İsrail’e gidecekler için kısa bilgiler

İsrail’e gidecekler için kısa bilgiler derlemeye çalıştım. İsrail nedense herkesin bir parça tedirginlik duyduğu bir ülke. Aslında kısmen haklıyız çünkü hiç durmayan tartışmaların tam da merkezi olan Kudüs şehrini barındırıyor.Benim gittiğim dönemde (aralık 2017 ) tam da başkent tartışmaları ile gündemde olmasına rağmen herhangi bir sıkıntı yoktu bilinmesini isterim.

İsrail vizesi , ülkeye giriş

İsrail Türk vatandaşlarından B2 denilen turistik vizeyi almasını istiyor .Ama  ücretsiz  olduğu gibi kolay alınan bir vize . Elinizde evraklarınız , efendi gibi sordukları sorulara cevap verirseniz herkesin alabildiği bir vize . İstanbul Maslak’taki Yapı Kredi Plaza C Blok’da yer alan Başkonsolosluk  haftaiçi 10 ile 13 arasında çalışıyor . Adres ve çalışma sistemi değişiklik gösterebilir.  Gitmeden önce kontrol ediniz . http://embassies.gov.il/istanbul/ConsularServices/Pages/Vize%20Hizmetleri.aspx

İsrail vizesinde asıl önemli olan konu İran, BAE, Suudi Arabistan gibi ülkelere girişte İsrail vizesinin pasaportta yer almasının sorun olacağı akıldan çıkmamalıdır. Vize diğer ülkelerdeki gibi pasaporta değilde bir A4 kağıdına çıkarılıp veriliyor.  Haliyle İsrail geziniz boyunca bu evrak ve yine de pasaportunuzun yanınızda bulunası zorunluluğu var . Bize hiç soran olmadı ama ben her yurt dışı gezimde zaten pasaportumu  yanımda taşırım.Herkese de öneririm.

Ülkeye giriş Tel Aviv şehrindeki Ben Gurion havalimanından oluyor.( Ben Gurion İsrail Devleti’nin kurucusu ve  ilk başbakanıdır. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk eğitimi de almış olamsı bana ilginç gelmişti )

İstanbul’da uçağa binerken detaylı bir arama başlıyor. 6 polis uçuş kapısıda xray cihazının başında bütün el çantalarını açıp içindekileri platforma dökmek suretiyle arama yapıyor. Ayakkabı , mont gibi eşyaları bırakın yelek bile varsa çıkarın diyorlar . Şapka , telefon kılıfı gibi ,makyaj çantası gibi ufak tefek şeyleri bile didik didik arıyorlar . Aynı arama İsrail ‘de olacak diye düşünürken hiç arama yapılaması çok enteresandı doğrusu. Sadece klasik gümrük girişinde neden geldiniz , nerde kalacaksınız sorusu soruldu o kadar . Verilen mavi bir barkotlu bilet gibi kağıt parçasını da saklamanız gerekiyor . Arada bu evrağı da polis isteyebilirmiş aklınızda olsun .

Asıl dönüşte sıkıntılı bir süreç yaşanıyor .Bu yüzden alana en az 3-4 saat önce gidilmelidir. Onlarca soru sorabiliyorlar ya da şanslıysanız sormazlar . Bu sorgu sual meselesi sadece Türk vatandaşlarına uygulanmıyor. Dünyanın her yerinden İsrail ‘e gelmiş insanlara aynı muamele yapılıyor .Güvenlik konusunda paronayak olmuşlar . Sabırlı olacaksınız , doğruyu söyleyeceksiniz bu kadar basit !

Ben Kudüs ‘e ablam ile birlikte bir tur firması ile gittim. Vizeyi onlar gidip aldılar , havalimanı Kudüs arası ulaşım dolayısıyla firma tarafından karşılandı. O yüzden TelAviv Kudüs arası arası otobüsler çalışıyor  Tel Aviv Kudüs arası yaklaşık 50 dakika sürüyor.

 İsrail ile ilgili kısa bilgiler

 • Para birimi şekel ve Tl karşısında değeri ise neredeyse  aynı.Mesela bu yazıyı yazarken 1tl =0.92 ILS Bu para değerini görünce içinizi bir sevinç kapladı değil mi ? Kaplamasın …Ülke oldukça pahalı demedi demeyin .
 • Hava sıcaklığı yıl boyu ılıman , tabii ki yaz aylarında çok sıcak . ( ben aralıkta gittim kısa kollu gezilebiliyordu )
 • Ülkede her türlü kıyafetle dolaşabilirsiniz fakat unutmamanız gereken adım başı bir ibadethane var .Tüm  dinlerde ibadethanelere girişte bir kural vardır. İster kilise ,  isterse cami olsun isterse sinagog olsun  uymalıyız , tartışmalara burun kıvırmalara gerek yok . Kıvıracaksanız , istediğimi giyerim kıyafetim özgürlüğümdür diyecekseniz Kudüs sizin şehriniz değil üzgünüm 🙁 Kadınlar normalde örtünmüyorlarsa yanlarında mutlaka bir eşarp taşırlarsa iyi olur. Cami girişlerinde veriliyor ama kendi örtünüz daha iyidir haliyle .
 • Ülkedeki resmi tatil günleri cuma ve cumartesi
 • Cuma 5 gibi başlayan Şabat Cumartesi akşam saatlerine kadar sürdüğünden  toplu taşımalar, taksiler çalışmıyor . Çalışanını bulursanız bilin ki yahudi değildir .Araba kiraladıysanız gittiğiniz mahallelere dikkat ! Koyu yahudi mahallesine giren bir arkadaşım sıkıntılı saatler geçirmişti. Yeri gelmişken araba kiralamak ucuz diyorlardı biz yeltenmediğimizden fiyatları bilmiyorum .
 • Şehir içi ve şehirler arası otobüslerde bilet sürücüden alınıyor.Kudüs içinde bilet 6 şekel idi. (bayağı pahalı )
 • Pahalılık sadece ulaşımda değil basit atıştırmalıklar bile sandviç gibi 20 şekel civarında .Biz otelde sağlam kahvaltı yaptığımızdan gün boyu atıştırmalıklarla idare edip akşam yemeğini yine otelde yiyorduk . Tur fiyatının içindeydi. Su bile dağıttıklarından ona da para vermedik. Gerçi  çeşme suyu içiliyor .
 • Arkadaki ağaçlar İsa zamanından beri orda olduğun düşünülen zeytin ağaçları
 • Tabelalar İbranice altında Arapça var .Şehir içinde turist noktalarda İngilizce de yazılı .
 • İngilizce genel olarak biliniyor.
 • Yemekler tipik arap mutfağı , ekmekler anadolu usulü , humus iyi , meyveler bol, hurma şahane .Yahudiler domuz, tavşan yemiyorlar .Haram helal gözetenler için bu iyi haber . Kosher  denilen yerlerde rahatça yemek yenilebilir.  Helalden daha sıkı kuralları var diğer yazılarımda  anlatacağım .
 • Ne alınır ? Hurma . Başka ? Hurma . Eee başka ?Hurma .
 • Pazarlık yapılır , yapınız . Esnaf biraz fazla açıkgöz . Ama bize sökmez . Gerçi  müslüman esnaf  Türkiye’den geldiğinizi duyunca pek seviniyor. Çay ikram ediyorlar hoş oluyor da fazlası sıkıyor .
 • İsrail de Güvenlik

 •  Kudüs’te en çok göreceğiniz şey cami , kilise ,sinagog sanıyor olabilirisiniz  fakat yanılıyorsunuz .En çok göreceğiniz şey “asker” . Full techizat yüklenmiş savaşa gider gibi halleri var .İsrailde kadınlar 2 , erkekler ise 3 yıl  askerlik yapıyorlar .  Haftsa sonları evlerine geliyor yine işe gider gibi askerlik yaptıkları birime dönüyorlar .
 •  Bu askerler Mescidi Aksa da girişleri de kontrol ediyorlar .Tiplerinden şüphelendiklerini sokmuyorlar ya da rastgele artık bilemiyorum ama dua okumalarını  müslüman olduğunu ispatlamalarını istiyorlar . Bizi bir gün durdurdular elhamdülillah deyince bıraktılar ama çantaları da arıyorlar . Kimilerine Nas , Felak gibi sureleri de okutuyorlarmış , denk gelemedik. Sıkıcı bir durum gibi gözükse de güvenlik için yapıldığı unutulmamalıdır.
 • Ülkede sadece Yahudiler yaşamadığı gibi yaşayan Arapların hepsi de müslüman değil .O yüzden gaza gelmemek lazım .Bunu neden söyledim ? Maalesef Türkiye den giden turist çoğunluğu politik söylemler neticesinde Kudüs ü geri alacakmış havasında .fakat sonra bir bakıyorsunuz her yanda ultrasüper silahlı askerler ve bizim cihatçılar sus pus 🙂 İsrail askeri öyle bir donanımlı ki  bize anlatılanı söylüyorum ; ellerindeki otomatik tüfekler sadece İsrail’deki askerlerin elinde varmış .Saniyede 62 mermi atıyorlarmış .Sen şimdi askerde böyle bir silah varken git  cihat havasında dolaş dolaşabilirsen . Kudüs te yapılacak en güze lşey kimsenin dinine bulaşma  gerçi dünyanın her yerinde kimse kimsenin inacına ,inanmamasına karışmamalıdır.
 •  Filistin e nasıl gidilir

 • Filistin dediğimiz ülke aslında  İsrail’in doğusunda kalan Batı Şeria ve akdeniz kıyısındaki Gazze bölgesinden oluşuyor.  Gazze Hamas’ın kontrolü altında  Kudüs e oldukça uzak bir bölgedir . Hep duyduğumuz o çatışmalı ,sorunlu kısım da burası .  Batı Şeria ise Kudüs yakınında 30 dakikada gidilebilen bir bölge . Mutlaka duymuşsunuzdur duvarlar ardında bir yaşam bölgesi . Yaşam demişsem üstü açık bir hapishane de denebilir. Gezmekte sıkıntı yok ama dönem dönem çatışmalar , gençlerin otoyolları araba lastikleri ile yakması gibi eylemler  yapılıyor. Bizim gittiğimiz otoyol bir gün öncesinin külleri ile doluydu. otoyol yanında gruplaşmış gençler öylece oturuyorlardı .
 • Filistin’e den  İsrail e dönüşlerde sıkı kontroller var. X-ray cihazlarından geçiriyorlar .Bizim gibi turist otobüslerini ise kafalarına eserse durdurup insanları aşağıya indirmek suretiyle arıyorlar .Bizi durdurmadılar fakat bir otobüs dolusu Japonu indirdiklerini gördük .
 • Filistin de  benim gittiklerim  Jericho ( Eriha ) , Bettlehem (Beytullahim), Hebron ( El-Halil )

Bu yazıdan sonrakiler Kudüs ve çevresinde ayrıca Filistin de görülmesi gereken yerleri kapsayacak .

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir