Bolşoy tiyatrosu

1-DSC_0910
Bolşoy krokisi

Sevgili okur ;  bu satırların karşısındaysan sen de gezmeyi seven, meraklı birisisin. Günün birinde Moskova’ ya gitme hayali kurduğundan aklına illa ki Bolşoy balesi gelecek .  İşte tam da şu an  gerçeklerle yüzleşme zamanı  geldi dostlar !  Bu öyle kolay  olmuyor  bilesiniz ! Ha param var ,  aylar öncesinden biletimi alır giderim derseniz o ayrı tabii . 

Biz de isterdik ama olamadı , çok çabaladık emin olun  . Hadi madem Boşloy tiyatrosu olmayacaksa başka bir tiyatroya gidelim istedik . Sonuç hüsran oldu . Hatta çoğu yerde terslendik. Neden mi ? Neden olacak siz gidip ;   – bu akşam ki oyuna yeriniz var mı ? derseniz ,  terslenmeniz çok doğal . Meğer haftalar  öncesinden biletler tükeniyormuş.

Ahh Bolşoy ahhh  

Kadere razı olup akşamları sağolsun youtube tan bir gece Fındıkkıran  diğer gece Kuğu Gölü balelerini izledik. Hem de  Rudolf Nurayev başroldeydi deyip kendimizi  avuttuk .

Ama bir tek tesellimiz vardı . O da   Bolşoy tiyatrosunda oyun seyredemesekte , girip binayı gezebilecek olmamız .

Bu kez kararlıyız şehirde son günümüz ama girmek artık farz oldu . Tiyatro biansına sadece çarşamba açık ve 12.00 de sadee 15 kişi alıyorlar . Geçen hafta kapısından döndüğümüz için erkenden kalkıp yanımıza pasaport ve cüzdan alıp çıktık. Diğer çantalarımız hostelde emanete  bıraktık . Koşa koşa gittik .

Fakat o da ne gün ağarır ağarmaz gitmemize rağmen  bir grup Rus oradaydı. Bize şöyle bir baktılar belli ki kişileri sayıyorlar . Biz de saydık veee nihayet 9-10-11-12 . nci kişiler bizleriz. Yuppi deyip birbirimize sarıldık . Sonra 3 kişi daha  geldi ve 15 kişi tamamlandı. Nasıl mutluyuz anlatamam ,  tam o sırada bir teyze yanımıza geldi .

Şurda yazılanı okumadınız mı ? dedi.  Anladığımız kadarıyla ” sadece Rusça anlatılıyor”  yazan yazıyı göstermeye çalışıyor  . Okuduk ama girmek istiyoruz , demeye çalıştık . Israrla bir şey anlatmaya çalışıyorlar . Bildiğiniz gerilim yaşıyoruz , haydi hayırlısı …

Bolşoy un kapısında bekleyiş

Bolşoy da zafer bizimdir pozu

Zaman çok yavaş ilerliyor ama soğuk bir o kadar hızla bizi donduruyor ,  ayaklar hafiften donmaya başladı.  Saat 12 ye 10 kala bizimkiler ip gibi dizildiler . Baştan saydılar , kişileri teyit ettiler.  Aaa o da ne bir numaradaki teyzenin yanına 2 kişi kaynak yapmaz mı ? Hoopp dedik ne oluyor orda ? İster misin bunlar  bir de vatandaş dayanışması yapıp bizi dışarıda bıraksınlar ? Aynen de öyle yaptılar .

Halen sadece Rusca anlatılıyor anlamazsınız siz , sıradan çıkın benim oğlum ve kzı arkadaşı geldi diyor kadın. Tövbe tövbe !  Yettiniz ama deyip duruma sessiz kalmadık haliyle .  Atladık hemen  yarı Türkçe yarı ingilizce bağırmaya başladık . Kadınlar korktu biraz ama Russa bizde Türküz .  Kendi aramızda da ” Zaten son günümüz bir vukuat çıksa ne olur ,en fazla tiyatroya almazlar . Aman çok da önemli sanki , girmeyiz bizde , yedik sanki  Bolşoylarını ” diyoruz . Sonunda ne mi oldu peki ? Hakkımızı yedirmedik söke söke aldık, girdik içeri.

Bolşoy un içinde

Binaya girer girmez  grup  nereye biz oraya yöneldik. Bir de anlıyormuş gibi  dikkatle rehberi dinleyerek ilerliyoruz . Rehber WC ye giden gitsin sonradan mızırdanmasın , demiş olsa gerek  herkes o tarafa yöneldi .

vestiyer numaraları başka numarası yok yani :))

Vestiyere eşyalar bırakılırken herkes makyajını tazeledi. Bu detayı şunun için veriyorum ; insanlar  tiyatroyu bile gezerken olabildiklerince şık olmaya özen gösterdiler.

Bolşoy da göreceklerinize hazır mısınız ?

İlerleyince muhtemelen  “hazır mısınız şu kapının arkasında sizi muhteşem Oditoryum bekliyor “dedi rehberimiz. Ya da bence öyle deyip insanları uyarmalılar. Çünkü uyarılmayınca bizim gibi küçük dillerini yutma tehlikesi geçirebilirler .

Biz sürekli ; yok daha neler  ,bu da ne böyle, ne kadar büyük , gözlerime inanamıyorum gibi  şeyler söyleyince – şişşştt sessizlik ,  diye uyarı aldık.  Nasıl büyük anlatması zor . Gerçi Bolshoi Rusça da büyük demek . ( hadi iyisiniz bir kelime öğrendiniz sayemde )  İsmiyle müsemma bir bina yapmış adamlar .

6 kademeli 2500 seyirci kapasiteli harika ahşap kadife kaplı kırmızı koltuklar dizilmiş. Aralarında rahatça yerinizi alabiliyor, sahneyi her noktadan çok güzel görebiliyorsunuz . Biz bunları kitabımızdan okur ve şaşkın şaşkın bakarken  TAK diye ışıkları yaktılar . Ama bir insan evladının üstüne bu kadar da gidilmez ki yahu ! Biz ikinci şokumuzu yaşıyoruz Rus ekip ise pür dikkat rehberi dinliyor.

Bolşoy – Çar locası

Tam o anda rehber sahnenin solundaki locayı gösterip – Stalin , dedi . Ha demek ki   o gelince orda oturuyor , anladık .

Stalin’in dönemindeki oyunlar ona göre seçilirmiş . Hatta büyük dansçılar birkaç parça tereyağı, kışlık odun ya da bir balta karşılığı dans ederken ,bale propaganda aracı haline getirilmiş. Klasikler bile sınıf mücadelesini yansıtmak üzere elden geçirilmiş. Müzikler daha çok basit ya da halk ezgilerinden oluşurmuş. Dansın yeni işlevi devlete hizmet olmuş kısaca …

bolşoy – koltukların basitliği

.

 

Apollon’ dan  Bolsoy da

Sahneye hakim galerinin tam ortasındaki kırmızı kadife perdeli süslü locada  çar ve yakın çevresi  otururmuş. Bunu da çarlık tacını görünce anladık. Bu loca kominizm döneminde kapatılmış . Yeni restorasyonda taç yerini almış. Her köşesi ışıl ışıl olan salonda şaşkın şaşkın bakınıyoruz .

Tavanda dev bir kristal avize var . Etrafındaki panolarda ise Yunan mitolojisinin farklı sanat ve bilim dallarıyla ilgili 9 perisiyle dans eden Apollon resmedilmiş. Hepsi birbirinden harika resimler .

Bolşoy – gözünüz avize görsün

Bu Apollon binanın dış cephesinde ana girişte de yanyana dört atı birden süren şahsiyet . Bu heykel   ” Quadriga ” diye adlandırılır.  Merak edereseniz  araştırıverin ,  çok uzun yazamam  inanın ki …   Hele Dan Brown un Cehennem kitabını  okuyanlar kesin  gözatın derim . Venedik ,heykeller off offf mevzu derin 🙂

bolşoy ile karşı karşıya Marx

Binanın dışındaki bu atları çeken Apollon heykelinin  tam karşısındaki parkta  Karl Marx ın heykelinin olması da ayrıca manidar. Hatta altında o meşhur sloganının yazması komik bile  “dünyanın bütün işçileri , birleşin ! “ Başka yer yokmuş gibi oraya yerleştirip tiyatro bale opera bunlar hep  eğlence, goygoy mu demek istediler nedir , bilemedim .  Hey gidi koca Marx  …

Bolşoy un yenilenmesi

Neyse efenimmm  ; 400 yıllık tiyatronun  2005-2011 tarihleri arasındaki  tadilatında  700 milyon dolar harcanmış. Tiyatroyu eski görkemine kavuşturmak adına ise eski bir Rus reçetesi kullanılmış. Votka, altıntozu, yumurta harçla karıştırılmadan 40 gün önce duvarlardaki beyazlığı korumak için uygulanmış . Altın varaklar ise  votkanın son dokunuşuyla  süslenirmiş.

Perdeler ; 2005 yılından itibaren ilk ve asıl özellikleri dikkate alınarak yenilenmiş. Kumaş doğal ve modern malzemeden yangına dayanacak şekilde yapılmış. Her iplik altın kaplamalı bir metal folyoya bağlanıyormuş.

Açılış gecesinde siyasetin önde gelenleri , kraliyet aileleri  , ünlüler ,dünya jet sosyetesinin davet ediliyormuş. Biletli gireceklerin ise  100 bin doları denkleştirmesi gerekiyor . Bu önemli miktarı not alın .

Sahne arkasında bale ayakkabıları ,kostüm ve sahne dekorlarının yapımında görevli 700 kişi olduğunu söylersem ne denli zor  çalıştıklarını anlayabilirsiniz. Tipik Rus disiplini işte diyebilirsiniz de ama az buz değil 4,5 saat süren opera için 1 yıl  prova yapmak  gerekiyormuş .

.

bolşoy / eski duvarlar
Bizi üst kata asansörle çıkardılar, merdiven kenarında binanın orjinal duvarını açıkta bırakmışlar onu gösterdiler . Üst katta localara çıkardılar .Oradan sahne ve aşağıdaki koltuklar minicik gözüküyor.
Buradan insan bilet niye alsın ki görünmüyor duyulmaz bile, dedik. Tam bu konuşmayı yaparken tesadüfen sahneyi süpürmeye çıkan görevlinin ayak sesini duyduk. Biz yine şoktayız haliyle .. Vay be demek sadece dinlemek uğruna bu koltuklardan bile bilet alıyorlarmış , dedik.
Ama düşünsenize Kuğu Gölü balesi oynanıyor , ışıklar sönmüş müziğin sesi ve dans , off nasıl şahane olurdu …
bolşoy sahne
yoksa kral Lear ın dekoru mu ?

 

 

 

 

 

Gelelim Bolşoy skandallarına

Bu ünlü Bolşoy tiyatrosunun  çalkantıları da büyük oluyormuş. Mesela daha geçen yıllarda  sanat yönetmenine kezzap atılması tiyatronun kirli sırlarını gündeme getirmiş. Kıskançlık mı mayfa mı derken olan adama olmuş .

bolşoy iç mekan

Balerinler ise yönetimi cinsel taciz ve psikolojik baskıyla suçluyorlarmış . Ölüm tehditleri alanlar varmış. Şişman olduğu için kovulan baş dansçı “kovulunca dava açtım ancak şantaja uğradım , bıçaklı adamlar partnerimi öldürmekle tehdit etti” demiş.

Ne oluyor burda yahu insan gibi sanatınızı yapın değil mi ama yoook illa Rus mafyası işe karışacak. Zaten tadilatta büyük yolsuzluk olmuş . Başta hesaplananın 16 katı harcama yapılmış . Kezzabı yüzüne yiyen yönetmen “Bolşoy tiyatrosu  ülkenin minyatürü gibi ” demiş. Adam hem kezzabı yüzüne  yemiş hem de  yürek yemiş mübarek  …

avize dedikleri

Söylentiler , ışıltı , büyüklük derken farkettik ki  1 buçuk saattir geziyoruz . Acilen çıkmalıyız çünkü daha hostele gidip sırtçantalarımızı alacağız . Müsade isteyip çıkmak istedik bu kez  bekleyin , hemen çıkamazsınız dediler.  İçeri girmek dert çıkmak dert oldu şu Bolşoy’dan .
Ama ne yapalım çok acelemiz var . Teatralnaya’ dan metroya binip Arbatskaya’ da ineceğiz. Koşa koşa gidip  , oyalanmadan çantalarımızı yüklenirsek , hiç durmadan koşup tekrar metroyla Kievskaya ya gidersek ve bütün bunları 30 dk da yaparsak ancak yetişiriz.

Ahh Bolşoy senin uğruna kaçıracağız uçağı diye diye buz kaplı yolda koşmaya başladık . Buzlu kaldırımda koşmaya bile alıştık artık , kim tutar bizi .

       Sonunda çantaları alıp metroya vardık  ama kan ter içinde kalmışız . Üstümüzdeki kalın montları ,eldiven ve şapkaları çantaya kaldırdık . Artık İstanbul için hafif kıyafetlerimiz üstümüzde , ehh ne de olsa İstanbul  sıcak. Gerçi bugün bizim burası yani Moskova da sıcak – 7
       Bizim Moskova mı dedim ben ? Evet evet ;  her türlü yüzüyle görüp sevdiğimiz , bir sürü anı yaşatan ,  orda uzaklarda bir yerlerde  , soğuk ama ihtişamlı,  nur topu gibi bir Moskovamız var artık ….
Moskova ile ilgili diğer yazılarımdan Tolstoy un evini burayı tıklayarak okuyabiliriniz.  Tolstoy ‘un evinde  

 

Günün özeti : Bir kavga etmemiştik onu da ettik , çok koştuk çok yorulduk !

Günün sözü : Moskova nın yıldızı kesinlikle Bolsohoi Teatre !

Sayılarla gün : 9 km – 11097 adım yüründü( 1 saat süren tur 500 ruble yani 30 tl)
Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

1 Comment

  1. Elinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Bolşoy içi de dışı da mükemmel bir görüntüye sahip olan bir tiyatro. Bir de tarihi sahnede ‘Kuğugölü Balesi’ seyretmek mükemmel bir şey oluyor 🙂

Bir Cevap Yazın