11 temmuz Srebrenitsa !

                Neretva  nehrini sıkıştıran iki dağlın, Podvelez ve Hum daglarının eteğine kurulan Mostar, vitrine yerleştirilen bir süs eşyası, dokunsan kırılacak sırça köşk gibi yükseliyor. Bakmaya kıyamıyorsun o kadar güzel ki. Srebrenitsa unutmama günü başlığı attım neden Mostar’ la giriş yaptım?  

Çünkü …

          Bu köprünün hikayesi aynı zamanda Bosna’nın tarihidir. Bosna’nın yükselişinin, inkarının ve yok edilişinin tarihi.  Hırvatlar 1993 yılında Mostar köprüsünü bombalayarak yıktılar . Köprüyü hedef aldıklarında ne yaptıklarını çok iyi biliyorlardı. Köprüyle beraber sembolik değer ve anlamı da siliyorlardı. Bu öylesine büyük bir şiddet gösterisiydi ki,soykırımı tv den naklen izleyen, Boşnakların boğazlanmasını, kadınlarının ve kızlarının tecavüze uğramasını umursamayan uygar dünya “barbarlığın ” ne olduğunu hatırlamaya başladı. Bunun bir “barbarlıktan” çok öte bir şey olduğunun anlaşılması için, Temmuz 1995 de Srebrenitsa da olmak gerekiyordu. 

       

Marşmira -Srebrenitsa

Halen her Temmuz un 11 de onbinlerce insan Srebrenitsa’ ya akın ediyor. Oğullarını, annelerini, babalarını, ablalarını, kız ve erkek kardeşlerini arıyorlar. Bosna yı arıyorlar, buna mecburlar. Acıdan ölselerde bu arayıştan vazgeçmezler. Bir anne sadece bacak kemiklerinin olduğu tabuta bakarak; ” ben oğlumu başsız,  gövdesiz doğurmadım ” diyor. Bir genç kız babasının götürülüşünü hatırlıyor, o an sarılıp öpmediği için halen kendini affetmiyor. Biri bir kenarda durup “insanlarımızı bir tavşan gibi, yabani hayvan avlar gibi öldürdüler ” diyor.

Susuyorsunuz ….

 bugüne kadar kaç kişiye anlattı öyküsünü, kendisi de bilmiyor ama anlatmaya devam edecek. Zira konuşmak acıları tazelemekse,  susmak günah. Ve anlatıyor. 

– Kocam ve oğlum dağa gitti biz kadınları ise Tuzla ya gönderdiler. Uzun süre haber alamadım sonra kocam toplu mezarda bulundu. Oğlum hala bulunamadı. Yine o cevapsız soruyu sordu; beraber mi öldürüldüler acaba? Oğlunun ölüme yalnız gitmediğini bilmek acısını hafifletecek mi ?

Srebrenitsa Soykırımı …
Srebrenitsa – Potoçari şehitliği
Bu insanları dinlerken sizin soracağınız sorular, onların cevapsız soruları yanında anlamını yitiriyor. Niçin, niye öldürdüler onları, nasıl, kemikleri nerede? Size  şimdi susmak düşüyor. Sağ kalanların hali bu anlayacağınız .
Kadınların neler yaşadığını dinlemek ise  yürek istiyor, yazmak ise çok daha zor .Kelimeler düğümleniyor çünkü… Deliren, intahar eden, bir o kadar da  ayakta kalıp savaşan! Eşini, evladını kaybeden ama hiç ümidini kaybetmeyen kadınların her biri eli öpülesi. Ama bütün bunlara rağmen bir düşman portresi yok; insanlık düşmanı canilerden bahsedilmiyor. Sırp dediklerinde biliyorsunuz ki, sadece ordudan değil komşularından da bahsediyorlar.Asıl korkunç olan da bu!
Yıllarca beraber yaşadığınız insanlar günün birinde baltayla kapınıza dayanıyor, evinizi roketle havaya uçuruyor,  yakıyor yıkıyor, öldürüyor.
Srebrenitsa dağlarında bulunmuş
Sırp komşu bir annenin gözü önünde oğlunu götürüyor ve bir daha o anne oğlunu göremiyor. Şimdi o komşu ile Srebrenitsa’da karşılaşıyor. O Sırp komşu buna nasıl tahammül ediyor asıl onu düşünemiyorum. Ama  sormak istiyorum;  bunu neden yaptınız?  Neden ?
 Onbinlerce kişinin bir günde susturulması, kaçmaya çalışan binlercesinin ormanda parçalanarak  bedenlerinin çukurlara doldurulmasının nasıl bir nedeni olabilir ki?  Güvenli bölge ilan edilmiş Srebrenitsa’ da yaşları 12 – 70  olan tüm erkekler katledilmişti.    
 …
alıntıdır
      Unutulmaması gereken önemli konulardan biri de katillerinin serbestçe dolaştığı adı konulmamış bir vahşetti Srebrenitsa da yaşananlar. Ve unutmayalım ; bu vahşet sanıldığı gibi uluslararası toplumun müdahalesi ile değil, silinip gitmeye mahkum edilen  Boşnakların gösterdikleri kararlı ve beklenmedik direniş sayesinde durdurulmuştur. Onlar bir mucizeyi gerçekleştirdi.
Bana sorarsanız asıl mucizeyi şu an yaşadıkları toplumda gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Düşünsenize ; belki yanınızdan geçen Sırp kızınızın ırzına geçmişti, alış-veriş yaptığınız manav belki babanızın katili. Aynı fakülteye ders gördüğünüz arkadaşınız  siz sığınakta saksıdaki çiçek köklerini yiyerek hayatta kalmaya çalışırken, keyif içinde büyük sırbistan hayelleri kuruyordu.
Potoçari de cenaze hazırlığı
Yüzyüze bakmak ne kadar zor ; sevgili dayınız bir  Hırvatla evliydi  ya da ne bileyim  bütün sırlarınızı o güne kadar sevimli Sırp arkadaşınızla paylaştınız. Savaş bitti ve her şey kaldığı yerden devam etmeli, iyi de nasıl yapılır bu dediğinizi duyar gibiyim. Herkesin iç sesi bu soruyu soruyor. İşte bu insanlar; zor da olsa  aynı masa etrafında oturup, yemeğin üstüne Boşnak kahvesini yudumlamayı başarıyorlar:( 

              
foto alıntıdır
 
 
 
Yazımı arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz

2 Comments

  1. Malesef insan oğlunun yaradılışıyla tarihte bunlar hep yaşandı ve hala yaşanıyor ne yazıkki cevapı verilemeyen sorularla yaşamaya devam ediyoruz, İnsan olduğumuzu düşünerek

  2. Oradaki insanların duygularını,yaşadıklarını ve şuanki durumunu çok iyi anlatmışsınız. Maalesef en büyük vahşetleri medeniyetlikten, çağdaşlıktan ve insanlıktan bahseden avrupalı ülkelerde görüyoruz.

Bir Cevap Yazın