Hindistan için vize nasıl alınır ?

Hindistan vizesi

Hindistan vizesi nasıl alınır ? Bu başlığı görünce aaa  Hindistan vize istiyor mu diyenler olacaktır.Evet istiyor hem de yeşil pasaportlulara bile istiyor .Fakat öyle vize deyince tedirginlik yaratan shengen vizesi evrakları ,red edilir miyim korkusu , kaç günde çıkar bu vize , gibi deli soruları unutun adım adım yapmanız gerekenleri yazdım . Bu süreci adım adım anlattmak en iyisi diye düşündüm . Unutulmaması gereken en önemli şey bence minimum 2 hafta önceden vizeye müracaatını yapmanız . Çünkü randevu günleri dolu olabilir ,sizin gözünüzden kaçan bir festival zamanı gibi bir olaya denk gelebilirsiniz bu durumda sistem sizi ileri tarihe atabilir .Aman dikkat deyip , buyrunuz vize süreci !

 

1.adım Müracaat

ilk yapmanız gereken Hindistan konsolosluğu sitesine girip ordan forma ulaşmak. form için burayı tıklayınız.   Maalesef form aynı Amerika vizesi gibi uzun mu uzun . Hatta bitmeyecek ,daha ne sorabilirler ki dedirtiyor . Düşünün inancınız nedir diye bir soru var ve adını duymadığınız birçok din şıkkı var .Diyelim ki siz other dediniz başlıyor alt şıklar açıkla, nedir inancın diye . Üzgünüm ama o form dolmak zorunda . Başlarken  bir yerlerde size referans numarası verecek sistem onu not almayı unutmayın . Diyelim ki yazarken bir işiniz çıktı kalkmanız gerekti referans numarasını kaydet sonra devam et seçeneği var , telaşanmayın. nİyew bırakayım diye düşünebilirisiniz ama olur ya cevabını o an bilemediğiniz bir soru çıktı mesela bende oldur .Hindistan da referans kişi denilen bir soru vardı .Ne yazacağımı bilemedim .Düşünmek için durdurdum , yeniden kaldığım yerden başladım . Form da bir de ilginç olan sonunda sizden fotoğrafınızı istiyor , aman hazır bulundurun .Daha önceden bilgisayarınıza scan etmelisiniz ki oraya yapıştarabilesiniz . Formada size Hindistan da kalacağınız yeri soruyor , Hindistan da kontak kişi soruyor . gidiş dönüş tarihi soruyor . Onları da önceden hazırlamalısınız . Formun İngilizce olduğunu tahmin etmişsinizdir.  Formu doldurdunuz diyelim ( ki bu neredeyse 1 saat sürecektir telaşlanmayın ) çıktısını da almalısınız çünkü konsolosluğa gittiğinizde yanınızda götüreceksiniz .Form dolumu bitince size istediğiniz randevu tarihini soracaktır . Sabah çok erken gitmeye gerek yok biz saatinden erken gittik ve farkettik ki gider gitmez banka gibi numara alıyorsunuz .Oradaki görevlilerin yönlendirmesi ile evraklarınızı sabit listelerine göre dizmenizi istiyorlar . Biz tüm vize evraklarını  internette okuduğumuz şekliyle eksiksiz götürmüştük ama bazılarını fazla idi çıkarttık .Ama siz siz olun aşağıdaki listedeki evraklar ile gidin . Fazlasını çantasına atarsınız ama eksik olması durumunda randevunuz yanar .

2 .Adım evrak hazırlama

Pasaportunuz ( en az 6 ay geçerlilik olmalı )
Vize Başvuru formu çıktısı
2 adet biyometrik fotoğraf
Son 3 aylık Maaş bordrosu ( çalışmadığım için evrak yoktu , götürmedim )
Pasaport ve Kimlik Fotokopisi
Çalıştığınız kurumun ticari evrakları ( ben çalışmıyorum eşimin işyeri evrağını götürdüm , ama istemediler bile )
SGK işe giriş bildirgeniz ( bende olmadığından götürmedim )
Otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonunuz kesinlikle isteniyor
Hesabınızda min. 4000 tl para olduğunu gösterir banka yazısı
Adınıza kayıtlı fatura fotokopileri
Nüfus kağıdı ve pasaportun fotokopisi
İkametgah evrağı ( kaymakamlıktan alınması şartı var ve mutlaka istenen bir evrak )

Bizim seyahat planımızdan Hindistan dan Nepal e kara yolu ile geçmek vardı . Dolayısıyla Dönüş biletimiz Nepal / Kathmandu dandı . Bunu duyunca İngilizce bir dilekçe ile Hindistan a neden gitmek istediğimizi ne zaman giriş, ne zaman hangi sınır kapısından çıkacağımızı yazmamızı istedler . Karayolu ile çıkacağımızı biliyor fakat sınır kapısının adını bilmiyorduk .Hemen oracıkta internetten sınır kapılarının ismine baktık .Tam 5 kapı varmış birinin adını yazdık .Mantıken yolumuz Varanasi den sonra Nepal e düşeceği için coğrafik olarak oraya yakın olanı seçip yazdık . Evrağı dosyaya koydular gitti .

3 .adım vize bedelini hazırlama

Hindistan vize  için nakit olarak yanınızda Amerikan Doları götürmenizi istiyor .Biz 3 aylık vize aldık 43 dolar verdik . ( fakat Nisan 2017 itibari ile 102 usd olmuş . ) Söylenene göre fazla verirseniz bozuk yok deyip üstünü vermiyorlarmış ama pek sanmıyorum .Çok hanımefendi bir Hintli memur vardı açıkcası bize pek yardımcı oldu gayette güleryüzlü idi .

4.adım  vize – pasaport teslimi

diyelim ki sabah 11 de randevunuz hiç merak etmeyin evraklarınız tamam ise size küçük bir kapıda numara yazıp akşam 5 de gelin vize vurulmuş pasaportunuzu alın diyorlar . Biz dediğim gibi 3 kişi idik .Hepimiz akşamı beklemedik , birimiz geldi ona teslim etmişlerdir. Bu kadar basit 🙂

Diyelim ki vize  aldınız sanıyormusunuz ki rahatladınız , hayırrrrr ! Heyacanla Hindistan a gidiş hayalleri kurmaya başlıyorsunuz hatta o vize yaprağına defalarca filan açıp açıp bakıyorsunuz 🙂 Kimine saçma gelebilir ama Hindistan a gidecek her insan evladı bunu yaşayacak hiç gülmeyin . O vize sayfasını sayfası pasaportunuzdaki en sevdiğiniz sayfa olacak belki , kimbilir ? Biz aldık, gittik geldik üstünden bayağı bir zaman geçti ama  hergün neredeyse yaşadıklarım aklımda hatta yazdım . okumak isterseniz burayı tıklayın  Asya başlığı altında hadi kolaylık buraya tıklayıp okumaya başlayın bence 🙂

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir