Langhawi adasında yapılacaklar !

Langhawi adasında yapılacaklar diye araştırken  karşımıza en çok teleferik ile  tepeye çıkmak vardı . Biz de ee madem böyle bir olay var kaçırmayalım dedik. Kahvaltı sonrası atladık bir taksiye teleferiğin kalkış noktasına vardık.Birçok kez farklı mevsim ve yerlerde teleferiğe binmiş olmamıza rağmen açıkçası buradaki detayı öğrenince biraz ürktük  .

Şöyle ki ; Gunung Machinchang  dağına 700 mt civarına çıkan bir teleferik var. Söylenine göre  iki direk arası en uzun mesafeye sahip teleferikmiş .

Bu da biraz ürkütücü tabi bir de onca yükseklikte olsanız bile altınızda balta girmemiş tabir edilen cinste bir ormana baka baka çıkıyorsunuz .Bir aksilik olup düşseniz sizi bulana kadar artık  maymun saldırısına mı uğrarsnız yoksa başka hayvanların saldırısına mı diye merak ediyorsunuz . Neyse ki sağlam bir Avusturya yapımı aletti. ( inince baktık ta ) Sistem iki yerde duruyor . İnip ilk durakt manzarayı izliyorsunuz sonra tekrar binip diğer durağa gidiyorsunuz .

L çizerek çıkılan bu ikinci durakta Skybridge dedikleri gökyüzü köprüsü var.  Bir dağın tepesinden diğer dağın tepesine bir köprü . Bu da türünün ilk örneklerinden. Bir mühendislik harikası deniyor .Gerçekten de katılmamak elde değil , o coğrafi şartlarda hem de sadece manzara seyredilsin diye yapılmış olması bile başlıbaşına bir harika zaten …

Sanırım oradan manzaranın ne kadar  mükemmel olduğunu söylememe gerek yoktur .

Fotoğrafı yüklerken o güne geri gider gibi oldum ve yine içim ürperdi .Çok yüksek olması mı çarptı yoksa havada durur gibi olması mı ,  köprünün hafif hafif sallanması mı bilemiyorum ama ürperticiydi ..Diyelim ki yoruldunuz , korktunuz hemen oracıkta taaa dağın tepesinde ayak masajı yaptırabilirsiniz öyle de bir şansınız var ne de olsa uzakdoğudasınız 🙂

Ayrıca teleferikler hiç durmadan dönüp durmalarına, çıkanların kalabalık olmasına  rağmen hiç karışıklık olmaması enteresandı.

Aşağı indiğimizde ise yemyeşil parkta ceylanları sevdik , ellerimizle besledik  . Hatta bir ara oradaki kafelerden birinin önündeki  cipsleri çalan maymunları seyrederek vakit geçirdik. Evet evet yanlış okumadınız hırsız maymunlar işlerini ve ağız tadını çok iyi biliyorlar. Cips paketlerini kaptıkları gibi gelip yanıbaşınıza oturup bir güzel paketi açıp yiyorlar.Esnaf istediği kadar kovalasın tam müşteri ile ilgilendiklerinde bizim hınzırlar iş başında  . Ehh dünya böyle karınlarını doyurmak zorundalar.

Madem adaya geldik dağda fazla takılmayalım da denizin tadını çıkaralım deyip kendimizi plaja attık. Akşam üzeri de alışverişimizi yaparız kararı aldık .Uçak bileti şansımızı kaçırdığımız için feribot ile anakaraya geçmek zorundayız . Sonra da otobüs ile Kualalumpur a gidicez .

Alışveriş cenneti diyorlar

Ada bir outlet ve freeshop cenneti olarak biliniyor demiş miydim ? Biz de hakkını vermemiz lazımmış gibi alışveriş yaptık .parfüm ve bakım ile alakalı ürünler hakikaten ucuz . İyi de bir sürü almanın alemi ne dediğimizde artık çok geçti ,olan olmuştu. Siz siz olun kapılmayın. En iyisi adada yapılacak daha fazla şey varken onlara yönelin. Bizim sadece iki günümüz olduğundan ancak bunları yapabildik. Fakat yardımı olur düşüncesi ile size Langhawi adasında görülecek yerler ve yapılacakları listeliyorum belki bu yazımı okuyan birilerine faydası olur.

Öncelikle özet bilgi vermek gerekirse ; fil ile gezebilir , kartalları ellerinizle besleyebilir , timsah ile gözgöze gelebilir , maymunlardan korkabilir , köpekbalığı , vatos aklınıza gelebilecek her türlü balık ile haşır neşir olabileceğiniz bir ada burası . Otantik el işlerini yapılırken izleyebilir , değişik yemekler tadabilir , ucuza alışveriş yapabilirsiniz .Doğa ilginizi çekiyorsa tam yerine geldiniz zira mağara , şelale , dağ , deniz , göl , pirinç tarlasından tutun değişik bitki örtüsüne kadar herşey burada ! Yok bana halen cazip gelmedi diyorsanız da lüks oteller , masajlar , dünyaca meşhur markaları bulacağınız alışveriş merkezleri de var . Aman sizde bütün gün güneşleniverin canımm dert değil gece de eğlenceli mekanları kaçırmayın ama …

Benim tekrar  gidesim gelmeden siz en iyisi cazip gelen birşeyler var diyorsanız aşağıdaki rastgele yaptığım listeyi inceleyin derim .

Langkawi de yapılacaklar listesi
Kuah  – burası karal heykelinin olduğu ana merkez sayılabilen bölge

plajlar  – her yerde deniz turkuaz renkte , kumlar bembeyaz , palmiyeler ile tam bir cennet görüntüsünde fakat  Pantai kok , Cenang ,Tanjung Rhu en güzelleri diyorlar

Palau Payar marine park – burada dalış yapılabilir, katamaran ile gezilebilir

Kilim nature park  – adından da anlaşılır kapsamlı bir doğal park

Ayer Hangat Village – eski Malezya yaşantıları sergilenen bir köy

Crystal village  – cam yapım teknikleri izlenebilir

The Langkawi Waterfall – şelaleler gezilebilir

Laman Padi langkawi –  geleneksel ve modern pirinç yetiştirme tekniklerini yerinde tarlasında görebilirsiniz

Langkawi Cable Car – teleferik ile dağa çıkabilir manzara karşısında büyülenebilirsiniz

Crocodile farm – timsahları yakından görüp , eğitmenlerinin şovlarını izleyebilirsiniz

Cave tour  – mağara turlarına gidebilirsiniz

Lake of the Pregnant maiden – hamile kadın adasındaki göle gidebilirsiniz

langkawi elephant adventures – fillerle bir gezinti hiç de fena olmaz diyenlere

Wildlife park –  daha önce görmediğiniz hayvanlarla tanışabilirsiniz

eagle feeding – kartal beslemek isteyenlere

mangrove tour – yöreye özel bitki örtüsü yakından görülebilir

Bütün bunlar ile alakalı otellerden broşür alıp ya da turizm danışma ofislerinden kapsamlı bilgi alınabilir .Fakat gitmeden önce araştırma yapan gezgin ruhlulara bir faydası olur diye yazdım . Haydi iyi yolculuklar !!!

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir