Hindistan için vize nasıl alınır ?

Hindistan vizesi

Hindistan vizesi nasıl alınır ? Bu başlığı görünce aaa  Hindistan vize istiyor mu diyenler olacaktır.Evet istiyor hem de yeşil pasaportlulara bile istiyor .Fakat öyle vize deyince tedirginlik yaratan shengen vizesi evrakları ,red edilir miyim korkusu , kaç günde çıkar bu vize , gibi deli soruları unutun adım adım yapmanız gerekenleri yazdım . Bu süreci adım adım anlattmak en iyisi diye düşündüm . Unutulmaması gereken en önemli şey bence minimum 2 hafta önceden vizeye müracaatını yapmanız . Çünkü randevu günleri dolu olabilir ,sizin gözünüzden kaçan bir festival zamanı gibi bir olaya denk gelebilirsiniz bu durumda sistem sizi ileri tarihe atabilir .Aman dikkat deyip , buyrunuz vize süreci !

 

1.adım Müracaat

ilk yapmanız gereken Hindistan konsolosluğu sitesine girip ordan forma ulaşmak. form için burayı tıklayınız.   Maalesef form aynı Amerika vizesi gibi uzun mu uzun . Hatta bitmeyecek ,daha ne sorabilirler ki dedirtiyor . Düşünün inancınız nedir diye bir soru var ve adını duymadığınız birçok din şıkkı var .Diyelim ki siz other dediniz başlıyor alt şıklar açıkla, nedir inancın diye . Üzgünüm ama o form dolmak zorunda . Başlarken  bir yerlerde size referans numarası verecek sistem onu not almayı unutmayın . Diyelim ki yazarken bir işiniz çıktı kalkmanız gerekti referans numarasını kaydet sonra devam et seçeneği var , telaşanmayın. nİyew bırakayım diye düşünebilirisiniz ama olur ya cevabını o an bilemediğiniz bir soru çıktı mesela bende oldur .Hindistan da referans kişi denilen bir soru vardı .Ne yazacağımı bilemedim .Düşünmek için durdurdum , yeniden kaldığım yerden başladım .

Form da bir de ilginç olan sonunda sizden fotoğrafınızı istiyor , aman hazır bulundurun .Daha önceden bilgisayarınıza scan etmelisiniz ki oraya yapıştarabilesiniz . Formada size Hindistan da kalacağınız yeri soruyor , Hindistan da kontak kişi soruyor . gidiş dönüş tarihi soruyor . Onları da önceden hazırlamalısınız . Formun İngilizce olduğunu tahmin etmişsinizdir.  Formu doldurdunuz diyelim ( ki bu neredeyse 1 saat sürecektir telaşlanmayın ) çıktısını da almalısınız çünkü konsolosluğa gittiğinizde yanınızda götüreceksiniz .Form dolumu bitince size istediğiniz randevu tarihini soracaktır . Sabah çok erken gitmeye gerek yok biz saatinden erken gittik ve farkettik ki gider gitmez banka gibi numara alıyorsunuz .Oradaki görevlilerin yönlendirmesi ile evraklarınızı sabit listelerine göre dizmenizi istiyorlar . Biz tüm vize evraklarını  internette okuduğumuz şekliyle eksiksiz götürmüştük ama bazılarını fazla idi çıkarttık .Ama siz siz olun aşağıdaki listedeki evraklar ile gidin . Fazlasını çantasına atarsınız ama eksik olması durumunda randevunuz yanar .

2 .Adım evrak hazırlama

Pasaportunuz ( en az 6 ay geçerlilik olmalı )
Vize Başvuru formu çıktısı
2 adet biyometrik fotoğraf
Son 3 aylık Maaş bordrosu ( çalışmadığım için evrak yoktu , götürmedim )
Pasaport ve Kimlik Fotokopisi
Çalıştığınız kurumun ticari evrakları ( ben çalışmıyorum eşimin işyeri evrağını götürdüm , ama istemediler bile )
SGK işe giriş bildirgeniz ( bende olmadığından götürmedim )
Otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonunuz kesinlikle isteniyor
Hesabınızda min. 4000 tl para olduğunu gösterir banka yazısı
Adınıza kayıtlı fatura fotokopileri
Nüfus kağıdı ve pasaportun fotokopisi
İkametgah evrağı ( kaymakamlıktan alınması şartı var ve mutlaka istenen bir evrak )

Bizim seyahat planımızdan Hindistan dan Nepal e kara yolu ile geçmek vardı . Dolayısıyla Dönüş biletimiz Nepal / Kathmandu dandı . Bunu duyunca İngilizce bir dilekçe ile Hindistan a neden gitmek istediğimizi ne zaman giriş, ne zaman hangi sınır kapısından çıkacağımızı yazmamızı istedler . Karayolu ile çıkacağımızı biliyor fakat sınır kapısının adını bilmiyorduk .Hemen oracıkta internetten sınır kapılarının ismine baktık .Tam 5 kapı varmış birinin adını yazdık .Mantıken yolumuz Varanasi den sonra Nepal e düşeceği için coğrafik olarak oraya yakın olanı seçip yazdık . Evrağı dosyaya koydular gitti .

3 .adım vize bedelini hazırlama

Hindistan vize  için nakit olarak yanınızda Amerikan Doları götürmenizi istiyor .Biz 3 aylık vize aldık 43 dolar verdik . ( fakat Nisan 2017 itibari ile 102 usd olmuş . ) Söylenene göre fazla verirseniz bozuk yok deyip üstünü vermiyorlarmış ama pek sanmıyorum .Çok hanımefendi bir Hintli memur vardı açıkcası bize pek yardımcı oldu gayette güleryüzlü idi .

4.adım  vize – pasaport teslimi

diyelim ki sabah 11 de randevunuz hiç merak etmeyin evraklarınız tamam ise size küçük bir kapıda numara yazıp akşam 5 de gelin vize vurulmuş pasaportunuzu alın diyorlar . Biz dediğim gibi 3 kişi idik .Hepimiz akşamı beklemedik , birimiz geldi ona teslim etmişlerdir. Bu kadar basit 🙂

Diyelim ki vize  aldınız sanıyormusunuz ki rahatladınız , hayırrrrr ! Heyacanla Hindistan a gidiş hayalleri kurmaya başlıyorsunuz hatta o vize yaprağına defalarca filan açıp açıp bakıyorsunuz 🙂 Kimine saçma gelebilir ama Hindistan a gidecek her insan evladı bunu yaşayacak hiç gülmeyin . O vize sayfasını sayfası pasaportunuzdaki en sevdiğiniz sayfa olacak belki , kimbilir ? Biz aldık, gittik geldik üstünden bayağı bir zaman geçti ama  hergün neredeyse yaşadıklarım aklımda hatta yazdım . okumak isterseniz burayı tıklayın  Asya başlığı altında hadi kolaylık buraya tıklayıp okumaya başlayın bence 🙂

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

4 Comments

  1. Merhaba yazinizi cok begendim. Ben de aralikta nikahim icin hindistana gidecegim .vizeyle ilgili biraz kafam karisik acaba mail yoluyla sizden bilgi alsam.kimse net birşey soylemiyor maalesef.simdiden teşekkür ederim

    1. Merhaba , vize ile ilgilimaalesef ben sadece turistik vize kısmını biliyorum . Nikah deyince işler dağişir . Onu bilemiyorum inanın yanlış bilgi vernek istemem. O yüzden önerim direkt konsolosluğa gidip durumu anlatmanız olacaktır. Ya da Himndistan lı biriyle evli olan birilerini bulmaya çalışsanız daha iyi yol göstereceklerdir.
      sevgiler

Bir Cevap Yazın