Şunun elindeki ne var , kelepçe mi ? off nereye düştük diye konuşurken ani bir refleks olsa gerek gayet bilinç dışı alt kata inelim deyiverdik.Hay hay deyip bir kamçı sesi ile irkilerek yolu takip ettik . İnmesemiydik acaba ? Orda da gayet acı çekmek için mi desem çektirmek için mi desem kullanılan aletlerin asılı olduğu bir dekor , kenarda bir demirbaşlıklı karyola , koltuklara elleri arkalarından bağlanmış müşteriler filan ..

Meraklı turistler mi yoksa Lviv liler mi gelmişti bilemiyoruz ama biz galiba tek turist olanlardık .O yüzden sataşmasınlar diye bir  masaya iliştik . Dikkatinizi çekti mi bilmem oturduk demiyorum resmen iliştik. Gelip geçene bir şaplak atan garson kız , zincirli mincirli fetiş unsurlar içeren ( -18 ler okur diye çok anlatmak istemiyorum ) menüyü bıraktı gitti. Menüyü hiç anlamadık eyvallah daaa zaten odaklanamıyoruz ki duvarlarda garip dekorlar , yanınızda kendini yatağa kalın iple bağlamış bir kadın yanında erkek arkadaşı oturuyor , yok yok hiç normal değil .

Aklımızdan siparişten önce 10 kırbaç ister misiniz derler mi , üstümüzde mum eritirler mi acaba gibi deli deli şeyler geçiyor , bildiğiniz bir korku dalgası ki …Yandaki masaya hesap dantelli sütyen içinde gelmese belki biraz daha takılabilirdik , bir de sürekli tv de gösterilen garip sesler eşliğinde işkence sahneleri ile karışık seks görüntüleri filan daha fazla kalamazdık, bir yere kadar canım ! Neticede böyle bİr ekrana kaç dakika kilitlenebilir insan . Arkadaşımla bakıştığımız anı çok iyi hatırlıyorum .Son sayı 5 dedim , daha 1 -2- 3 dediğimde ikimizde kalkmış üst kata ışık hızıyla çıkmıştık bile 🙂

Herşeye rağmen günün birinde Lviv e yolum düşerse yine giderim , artık tecrübeliyim . Siz de gidin zorla kimse kimseye bir şey yapmaz bunu biliyoruz en azından 🙂 Fotoğraf çekmek zor olduğundan idare ediniz artık …

duvarlara dikkat
1-2-3 kaçalım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lviv e gideceklere tavsiyelerimi kendi gördüklerim üzerinden yapıyorum .Sizleri daha farklı ,  daha eğlenceli mekanların beklediğine de eminim . Gidecek olan herkesin unutulmaz hatıralarla döneceğini garanti ederim. Ertelemeyin gidin , yeyin için gülün eğlenin .Lviv i ve Ukraynalıları seveceksiniz ,bana güvenin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir