Bolşoy tiyatrosu

1-DSC_0910
Bolşoy krokisi

Sevgili okur ;  bu satırların karşısındaysan sen de gezmeyi seven meraklı birisisin. O zaman beni dinleyiver  ;  günün birinde Moskova ya gitme hayali kuracaksın ve  nereleri görmeliyim diye hummalı bir araştırmaya gireceksin . Ha işte tam o anda karşına şu çıkacak : ” illa ki bir baleye , tiyatroya , operaya gitmelisiniz ” .  Demek ki Bolşoy tiyatrosuna gitmelisiniz . İşte gerçeklerle yüzleşme zamanı  geldi öyle kolay olmuyor bu işler bilesiniz ! Ha param var ,  gideceğim tarihte kesin derseniz eğer , en güzel koltuğa alırsınız biletinizi gider,  paşa paşa izlersiniz.  Biz de isterdik ama olamadı çok çabaladık emin olun  . Hadi Boşloy tiyatrosu olmayacak madem dedik , bütün tiyatrolara girip çıktık ama  sonuç hüsran oldu . Hatta çoğu yerde terslendik. Neden mi ? Neden olacak siz gidip  bu akşam ki oyuna yeriniz var mı derseniz  terslenirsiniz  tabii 🙂 Meğer sormamız gereken asıl soru  ”  önümüzdeki haftalarda ,şöyle arkalarda da olsa olur,  acaba bir yeriniz var mı ? ”  olmalıymış.

Ahh ahhh kader

Kadere razı olup akşamları sağolsun youtube tan bir gece fındıkkıran  diğer gece kuğu gölü balelerini izledik. Hem de  Rudolf Nurayev başroldeydi deyip ehh böyle avutalım kendimizi .
Tek tesellimiz  Bolşoy da oyun seyredemesekte , girip binayı gezebilecek olmamız . Kaç kez gidip kapısından döndük anlatmıştım .  Dolu dolu bir gün daha ! 13.12.2013 Bu kez kararlıyız son günümüze denk geldi ama yapacak bir şey yok sadece çarşamba açık ve 12:00 de içeri alacakları 15 kişinin içinde olmalıyız .Dersimizi iyi çalıştık o yüzden erkenden kalkıp yanımıza pasaport ,cüzdan alıp çıktık.Diğer çantalarımız hostelde emanete  bıraktık . Koşa koşa gittik fakat o da ne gün ağarır ağarmaz gitmemize rağmen  bir grup bayan  oradaydı ve bize şöyle bir baktılar belli ki sayıyorlardı .Biz de aynı anda saydık veee nihayet 9-10-11-12 . kişiler bizleriz yuppi deyip birbirimize sarıldık .Sonra 3 kişi daha  geldi ve 15 kişi tamamlandı. Nasıl mutluyuz ,  tam o sırada bir teyze yanımıza geldi . Şurda yazılanı okumadınız mı ? diyor  . Anladığımız kadarıyla ” sadece Rusça anlatılıyor”  yazan yazıyı gösteriyor . Yahu bi sakin olun okuduk tamam anlamasakta görmek istiyoruz diyoruz ama ısrarla bir şey anlatmaya çalışıyorlar .Bildiğiniz gerlim yaşıyoruz , haydi hayırlısı …

Bolşoy un kapısında bekleyiş
Bolşoy da zafer bizimdir pozu

Zaman çok yavaş ilerliyor ama soğuk bir o kadar hızla bizi donduruyor ayaktan donmalar başladı. Neyse saat 12 ye 10 kala bizimkiler ip gibi dizildiler baştan saydılar sıralar kişiler teyit edildi . AA o da ne bir numaradaki teyzenin yanına 2 kişi kaynak yapmaz mı ? Hoopp dedik ne oluyor orda ?İster misin bunlar  bir de vatandaş dayanışması yapıp bizi dışarda bırakırlar mı ,  bırakırlar valla …  Halen sadece Rusca anlatılıyor anlamazsınzı diyorlar  .Yeter ama , biz bu duruma sessiz kalırmıyız sizce ?  tabi ki de hayır ! Atladık hemen  yarı Türkçe yarı ingilizce bağırmaya başladık . Kadınlar korktu biraz ama ” korksunlar onlar Russa biz de Türküz . Zaten son günümüz bir vukuat çıksa ne olur içeri almazlar olur biter girmeyiz bizde , yedik sanki  Bolşoylarını ” diyoruz . Sonunda ne mi oldu peki ? Hakkımızı yedirmedik .

Bolşoy un içinde

 

Binaya girer girmez  grup  nereye birde anlıyormuş gibi  dikkatle rehberi dinleyerek ilerliyoruz .Önce wc ye giden gitsin sonradan mızırdanmasın dedi herhalde ki herkes o tarafa yöneldi .

vestiyer numaraları başka numarası yok yani :))

Bu arada vestiyere eşyalar bırakılırken herkes makyajını tazeledi bizde olmayan makyajımızı tazeledik. Bu detayı şunun için veriyorum ; insanlar noş tiyatroyu bile gezerken olabildiklerince şık olmaya özen gösterdiler .

Bolşoy da parti hazırlıkları

Sonra bizi ilk önce oyun öncesi verilen resepsiyonlarda ya da bir tören için hazırlanan özel yemek salonuna götürdüler. Tavana ve zemine monteli bir rayda ilerleyen paravan istenildiğinde dev balo salonunu tiyatro binasının koridorlarından ayırıyormuş dediler . Nasıl ama artık Rusça da anlıyor gibi duruyoruz değil mi ? Hehe alakası yok işaretle göstermeseler tek kelime anlamayacımız yok ama çaktırmıyoruz .

Bolşoy da göreceklerinize hazır mısınız ?

İlerleyince muhtemelen  “hazır mısınız şu kapının arkasında sizi muhteşem Oditoryum bekliyor “dedi rehberimiz. Ya da öyle deyip insanları uyarmalılar bence  çünkü uyarılmayınca bizim gibi küçük dillerini yutma tehlikesi geçirebilir  insanlar … Gerçekten de öyle oldu biz resmen şok olduk . Yok daha neler ! Bu da ne böyle ! Ne kadar büyük ! Şuraya bak ! gözlerime inanamıyorum ! gibi söylenmeniz normal  ,  şişşştt sessiz diye uyarı alana kadar tabii ki ! Nasıl büyük anlatması zor . Gerçi Bolshoi Rusça da büyük demek . ( hadi iyisiniz bir kelime öğrendiniz sayemde )  İsmiyle müsemma bir bina yapmışlar .  6 kademeli 2500 seyirci kapasiteli harika ahşap kadife kaplı birbirinden bağımsız koltuklar dizilmiş.Aralarında rahatça yerinizi alabiliyor sahneyi her noktadan çok güzel görebiliyorsunuz . Biz bunları kitabımızdan okur ve şaşkın şakın bakarken  TAK diye ışıkları yaktılar . Ama bir insan evladının üstüne bu kadar da gidilmez ki yahu ! Biz ikinci şokumuzu yaşıyoruz Rus ekip ise pür dikkat rehberi dinliyor.

Bolşoy – Çar locası

Tam o anda rehber sahnenin solundaki locayı gösterip Stalin dedi .Ha demek ki   o gelince orda oturuyor , anladık . Burda biraz bilgi geçelim ;  Stalin in dönemindeki oyunlarda ona göre seçilirmiş . Hatta büyük dansçılar birkaç parça tereyağı, kışlık odun ya da bir balta karşılığı dans ederken bale propaganda aracı haline getirilmiş. Klasikler bile sınıf mücadelesini yansıtmak üzere elden geçirilmiş.müzikler daha çok basit ya da halk ezgilerinden oluşurmuş. Dansın yeni işlevi devlete hizmet olmuş kısaca …

bolşoy – koltukların basitliği

Sahneye hakim galerinin tam ortasındaki kırmızı kadife perdeli loca 120 locadan biri olan süslü loca da  çar ve yakın çevresi  otururmuş..

Apollon da  Bolsoy da

Bunu da çarlık tacını görünce anladık. Bu loca da kominizm döneminde kapatılmış . Yeni restorasyonda taç yerini almış. Her köşesi ışıl ışıl olan salonda şaşkın şaşkın bakınıyoruz . İyi de tavandan gözümüzü almamız münkün değil   şöyle ki dev bir kristal avize etrafındaki panolarda ise Yunan mitolojisinin farklı sanat ve bilim dallarıyla ilgili 9 perisiyle dans eden Apollon resmedilmiş. Hepsi birbirinden harika resimler .

Bolşoy – gözünüz avize görsün

Bu Apollon binanın dış cephesinde ana girişte de yanyana dört atı birden süren şahsiyetle aynı Apollon . Oradayken ben bunu daha önce gördüm ama nerde demiştim dönünce araştırdım ,öğrendim . Bu ” Quadriga ” merak ediyorsan vikipedia dan araştırıver ,  çok uzun yazamam  inan ki …   Hele Dan Brown un Cehennem ini okuyanlar bi gözatın derim . Venedik ,heykeller off offf mevzu derin 🙂

Marx

Aslında binanın dışındaki bu atları çeken Apollon heykelinin  tam karşısındaki parkta  Karl Marx ın heykelinin olması da ayrıca manidar geldi . Hatta altında o meşhur sloganının yazması komik bile  “dünyanın bütün işçileri , birleşin ! ” Başka yer yokmuş gibi oraya yerleştirip tiyatro bale opera bunlar hep  eğlence, goygoy . Aklınızı başınıza toplayın mesajı mı yomksa   … Sömürüye karşı örgütlen , çalış çabala demek mi istediler belki bir nevi sanat eleştirisi gibi düşünüldü  ??  Bu da araştırılsın ! Hey gidi koca Marx  …

Bolşoy un yenilenmesi

Neyse efenimmm  ; neredeyse bütün koltuklara oturduk . kırmızı halılara duvarlardaki süslere dokunduk . Öyle böyle değil hani 400 yıllık tiyatronun  2005-2011 tarihleri arasındaki  tadilatında  700 milyon dolar harcanmış. Tiyatroyu eski görkemine kavuşturmak adına ise eski bir Rus reçetesi kullanılmış. Votka, altıntozu, yumurta harçla karıştırılmadan 40 gün önce duvarlardaki beyazlığı korumak için uygulanırmış . Altın varaklar ise  votkanın son dokunuşuyla  süslenirmiş. Eee açılış gecesinde siyasetin önde gelenleri , kraliyet aileleri  , ünlüler ,dünya jet sosyetesinin davet edilmesi ve biletlerin 100 bin dolara satılması normalmiş.

Sahne arkasında bale ayakkabıları ,kostüm ve sahne dekorlarının yapımında görevli 700 kişi olduğunu söylersem  ne denli zor  çalıştıklarını anlayabilirsiniz. Tipik Rus disiplini işte diyebilirsiniz de ama az buz değil 4,5 saat süren opera için 1 yıl  prova yapmak  gerekiyormuş .

.

Bizi üst kata asansörle çıkardılar, merdiven kenarında binanın orjinal duvarını açıkta bırakmışlar onu gösterdiler . Üst kata çıkıyoruz ama nereye  derken en yukarıdaki locaya çıktığımızı anladık. Oradan sahne ve aşağıdaki koltuklar ne kadar da minicik gözüküyor dedik. Buradan insan bilet niye alsın ki görünmüyor duyulmaz bile, dedik. Ama oradaki olağanüstü akustiği tesadüfen sahneye çıkan bir görevlinin ayak sesini durunca anladık . Yine şoktayız haliyle .. Vay be demek sadece dinlemek uğruna bu koltuklardan bile bilet alıyorlarmış ., dedik. Ama düşünsenize Kuğu gölü balesi oynanıyor , ışıklar sönmüş müziğin sesi arada alkışlarla bölünüyor muhteşem olmaz mı ? Boş salon böyle etkiliyorsaaaa
yoksa kral Lear ın dekoru mu ?

 

 

 

 

 

 

Skandallarıyla ünlü

Bu ünlü Bolşoy tiyatrosu nun  çalkantıları da büyük oluyormuş. Mesela daha geçen yıl sanat yönetmenine kezzap atılması tiyatronun kirli sırlarını gündeme getirmiş. Kıskançlık mı mayfa mı derken olan adama olmuş .

Balerinler ise yönetimi cinsel taciz ve psikolojik baskıyla suçluyorlarmış . Ölüm tehditleri alanlar varmış.şişman olduğu için kovulan baş dansçı “kovulunca dava açtım ancak şantaja uğradım , bıçaklı adamlar partnerimi öldürmek tehdit etti” demiş. Ne oluyor burda yahu insan gibi sanatınızı yapın değil mi ama yoook illa Rus mafyası işe karışacak.Zaten tadilatta büyük yolsuzluk olmuş . Başta hesaplananın 16 katı harcama yapılmış . Kezzabı yüzüne yiyen yönetmen “Bolşoy tiyatrosu  ülkenin minyatürü gibi ” demiş.

avize dedikleri

Biz bırakalım söylentileri de devam edelim . Kostümlerin sergilendiği salon ,afişler derken saate bir baktık ki o da ne 1 buçuk saattir geziyoruz . Acilen çıkmalıyız çünkü daha hostele gidip sırtçantalarımızı alacağız Kievskaya tren istasyonuna oradan havalimanına  oldukça uzun ve karışık yoldan gideceğiz. Müsade isteyip çıkmak istedik bekleyin dediler. içeri girebilmek için kavga çıkardığımızı bilen Ruslar  ” kesin manyak bunlar ” diye öylece bakakaldılar .
Ama ne yapalım çok acelemiz var . Teatralnaya dan metroya binip Arbatskaya da ineceğiz koşa koşa gidersek hiç oyalanmadan çantalarımızı yüklenirsek ,yine hiç durmadan koşup tekrar metroya binip Kiyevskaya ya gidersek ve bütün bunları 30 dk da yaparsak ancak yetişiriz. Bir ara arkadaşım Mihriban telaşla sordu napcaz nasıl yetişeceğiz trene  ? diye . Zira treni kaçırdık mı 1 saat sonrakine bineriz ve uçakta kaçmış olabilir. Çok net hatırlıyorum cevabım” sakin ol , şimdi  sadece tiyatrodan çıkıp koşarak metrodan bilet alıp biniyoruz bunu düşün . Sonraki adıma gelince  dertlenelim ”  dedim .  Ahh Bolşoy senin uğruna kaçıracağız uçağı diye diye buz kaplı yolda koşmaya başladık . Alıştık artık buza bile  kim tutar bizi .

Uçak bizi bekler mi
       Sonunda çantaları alıp metroya vardık  ama kan ter içinde kalmışız . Üstümüzdeki kalın montları ,eldiven ve şapkaları çantaya kaldırdık . Havaalanına varınca üstümüzdeki tüm paraları da harcadık . ( koleksiyon için bozuk paralar hariç ) Artık İstanbul için hafif kıyafetlerimiz üstümüzde , ehh ne de olsa İstanbul  sıcak gerçi bugün bizim burası da yani Moskova da sıcak – 7

     Bizim Moskova mı dedim ben ? Evet evet ;  her türlü yüzüyle görüp sevdiğimiz ,bir sürü anı yaşatan ,  orda uzaklarda biryerlerde  , soğuk ama ihtişamlı,  nur topu gibi bir Moskovamız var artık ….

 

Günün özeti : Bir kavga etmemiştik onu da ettik , çok koştuk çok yorulduk !

Günün sözü : Moskova nın yıldızı kesinlikle Bolsohoi Teatre !

Sayılarla gün : 9 km – 11097 adım yüründü( 1 saat süren tur 500 ruble yani 30 tl)
Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir