Lenin ölse bile !

Lenin ‘in mumyasını görmek için  sıra bekleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama oldu. Üstelik gez gez bitmez bir şehir Moskova!  Dünyanın en güzel metropol bir şehirlerden biri Moskova ‘da   herkes için bir şeyler var . Spor, sahne sanatları, müzeler, parklar sizi bekliyor. Yok ben moda ile ilgiliyim derseniz çok şık alışveriş caddeleri var. Yeme içme konusu ilgimi çekiyor diyenler yaşadı. Alternatif bol çünkü dünya mutfağının hepsi karşınıza çıkabilir. Sevimli kafeler, fastfood, şık lokantalar bulabilirsiniz. Gezilecek yerlerden biri de Lenin ölse bile yaşadığı günlerdeki gibi hürmet gören mumyası.

Kızılmeydan’da bulunan Lenin’ in mozalesi pazartesi ve cuma günleri kapalı. Diğer günlerde de  mozaleye saat 12 ‘ye kadar girilebiliyor. Bu yüzden erkenden sıraya girmelisiniz çünkü  Moskova’ ya gelen turistlerin mutlaka gittikleri yerlerin başında geliyor. Biz gittiğimiz de ise bana mı öyle geldi bilmiyorum ama sadece Ruslar vardı. Başka hiç turist yoktu. Moskova’ya Aralık ayında gitme cesareti göstermemizinde etkisi var elbet.   

Lenin mozalesinin içi

 Bir görevlinin sizi yönledirmesi ile  gidip üzerinizde çanta, cüzdan, fotograf makinası, cep telefonu gibi materyalleri Kızılmeydan’daki tarih müzesi girişinde bırakıyorsunuz. Halen aklımı kurcalar makinayı al anlarım. Fakat  dedektörle taramanın, botlara varıncaya kadar elle kontrol etmenin ne anlamı var?  Adam,  yani Lenin netice de 1924 ten beri orda öylece uzanmış gayet ölü, hayır yani bir daha mı öldüreceğiz ?  
 
Neyse denileni yaptık öyle dümdüz yürüdük; Kremlin’ nin duvarının dibindeki piramite benzer kırmızı mermer yapıya geldik. Kapının dışında şahane kıyafetleri ile dimdik duran Rus askerlerinin sert bakışları ile durdurulduk. Öyle pat diye girmek yok biz işaret edince gireceksiniz, dediler. Ama bunu sözlü değil bakışlarla söylediklerini bir hayal edin ve biz deki şaşkınlığı anlayın.
Sonra bir işaretiyle tekrar yürüdük kapıdan girer girmez bir başka asker sol solunu kaldırarak o yöne dönmemizi işaret etti. Başka bir asker yine işaret ile karanlık koridordan geçerek odaya girmemizi söyledi. İşte karşımızda cam fanusun içinde uyur gibi duran Lenin !
 
Muazzam bir işçilik var belli, ama bakamıyorsunuz. Şöyle bir dikkatli bakalım dedik o sıra ağzımızdan gayriihtiyari “vay be ! ”  diye fısıldama çıktı oradan bir asker ” şişşşştttt ” diye bir bağırdı. Dikkat ettiyseniz fısıldama dedim. Biz zaten duraklamamışken  hızlıca yürüyerek odadan çıktık. Bu kadar, bitti, Lenin’ i bu kadar gördük .
 
Fotoğraflara bakıp merağımızı giderebilirdik de neticede. Fakat bambaşka bir Rusya vardı o odada, ölüsüne bile bu kadar saygı duymaları ilginçti doğrusu… Lenin in mumyası ve siz,  aranızda sadece 1 metre var ve siz özgür dünyada korkarak küçücük odada yürüyorsunuz.

Lenin’ in mumyası hakkında garip bilgiler 

Lenin 'in bakımı düzenli yapılan mumyası
Lenin-in-mumyası-alıntıdır
Elinin biri bozulmuş  ondan yumruk yapıp kapamışlar. Bir başka bilgi ise Lenin in simgesi kapalı yumrukmuş. Kızıla yakın saçları sakalları muntazam tıraşlı, takım elbisesi içinde öylece yatıyor.
 
Yıllık  beş yüz bin dolara mal olan mumyanın bakımı sürdürülürse, beş yüz yıl daha dayanabileceği bildiriliyor. Lenin’in beyni, vücudu mumyalanmadan önce çıkarılmış. Oskar Vogt diye biri beynini incelemekle görevlendirilmiş. Sonuçta ne buldular bilinmiyor? ( Yazının sonuna Einstein’ ın beyni ile ilgili yazdığım yazının linkini bırakacağım, ilginizi çekecektir. )
 
Mumyanın başındaki  askerlerin aklınıza gelebilecek her şeyi yapmaya yetkisi varmış. Mesela sadece şüphelenmesi bile sizin tutuklanmanıza sebep olabilirmiş. Öyle avukatımı arayayım, konsolosluktan yardım isteyeyim filan sökmez! Bunu okuyunca biz nefesimizi bile tuttuk ki Lenin’nin kendisi ile hiçbir alacak verecek hesabımızda yok hani 🙂
Aslına bakarsanız Lenin’ in kendisi de  öldüğünde annesinin mezarının olduğu memleketi St.Petersburg a gömülmek istemiş. Anlaşılan  91 de kominizmin yıkılışından bu yana turist çekmek için olsa gerek halen orada tutuluyor. Dönem dönem birileri çıkıp kaldıralım diyormuş, gömelim diyorlarmış. Fakat bu saatten sonra yapılacağını sanmıyorum.
 
Bu mumyanın nasıl yapıldığı da  bilim adamlarınca merak uyandırıyormuş. Kimileri gerçek Lenin’ in vücudu değil balmumundan yapılma, diyormuş.
 
Aman gömmeyin de bize verin diyen bir Amerikalı firma çıkmış. Şu Amerikalılarda bir garip. Gerçi  Rusların’ da onlardan aşağı kalır yanı yok. Neden mi?  Onlarda Michael Jackson ölünce verin Lenin in yanına gömelim, demiş.  ok artık dediğinizi duyar gibiyim ama dünyada böyle garip şeyler yaşanıyor işte 🙂 

Lenin ‘in mumyası 2.dünya savaşında zarar görmesin diye önce  Sibirya’ da güvenli bir yere taşınmış. Sonradan Moskova’ ya getirilmiş. Stalin öldüğünde ise o da Lenin ‘in yanına konulmuş fakat Kruyçef hükümeti kaldırılıp gömülmesini isteyince Lenin yine bir başına kalmış.
Gerçi pek yalnız sayılmaz çünkü her gün mumyasının bakımını yapan bir ekip var. Hatta yanında 20 yıl boyunca mumyayı koruyup makyaj yapması için bir kişi çalışmış. Allık filan sürermiş o derece önemseniyormuş. Halen de bakımı muntazam yapıldığı gibi 18 ay da bir kimyasal karışımla genel kontrol için bilim adamları tarafından kaldırılıyormuş. Açıkçası yaşasa ancak bu kadar ilgi görürdü  diye düşünmeden edemiyorum. Unutmadan mumyayı yapan ve ilgilenen o bilim insanlarına sonsuz saygımızı ilettiğimiz  kayıtlara geçsin lütfen!
Moskova Kızılmeydan'da Lenin'in mumyasını görebilirsiniz
Lenin ‘ in mumyası bu mozalenin içinde Moskova Kızılmeydan’da
 
Biz kafamızda deli sorular dediklerine uyup hiç ses çıkarmadan etrafında dolanıp çıktık. Dışarı çıktığımızda  duvar kenarına sıralanmış mezarlar gördük bunlar da Stali , Brejnev ve caaanım  Yuri Gagarin in mezarlarıymış.
 
Hayat Moskova ‘da çok hızlı, çok keyifli ama  hava çok soğuk. Burası Moskova tezatların şehri! Her bir tezatı yakalamak lazım  deyip biz gezmemize devam ettik. 
 

Lenin fıkrası 

 
Kominizm zamanı bir Amerikan milyoneri, karısına bir astragan kürk, kendisine de iki kilo Beluga havyarı alacağını ve bu arada Lenin’in mumyasını da ziyaret edeceğini söyleyerek, 24 saatliğine Moskova’ya gideceğini söylemiş arkadaşlarına.
Arkadaşları “Moskova’da bunlar 24 saatte yapamazsın” diye iddia etmişler.
Milyoner Moskova’da kürk satılan devlet mağazasına gitmiş, tezgâhtara “İki tane astragan kürk alacağım, biri benim diğeri de senin karın için” demiş ve hemen almış kürkü.
Milyoner havyar satan devlet mağazasındaki tezgâhtara da “Dört kilo havyar alacağım, iki kilosu sana, iki kilosu bana” demiş ve hemen almış iki kilo havyarı.
Lenin’in mumyasını ziyaret etmek isteyenlerin oluşturduğu uzun kuyruğun en önüne girmek isteyince bir Sovyet subayı gelmiş yanına ve “Kuyruğa gir ve iki gün sıran gelsin diye bekle” diye uyarmış milyoneri.
Amerikalı milyoner pasaportunun içine 1000 dolar koymuş ve Sovyet subayına uzatıp “Ama ben turistim” demiş.
Sovyet subayı pasaporttaki dolarları alıp cebine yerleştirdikten sonra sormuş ona:
– Lenin’i burada mı görmek istersiniz, yoksa otelinize mi getirelim?

 

Bu arada mozalenin içinde ellerinizi cebinize sokmak yasak demiş miydim?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Günün özeti : Lenin e saygı duruşu yapıldı, lüks semtlere sızıldı, görmedik  metro bırakılmadı

Günün sözü : Hayattaki tek gerçek ölüm

Sayılarla gün :14 km – 18890 adım yüründü
 


2 Comments

    1. sevigili Fatoş , okuduğunuz için ,, beğendiğiniz için ben teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın