Backpacker olmak ya da olmamak

backpackers 

kim bunlar ?   ben backpacker mıyım ?    siz backpacker olmak istermisiniz ?

Sırtlarına aldıkları çantalarında tüm dünyalarını taşıyabilir insan türüne backpacker deniyor ingilizcede .Aslında bütün mesela backpacker olmak ya da olmamak !  Ee kim bunlar merak ettiyseniz anlatayım  , buyrunuz  …

Özgürlüklerine düşkündürler .Öyle tatil köyü , açık büfe kahvaltı , kaydıraklı havuz , iskelede özel loca olayına hiçç girmezler . Havaalınandan servisle alınıp otele odasına kadar dibinde bir görevli ile gidemezler . Tatil fotograflarının tamamı bronzlaşmış arkadaşları ile havuz başında değildir. Yanlarında 2 hafta öncesinden düzenle hazırlanmış bir kaç bavul mu ? Aman ha backpacker ların bavula alerjisi  vardır .Akşam yemegine ayrı gündüze ayrı kıyafet taşımazlar sizin anlayacağınız . Bu türün  erkekleri pek traş olmaz kadınları her daim makyajlı gezmez . Tam bitli turist tanımı oldu bu 🙂 Otel yıldızlarındaki  en büyük sayı onlar için  ancak 3 e kadar çıkabilir . Eğlenmek için animatörlerden medet ummak mı  , Tur rehberlerinin peşinden müze gezmek mi ;   akıllarının ucundan bile geçmez .Ahh backpacker dostlarım  ” yeteeerrrrr  !  ”  dediğinizi  duyar gibiyim .

Ben backpacker mıyım ?

Peki bu kadar yazdıktan sonra itiraf zamanı geldi ;  ben de tatil köyünde kaldım . ( animatör eğlencesinden sıvıştım , kayıtlara girsin ltf  .) Açık büfede kendimi kaybettiğimde olmuştur ,  akşam yemeğine inerken makyaj yapmışlığımda 🙁 Fakat  ilk  ve son turla  gezisindeki  mağaza turlarından sonra ” Eifel e kendiniz çıkamazsınız , yankesicilere dikkat edin  , Fransızca bilmiyorsanız anlaşamazsınız ” demelerinden rahatsız olmuştum .Ertesi gün Paris i kendimiz gezebildiğimizi görünce bir daha mı- tövbe- demiştim . Tek başına gezmeye cesaret edemeyen bir çok kişi var farkındayım  .  ”  Belki de istedikleri budur yahu sana ne ! ” mi dediniz  , siz de haklısınız .

Ben ne istediğimi  ,  bahsettiğim o Paris seyahatinde keşfettim .Şöyle ki ; metro da haritalar elinde şaşkın şaşkın ertrafına bakınan , üzerinde en rahat kıyafetleri ile gezen gençleri görünce , işte budur dedim .Benim seyahat arkadaşlarım bunlar olmalı.Biraz araştırmadan sonra ( o yıllarda internette yaygın değildi  belki yoktu bile ,nasıl becerdiysem ) Önce Hostel sisteminin işleyişinden haberdar oldum sonra bir  cesaret , başladım gezmeye ..Zeten bir kez sırtınıza o çantayı almışsanız iş bitmiştir emin olun . Artık hosteldeki herkesin ortak kullandığı tabak çanaklar gözünüze güzel görünür , sert yumuşak yastık ayırt etmezsiniz bile .

 

Bir backpacker ın seyahat anlayışı

Makarnayı üst üste kaç akşam yiyebileceğinize şaşırırsınız 🙂
Şehre adım atar atmaz süpermarket isimlerini öğrenirsiniz hatta oranın  migrosuyla   bim’ ini  ayırt etmeniz  an meselesidir. Yıkanmak için sıra beklemek , çamaşırlarını ranzada kurutmak en eğlenceli aktivitelerdendir .

Kimi zaman hiç tanımadığınız birinin gitarına eşlik edersiniz kimi zaman kahvaltınızı bir Hintli  yada  bir Meksikalı ile paylaşırsınız ….Backpacker sanız eğer  yaptığınız alışveriş  karın doyurmak yada yeni tanıştığınız biriyle yapılan harita alışverişinden öteye gitmez . Her fotografınızda aynı kırışık tshirt vardır bunu siz farketmezsiniz , sizden başka herkes farketse de umrunuzda değildir zaten  🙂 Klimalı oda , temizlik servisini geçtim .kimi zaman ziyarete gelen  örümcek , böcek bile umrunuzda olmaz . Her hostel de böcek olmaz korkmayın kimi ülkelerde bizdeki 4 yıldız ayarında  temiz ve konforlu odalar bulursunuz .Meeting room da piyanosu olandan tutun , tropikal adada denize sıfır , nehrin üzerinde , bahçesinde havuzu olan ,odaya kahvaltı getiren ,  Alplerde   leb -i dağ manzaralı  , İsveç te  tekne  kamarasında da kalabilirsiniz pekala  … Ben bunların hepsinde kaldım . Bence en kötüsü odanızı paylaştığınız gürültücülerdir. Ama onlar belki ertesi sabah ortak  planınıza dahil olacaklar bilemezsiniz ki …Zamanla alışırsınız  backpacker olmaya mesela küçük bir su ısıtıcısına yer açmak için bir kaç kazak almayıverirsiniz . Çakınız kolyelerin yerine tek metaldir çantanızda .Bir bakmışsınız eşyalarınızı iç içe yerleştirmek konusunda ihtisas yapmışsınızdır .

Bir sürü dilde kelime öğrenmek bir oyun haline gelir backpacker lar için ama her defasında ortak dilin gülümsemek olduğunu  çok iyi bilirler .

Motosiklet kullananlar çok iyi bilirler yolda başka bir motor gördüğünde kornaya basarak selamlaşılır.Bu sırtçantalılarda da vardır 500 m den tanırsınız birbirinizi , gülümsersiniz , gözkırparsınız filan , bir şey sorulması  gerekiyorsa gider  ona yanaşırsınız . ( Aklınızda olsun özellikle yurtdışında kaybolursanız  yada bir yer arıyorsanız turizm ofisi yerine  Backpacker lara sorun onlar her şeyi bilirler .Gitmeden önce derslerine iyi  çalışmışlardır emin olun . )

Yazdıklarıma bir baktım da beni sadece yine backpackerlar anlayacaklar eminim ama olsun .  Varsın onlar tatil köylerinde kollarında bileklikleriyle gezsinler . Biz    Venedikte  bile  yeşil bir parkın  yolunu buluruz . Çıkarırız sandaletimizi ,  yayarız kesekağımızı  ,  üzerinde keseriz domatesimizi , yanında mozerellamız  yeriz afiyetle  …

BON APPETİT  AMICI !!!!

 

 

 

 

Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir