Kudüs’te görülmesi gereken yerler -2

Kudüs’te görülmesi gereken yerler ancak bir seri halinde yazılabilirdi. O yüzden şimdi Eski Kudüs ün sokaklarının Hrisitiyan bölümünü anlatmaya başlıyorum .

Kudüs şehri

Şehir 4 kısma ayrılıyor .

1) Müslüman mahallesi

2) Hristiyan mahallesi

3 ) Ermeni mahallesi

4 ) Yahudi mahallesi

Hristiyan mahallesi

Meryem’in annesi geç yaşında hamile kalır. Bir peygamber beklenir.Annesi doğacak evladını Allah yoluna adayacağına dair ibadethaneye söz verir ama Meryem doğar . O güne kadar din işlerinde ilk kez bir kadın hayatını ibadethaneye adayacaktır. Yahudi geleneğinde bu mümkün değildir. Nasıra da oturan Meryem’e hamilelik verilir. Oysa ibadethaneden hiç çıkmamış, kimse ona dokunmamıştır. Bu hiç kimsenin hoşuna gitmez . Yusuf isminde biriyle evlendirilir. Betlehem’de (yani Beytüllahim –  daha sonra   bahsedeceğim )  İsa’yı dünyaya getirir. Bundan sonra Meryem ve  İsa için zor bir hayat başlar . İsa’ya peygamberliğin bildirilmesi ,meşhur 40 gün orucu ( Eriha da Kurantul manastırı – daha sonra anlatacağım ) ,yanındaki arkadaşları ile inancını yaymaya çalışması , ihanete uğraması , yakalanışı  ve  sırtında çarmıh ile Diriliş kilisesinde hayatının sonlanması hepsi Kudüs ve çevresinde yaşanmıştır.O yüzden Hristiyan dünyası için Kudüs çok önemlidir.

Via Dolarosa

Kudüs /Meryem in doğduğu ev

Şimdi bahsedeceğim ise Hz.İsa’nın sürekli resmedildiği şekli ile çarmığa gerilmiş iken yürüdüğü yol  Via Dolarosa  ! Manası ise ‘Acı yolu’ dur. Hristiyanların bir nevi hac yolu da denebilir. İsa yakalanmış tahta bir çarmığa ellerinden çivilenmiş hatta başına dikenli tel geçirilmiş vaziyette yürütülmüş.Acı yolu ismi bu sebeple verilmiş.

Yolda 14 durak  var ve her birisinin özel anlamı var.Her durak  Roma rakamlarıyla işaretlenmiş ve sokaklarda yolu tarif eden tabelalar mevcut.

 1. Hz.İsa’nın mahkum edilmesi
 2. Hapsedilmesi ve kamçılanması
 3. İlk kez düşmesi
 4. Annesi ile karşılaşması
 5. Aziz Simon ‘un çarmığı taşımasına yardım ettiği yer
 6. Azize Veronika ‘nın yüzündeki teri mendille sildiği yer
 7. İkinci kez düşmesi
 8. Kudüslü kadınların teselli ettiği yer
 9. Üçüncü kez düştüğü yer
 10. Elbiselerinin çıkarılması
 11. Çarmığa gerilmesi
 12. Çarmıkta ruhunu teslim etmesi
 13. Çarmıktan indirilmesi
 14. Naaşının geçici bir kabre konulması

Bu yol üzerindeki durakları bulmak kolay , önemli olan başlangıç yerini bulmak. O da çok basit ama Aslanlı kapıdan girer girmez İmran Ailesine ait bina ( Meryem bu evde doğdu diye tabelası bile var ) önüne gidip asıl ordan yürümeye başlanmalıdır.

Zaten kalabalık gruplar halinde Hristiyanlar her durakta olduğu için bulmanız kolaydır .Yine de alın elinizde listenizi öyle yürüyün. Biz internetsiz çalışan telefon  programımızdaki haritaya  uyarak tüm yolu yürüdük .Mesela biz  yol boyunca insanların  III. ve IV. duraklarda  duvara yaslanmış tam önünde dua okumalarını izledik. Hatta ağlayanlar , sıra ile duvara dokunanlar çok ilginç görüntüler veriyorlardı. Ayrıca çeşitli gruplar bazı günlerde bu yolu cemaat olarak dualar eşliğinde geçiyorlar , resmen o an İsa’nın yaşadıklarını  ‘yaşıyorlar’.

Son 5 durak ise Holy Sepulchre(Kutsal Mezar) Kilisesi içerisinde kalıyor.

Kudüs / 7.durak
Kudüs / 4.durak annesi ile karşılaştığı yer
İsa nın zamanından kaldığı düşünülen taşlar -şehrin sadece bu kısmında var

 

 

8.durak
5.durak ta dua edenler
6.durak

 

 

İsa nın el izi 5. durak

Selahaddin Eyyübi evi balkonundan

Selahaddin Eyyübi ‘nin evi

Size az bilinen bir mekan ismi de veriyorum dikkat ! 5.duraktan dönüp merdivenli yolu biraz çıkınca sol kolda Selahaddin Eyyübi nin ve soyundan gelen kişilerin halen yaşadığı evi ziyaret edebilirsiniz. Çatı katından muhteşem bir Kudüs manzarası görülebilir. Evin içine girilebiliyor aile çok sıcakkanlı ve canayakın .Kadınlar hemen çay ikram ediyorlar . Odaları gezip Kıyamet Kilisesi ile tüm Kudüs’e tepeden bakabilirsiniz. Hem de bir Filistinli ailenin evi nasıl görmüş olursunuz .

 

 Kudüs Kutsal Mezar Kilisesi /Kıyamet Kilisesi

Golgata Tepesinde bir kilisedir.

Dünyadaki hiçbir kilise Müslüman ve Hristiyan mahallelerinin tam içiçe geçtiği yerde bulunan bu kilise kadar önemli değildir.   Çarmığa gerilişin yaşandığı yer olduğuna ve yeniden dirilişin de yine burda olduğuna inanılır. Bizans imparatorunun annesi azize Helena tarafından MS. 326 da yaptırılmıştır. Aslında orginal çarmıh burdaymış ama yüzyıllar boyunca gelen giden bir kaç parasını hatıra diye koparıp alınca hiç birşey kalmamış . Kilisenin bugünki  biçimi 1810 yılına dayanıyor .

Sade, gösterişsiz bu kilise kapısından girer girmez insanı  şaşırtıyor.  Girer girmez yerdeki bir taş üstüne neredeyse yatmış ağlayan , dua eden insanlar karşınıza çıkıyor. Üstünde ise  her biri mezheplerden bağışlanan lambalar duruyor . Bu taşın özelliği nedir ?  HZ.İsa’nın ölü bedeninin yıkandığı ve o günden beri ıslak olduğu düşünülüyormuş .Dünyanın her yerinden gelen Hristiyanlar sıraya girip  kah ağlıyor kah dualar mırıldanıyor.

Elini , yüzünü süren , yanında getirdiği  bez parçalarını ya da eşyalarını sürüp belki hastalık için deva belki başarı için şans getirmesi için yalvarıyorlar . Ben nasıl ıslakmış deyip dur bi bakayım dedim .O da ne ıslaklık dedikleri şey yağ idi şu kiliselerde bildiğimiz tütsü olur ya işte tam ondan . Elimi defalarca yıkadım kokusu çıkmak bilmedi .Benim kokulara karşı hassasiyetim var yoksa kötü değildi 🙂

Bu kilisenin içinde kalabalığı aşabilirseniz İsa’nın kabrinin bulunduğu söylenen bir türbe benzeri yapı göreceksiniz. Çok sıra olmasına rağmen bekleyip girelim dedik. Kalabalığı  düzene sokan bir rahip, içeride selam verip sessiz olmızı işaret eden bir başka rahip derken küçücük bir odada nerede mezar olduğunu anlayamadan çıkmamız istendi. Sadece mumlar ile aydınlatılması mistik bir atmosfer yaratmıştı o kadar .

Bu kilise ile ilgili anlatılan başka bir hikaye ise şöyle ; tüm mezhepler  için önemli olan kilise paylaşılamaz hale gelir . Hatta temizliği bile olay olur tartışmaları  kapının içi bir mezhebe , avlu başka mezhebe , pencereler başka mezhebe paylaştırılarak çözmeye çalışılır.  E peki anahtar  hangi mezhep rahibinde dursun ? Çözüm olarak  Müslüman bir ailede durması söylenir.  Şu anda da  aynı aileye miras kalan anahtar her sabah bir törenle iki mezhep din adamı ve Müslüman aile ferdi ile birlikte kapı açılıyor , akşamları kapatılıyor. Şanslı iseniz törenleri izlersiniz ya da şansınızı yaratın saatleri öğrenin. ( ben göremedim , üzgünüm )

Mezhepler arası temizlikten , idareye kadar bölünmesi hal

İşte Kudüs ün önemli taşlarından biri

en Abdülmecid’in fermanına göre yapılmaktadır . Fermanda  ” kendim bizzat ordaki her taşın boyunu milimini hesaplatacağım. Gelip kontrol edeceğim güne kadar kim bir tek taşı yerinden oynatırsa bilsin ki kellesini bizzat alacağım .” der .  Fermanın  tam  okunduğunda esnada bir papaz camları silmektedir. Yavaşça merdivenden iner ama merdivene dokunmaz bile . Derler ki 159 yıldır o merdiven orada dururmuş .

Kudüs Ömer Camisi

Hz.Ömer Camisi

Bu kilisenin tam karşısında ise Hz.Ömer camisi vardır. Ömer Kudüs’e geldiğinde namaz kılmak ister , rahipler yer olarak Kıyamet Kilisesinde bir yer gösterirler . Hz.Ömer ise ” eğer ben burda namaz kıldığımı görenler kiliseyi camiye dönüştürmek isterler,der. Bunun olmaması için karşısındaki boşlukta kılar .Gerçektende peşinden gelen Müslümanlar Ömer burda namaz kılmıştı deyip buraya cami yaparlar .

Görüldüğü üzere

Hristiyan mahallesi başlığı altında anlattığım bölgede cami ve kilise yanyanadır .

En güzel Kudüs manzarası burdan diyorlar

Austirian Hospice Of the holy Family

Çatısında harika bir Kudüs manzarası izleyebileceğiniz yapıldığı yıllarda Hacıalrın konaklaması için bir bina iken şimdilerde otel olan mekandır. Çatıdan manzara izlemek için 5 Şekel vermelisiniz . Viyana kahvesi , Avusturya dekoru ve ortalıkta dolaşan Rahibeler ile bir anda bambaşa bir dünyaya girmiş olacaksınız . Bina 5. ve 4. durağın olduğu yerde köşede ama kapısı kapalı zili çalınca megafondan kim oooo , diye soruyorlar .Guest diye cevap verince açıyorlar 🙂

 

Diğer yazım Yahudi mahallesi olacak , görüşmek üzere 🙂

 

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir