Geziye hazırlanmak

img_0261
seyahatçantasıhazırlamak

Bir geziye hazırlanmak gezinin kendisinden uzun sürebiliyor desem inanır mısınız ? İnanın lütfen , çünkü çoğu zaman bu böyle oluyor . Gideceğim yeri belirlemek benim için son zamanlarda ucuz uçak bileti araştırmakla başlıyor mesela …  Bunun için bir çok siteyi neredeyse her gün kontrol etmek , firmaların promosyonlarını takip etmek , puanlar ve miller  toplamak , aylar öncesinden fiyatlara vakıf olmak  bir gezginin ilk yapacağı iştir .Güvenilir sitelerde artık kolayca karşılaştırmalı bilet fiyatlarını görebiliyoruz .Ödeme kolaylıklarından tutun da seçtiğiniz yer hakkında bilgi vermelerine kadar gayet faydalı siteler mevcut.  Ben öncelikle tarih konusunda erkenciyim  bunun sebebi de genelde erkenden alınan uçak biletlerinin daha uygun fiyat olabilmesi .Tarih netleşip biletimi aldıysam hemen onun bir dökümünü de alır bir kenara atarım . Sonra da iş kalacak yeri ayarlamaya gelir ,   uygun couchsurfing arayışına başlanır.   Bulunmadı mı pes etmek yok hemen hostellere bakılır . Ücretsiz iptal edilebilenler, rezervasyon yaparken illa kredi kartı bilgisi istemeyen siteler benim  tercih ettiklerim. Konaklama için şehrin merkezine yakın yerleri tercih ederim ,  bazen pahalı olsa da bunu şehir içi ulaşımda avantaja dönüştüreceğimden tercih ederim. Gece dönüşlerde , sabah erkenden yola dökülmelerde merkezi yerde olmak iyidir.

Kalacak yeri araştırırken  bir yandan da gideceğim şehir ya da şehirleri araştırmaya başlarım. Rehber kitap varsa ohh ne ala yok bulamadıysam internette önceden  gidenlerin yazdıklarını okurum . Ülke tarihi , ekonomisi, sineması , edebiyatı ,görülecek yerlerin listesi derken bir bakmışım ki gitmeden ülkeyi , özellikle haritasını en ince detayına kadar  ezberlemişim .   Gideceğiniz yerlerde mesela  müze gezmeyi seven birisiniz  ücretsiz girebileceğiniz günleri önceden bilmek fena olmaz mı ? İşte bu şekilde  araştırma evresi böyle derya deniz bir duruma döner anlaşıldığı üzere .

Bilet , konaklama tamamsa araştırmalar yapıldı içiniz içinize sığmadığı evreye geldiniz diyelim haydi bu kez de çantaya eşya sığdırma kısmı başlar . Ben sırtçantası ile geziyorum ve çok da memnunum .Normal yaşantımda da süse püse , kıyafete çok önem vermediğimden pekala 3 tshirt 2 pantolon bir ayakkabı ile 15 günü geçirebilirim .Size tavsiyem deneyin .Hayat nasıl basitleşecek , nasıl hafiflleyecek görün . Şimdi akıllara takılan soruyu bildiğimden açıklayayım ; kaldığım yer ev ya da hostel olduğundan eşyalarımı yıkayabiliyroum . Her daim mis kokulu ,  tertemiz geziyorum aksini kimse istemez değl mi ? (  Kafada sırtçantası ile gezenler hakkında oluşan bu garip pismişiz fikrini de çürütmüş olayım . ) Nerde kalmıştık ? Haaa çanta hazırlama kısmında 🙂 Birkaç kıyafet ,telefon , fotoğraf makinası , şarj aletleri , hafıza kartları olmazsa olmaz . Rehber kitapları  ve en önemlisi birkaç gün yetecek vakumlattığım peynir , zeytin , el yapımı açmadır poğacadır dayanıklı yiyecekler , poşet çay mutlaka  alırım. Gideceğim yere adapte olana kadar en azından kahvaltımı garanti altına almam çok önemlidir.  Bütün bunları  koyunca maksimum 8-9 kg ile  gitmeye hazırımdır .

Her defasında istisnasız liste yaparım . Liste başını her zaman pasaport , kimlik ,para  çeker . Yukarıda bahsettiğim yiyecek ,giyecek , alet edevat ,kitaplarda çantaya konulunca listede  yanına işaretimi koyar yolculuk vaktini beklerim .Aslında böyle yazınca kafada  çok  düzenli insan imajı oluşsun istemem , bütün bu çanta hazırlama kısmını ben son gün hatta saatlerde yapıyorum .

Siz bana benim gibi yapmayın , son dakikaya bırakmadan çantanızı hazırlayın kontrollerinizi yapın . Ya da boşverin ucunda gitmek olsun hazırlanmak nedir ki yarım saatinizi alır , siz kafanızda yolculuğunuzu hazırlayın yeter !

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir